Bodrum Gümüşlük’te iyi bir yaşam: Gözlerden uzak inziva

Ekolojik Mimariye dair tüm özrellikleri taşıyan Bodrum’daki bu 80 metrekarelik taş ev, sakin dekorasyonuyla adeta şifa ve pozitif enerji veriyor.

Taş ev tek kat üzerine kurgulanmış. Ekolojik mimarinin tanınmış isimlerinden Mimar Ayşe Hasan Öksüz’ün imzasını taşıyan 80 m2’lik yapı, iklim ve coğrafyaya göre tasarlanmış. Taşlar geleneksel yöntem olan aktoprak kireçle yapıştırılmış.

GÖZLERDEN UZAK BİR İNZİVA MERKEZİ

Karakaya Retreat, Bodrum Gümüşlük’te, 2011 yılında kurulmuş meditasyondan dansa, yogadan permakültüre birçok alanda atölye ve etkinlikler sunan bir köy evi yerleşkesi; doğanın içinde saklı, gözlerden uzak bir inziva merkezi.

O yıldan beri yaz aylarında konularında uzman farklı eğitmenlerle, nefes terapisi, aile dizilimi, yoga gibi şifa veren atölyeler düzenliyor. 6 taş ev, 1 saman evden oluşan Samanlık Evleri, işte bu merkeze yürüme mesafesinde, Karakaya Retreat çatısı altında buluşan birkaç iyi arkadaşın bir arada yaşama isteğiyle kurulmuş.

Zeytin ağaçları en az yüzyıllık geçmişe sahip. Ferforje oturma grubu rahat minderlerle kombinlenmiş.

EKOLOJİK MİMARİLER

Fikri ortaya atan Feride Gürsoy’un ilk hayali, 14 dönümlük bu arazi üzerine yapılacak 7 evin, tamamen ekolojik mimari özellikler taşıması olmuş. Bu noktada devreye giren ekolojik mimarlık eğitimi almış olan Mimar Ayşe Hasan Öksüz, Kanada’da yaşayan bir mimar olmasına rağmen, 4 mevsim araziyi gezmiş.

İklimi, toprağı, mevcut ağaçları, güneşi, rüzgârı araştırmış ve projeyi çizmiş. Evlerin birbirinden uzaklığını, konumunu, açısını, duvarlarının eğimini hep doğadan gelen bu verilere göre ve pasif solar denilen sistemle yapmış. Bu nedenle evlerin hepsi birbirinden farklı mimaride.

Açık sistem mutfak salonla iç içe tasarlanmış. Zemindeki taş doku, tavandaki sedir kirişler ve tercih edilen mobilyalarda Bodrum’un doğal stilini yakalamak mümkün. Evin mimarisindeki alışılmışın dışındaki form, rüzgara, toprağın eğimine, güneşe ve mevcut ağaçlara göre ortaya çıkmış.

EN AZ YOGA MERKEZİ KADAR ŞİFA VE POZİTİF ENERJİ VERİYOR

Aynı mantıkla projelendirilen 80 m2’lik bu taş ev, mimarisi ve sakin dekorasyonuyla en az yoga merkezi kadar şifa ve pozitif enerji veriyor. Bu yüzden ev sahibinin de Karakaya Retreat’de yoga eğitmeni olmasına şaşmamak gerek.

Yatak odası evdeki tek oda ve kapısı bulunmuyor. Bu yüzden yaşamın içine karışan bir dekorasyon var. Yatak başı B-Aşka markasına yaptırılmış. Altı çekmeceli yatak, yerden tasarruf sağlıyor.

MOBİLYALAR SEDİR AĞACINDAN YAPILDI

Evdeki sabit mobilyalar, dolaplar, mutfak ve iç kapılar, Bodrumlu yerel ustalara özellikle güzel kokusu nedeniyle sedir ağacından yaptırılmış. Mudo Concept’ten seçilen kanepe, evin tam ortasına yerleştirilmiş. Mutfakla arasındaki geniş pencere pervazı, bol yastıklı bir oturma köşesi olarak değerlendirilmiş.

Burada özel yapım bir masa bulunuyor. Yatak odası ise tüm bu mekan akışının içinde yer alıyor. Evde sadece banyonun kapısı var, diğer tüm mekanlar sınırsız bir geçiş içinde. Böylece göz, mekanlar arasında özgürce dolaşabiliyor. Tıpkı evin manzarası gibi… Belki de bu evin en önemli özelliği yaşayanlarına sınırsız özgürlüğü vermesi.

Banyo önündeki geniş pencere sayesinde hem aydınlık, hem de huzur veren bir manzaraya sahip. Vitrifiyeler Vitra.
Pencere önü taş duvarlar sebebiyle 50 cm’den fazla bir genişliğe sahip. Mimar Ayşe Hasan Öksüz bu alanı bir oturma köşesiyle değerlendirmiş.
Ada ünitesi sayesinde geniş bir kullanıma sahip olan mutfak, yerel bir ustaya sedir ağacından yaptırılmış. Salonla arasındaki sınırı belirleyen tezgah, yemek masası olarak da kullanılıyor.

HAZIRLAYAN: YASEMİN AKSOY
FOTOĞRAFLAR: EMRE BAŞAK
Evim Dergisi 2019

İstanbul’dan Bodrum Gümüşlük’e uzanan bir hikaye

https://www.evimdergisi.com.tr/istanbuldan-bodrum-gumusluke-uzanan-bir-hikaye/