Bodrum Adabükü’nde boya ile baştan yaratılan yazlık ev

Son güncelleme:

Geri dönüşüm koçu Tacihan Yongacı, Bodrum Güvercinlik Adabükü mevkindeki yazlık evini yıkıp yeniden yapmak yerine, boyaların sihirli gücünü kullanarak bambaşka bir görünüme kavuşturmuş.

ÖNCESİ

100 M2’LİK YAZLIK EV

Tacihan ve Alper Yongacı çiftinin en büyük hayalleri, Bodrum’da deniz manzaralı ve geniş balkonu olan bir evmiş. Bu yıl, hayalleri gerçek olmuş ve Güvercinlik Adabükü mevkinde 100 metrekare büyüklüğünde bir yazlık ev satın almışlar.

ÖNCESİ

“SAKİN, HUZURLU, DENİZ VE YEŞİLİN BİR ARADA OLDUĞU BİR KOY”

Tacihan Hanım, “Adabükü’nü tercih etmemizin sebebi sakin, huzurlu, deniz ve yeşilin bir arada olduğu bir koy olması. Sabah uyandığımızda bizleri mis gibi kekik ve deniz kokusunun karışımı karşılıyor” diye anlatıyor yeni evini.

Yazlık evinde de boya ile çarpıcı değişimlere imza atan Tacihan Hanım, taşınmadan bazı değişikler yapmak istemiş: “Değiştirmek istediğim bölümler vardı, ama yıkıp yapmak yerine boyayarak yenilemeyi tercih ettim. Eskiden akçaağaç renginde olan mutfak dolaplarını boyadım. Üst bölümde beyaz, alt bölümde mavi renk kullandım. Açıkçası Bodrum’a yakışan renkler olmasını istedim.”

İkitelli Keresteciler Sitesi’ndeki Altın İş Ağaç İşleme’den alınan masanın üst tablası ve ayakları ayrı alınıp birleştirilmiş ve ev sahibi tarafından boyanmış. Sandalyeler Tekzen’den…

BALKON VE SALON DEKORASYONU

Tacihan Hanım’ın hep büyük bir balkon hayali olmuş. Bu nedenle balkonu dekore ederken ekstra özen göstermiş. Burada farklı bir stile yönelmiş. Evin açık mutfaklı salonunda ise beyazın hakimiyeti görülüyor: “Salonda beyaz kanepeler her zaman hayalimdi. Kullanımı zor gibi görünsede Ikea’nın koltukları kılıfları çıkarılıp yıkandığı için kullanım kolaylığı sağlıyor.”

Etnik ve boho stilin bir arada kullanıldığı balkonda, makromeler ağırlık kazanıyor. Evin bir odası gibi dekore edilen balkondaki makrome ürünler @kevs_macrame’den seçilmiş.

KELEBEKLİ TABLOLAR

Kelebekleri çok seven ev sahibesi, kanepe duvarında kelebekli tablolarla bir düzenleme yapmış. Yatak odası ve misafir yatak odasında, salonun aksine bolca renge yer vermiş.

“Renkleri ve desenleri özgürce kullanmayı seviyorum, onun için bol desen ve renk kullandım. Kontrast renklerin uyumu bana ilham verdi” diyor Tacihan Hanım. Yatak başları da özel olarak yaptırılmış ve ev sahibi tarafından renklendirilmiş. Odalardaki tekstiller ve aksesuarlar ise yatak başları ile uyumlu olarak canlı renklerde seçilmiş.

Renklerin insanları mutlu ettiğini düşünen ev sahibi kırlentleri, farklı farklı renklerde özel yaptırmış. Kelebekli tablolar @mydesignerzu’dan…
ÖNCESİ

Holdeki konsol @secrengardenarthouse’dan ham halde alınıp mavinin farklı tonlarında boyanmış. Ana giriş kapısı da çivit mavisine boyanmış.
Açık mutfağın dolapları ev sahibesi tarafından boyanmış. Ada mutfak ve aydınlatmalar Ikea’dan.
Evin tüm perdeleri @perdecommimarlik tarafından yapılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: TACİHAN YONGACI
Evim Dergisi Kasım 2019