Bitkileriniz kış aylarında da mutlu mu?

Son güncelleme:

Bitki bakım rutininizi uyarlayarak iç mekanlarınızın kış mevsimi boyunca yemyeşil görünmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Yıl boyunca evlerimizi süsleyen iç mekan bitkileri kış aylarında daha bir özen istiyorlar. Günlerin kısaldığı ve güneş ışığının daha az yoğun olduğu bu aylarda onlara doğru koşulları sağlamak ve nasıl bakılacağını bilmek önemli.

Bitkiler kışın daha az suya ihtiyaç duyar mı?

Kök çürüklüğünü önlemek için, bitkilerinizin sulama tercihlerini bilmeniz ve bir programa göre sulama yapmak yerine sulamadan önce toprak nem seviyesini kontrol etmeniz gerekir. İç mekan bitkilerinin çoğu iki haftada bir sulanabilir, sadece toprağına dikkat edin ve kuruduğunda su verin.

Peki ya beslenme?

Bitkileriniz kış aylarında, uyku aşamasına girdiklerinden ve bu nedenle ekstra bir besine ihtiyah duymuyacaklarından uzmanlar bunu tavsiye etmiyor. Ayrıca dinlenmek ve yenilenmek için bu zamana ihtiyaçları var ve onları büyümeye teşvik etmek bitkilerinizi çok fazla zorlayacaktır.

Ne kadar güneş ışığına ihtiyaçları var?

Günler kısaldıkça, ışığı seven bazı bitkilerinizi pencereye yaklaştırmayı düşünün. Hepsinin ışık almasını sağlamak için bitkileri düzenli olarak döndürün. Kaktüs ve sukulent gibi ışık ve sıcağı seven bitkilere kışın daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Kışın bitkilere nasıl bakmalı?