Kışın açan çiçekler nelerdir? İşte 5 kış bitkisi

Kışın açan çiçekler, mevsimi renklendiren en etkileyici unsurlardan biri. Bahçenizde ya da balkonunuzda kışın açan çiçeklerden birinin bile olması, içinizin açılmasını sağlayacak.

Kışın çiçek açan bir bitkiyi yılbaşı hediyesi olarak bile sevdiklerinize verebilirsiniz. Her yıl aynı zamanda, günlerin karanlık ve uzun olduğu kış aylarında çiçek açacak ve sevdiklerinizin bahçesini dekore edecekler.

İşte en sevilen ve kışın açan çiçekler…

KIŞ KAMELYASI (Camellia Sasanqua)

Kışın açan çiçekler  KIŞ KAMELYASI (Camellia Sasanqua)
KIŞ KAMELYASI (Camellia Sasanqua)

Kışın çiçek açan kamelyalar Kasım ayının başlarında çiçeklenmeye başlar ve kışın sonuna kadar devam eder. 

KÖPÜK ÇALISI (Skimmia Japonica)

Köpük çalısı, büyük bir tepe gibi görünür. Koyu yeşil yaprakları olan köpük çalısı yaklaşık 60- 90 cm uzunluğa erişebilir. Yaprak dökmeyen, gölge seven küçük bir çalıdır. 2 türü vardır. Biri kışın oldukça gösterişli çiçekler açarken, diğeri parlak kırmızı meyveler verir.

KOCA YEMİŞ (Arbutus Unedo Compacta)

Kompakt çilek fidanı olarak da bilinen bu bitki, beyaz çan şeklindeki çiçekleriyle dikkat çeker. Koca yemiş, yuvarlak, parlak-turuncu meyveler verir. Parlak ve dökmeyen yaprakları vardır.

SARIBOYA ÇALISI (Mahonia x Media, Kış Güneşi)

Kışın açan çiçekler  SARIBOYA ÇALISI (Mahonia x Media, Kış Güneşi)
SARIBOYA ÇALISI (Mahonia x Media, Kış Güneşi)

Mahonia x media, parlak sarı çiçekleri ile tam bir sinek kuşu mıknatısıdır. Yapraklarının yeşil, çekici ve biraz dikenli bir dokusu vardır.

JAPON LAVANTA FUNDASI (Pieris japonica)

Kışın açan çiçekler  JAPON LAVANTA FUNDASI (Pieris japonica)

Japon lavanta fundası, tomurcuklarını sonbaharın sonlarında göstermeye başlarlar ve Ocak veya Şubat gibi erken bir zamanda renklenirler – çiçek renkleri saf beyazdan koyu pembe ve kırmızıya değişir.

Daha pek çok kış bitkisi vardır. İsterseniz aşağıdaki listemizden de kış bahçesine dikilebilecek renkli çiçekleri inceleyebilirsiniz. Bahçeleriniz renklensin, bahar her daim karşınızda olsun…

Kış bahçesine hangi bitkiler dikilebilir? İşte renkli kış bahçesi çiçekleri