bisiklet dekorasyonu
bisiklet dekorasyonu

Bisiklet dekorasyonu ve bisikletin en dekoratif halleri

Bisiklet dekorasyonu uzun yıllardır sıklıkla gördüğümüz ve bulunduğu alanın atmosferini değiştiren bir seçimdir. Bisikletin dekorasyonda oldukça şık bir görünüm yarattığını hepimiz biliyoruz. Peki eski bir bisikleti nasıl dekorasyon için kullanabiliriz? Öncelikle boyama ile başlayalım.

Bir bisikleti boyamak için…

Gerekli malzemeler:

  1. Sprey boya
  2. Sprey mat veya parlak vernik
  3. Zımpara, gerekirse küçük spatula
  4. Temiz kuru toz bezi
  5. Maskeleme örtüsü

BİSİKLET DEKORASYONUNDA YÜZEY HAZIRLIĞI

Bisikletin kuru ve temiz olduğuna emin olun, çevre ve kendi sağlığınız için tüm önlemleri alın daha sonra bisikletin üstündeki malzemeleri çıkarın daha sonra zımpara ile metal kısımları sağa sola aşağı yukarı kazıyarak zımparalayın, zımparalama işleminden sonra tüm tozu iyice temizleyin.

Bisiklet dekorasyonu

Uygulama öncesi ve boyama işlemi:

Sprey boyayı kullanmadan önce kenarındaki emniyet kilidini kırarak 1–2 dakika çok iyi çalkalayın. Uygulama öncesi yüzeyi kir, pas, yağ ve nemden arındırılmalı ve gerekiyorsa yüzeyin özelliğine uygun şekilde astarlanmalı.

Boyayı, yüzeye 25–30 cm uzaklıktan ince katlar halinde uygulayın. Katlar arası 30–40 dakika bekleyerek, 2–3 çapraz kat tatbik ederek uygulamayı bitirin. Tam kuruma süresi 8-12 saattir.

Şimdi bisikleti yenileme kısmına geçebiliriz:

Bisikleti sabitleyin ve sprey boyayı tek kat halinde, kadrodan 15 cm uzaklıktan ve sağa sola doğru sıkın. Boyayı aynı noktaya doğru sıkmayın, aksi halde akar.

Tek kat atın ve 1 saat kurusun, sonra kadroyu inceleyin. Eğer görüntüde bir kusur yoksa 1 kat daha atın. Boyanız bitene kadar atın ve her kat için 1 saat bekleyin. Boyama işleminden 3 saat sonra mat veya parlak vernik ile vernikleme yapabilirsiniz.

Düfa’nın; akrilik esaslı, solvent ahşap, metal, beton, sıva gibi farklı yüzeylerde kullanıma uygun, hızlı kuruyan ve koruyucu bir film tabakası oluşturan sprey boyalarını ve verniklerini bu iş için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bisiklet dekorasyonu

Bisiklet dekorasyonu için eski bisikletinizi başka nasıl değerlendirirsiniz?

  • – Bisikletinizin önüne yerleştireceğiniz hasır bir sepeti taze çiçeklerinizi ya da market alışverinizi taşımak için kullanabilirsiniz. Ya da plaja giderken yanınıza alacaklarınızı…
  • – Artık kullanılmayacak durumdaki bir bisikleti bahçenizin bir köşesine, kapınızın önüne ya da pencerenizin önüne yerleştirebilir ve onu bitkileriniz için değerlendirebilirsiniz.
  • – Çiçeklik gibi düşündüğünüz eski bisikletinize bir tabela da asmayı unutmayın.
  • – Evinizin girişine koyacağınız bir bisikletin arka kısmına minik bavullarınızı ya da kitaplarınızı yerleştirerek tamamen dekoratif amaçlı bir kullanım da sergileyebilirsiniz. Ya da sadece önündeki sepete çiçekler yerleştirebilirsiniz.