Bir hobi odası yapacaksanız…

Kendiniz için bir hobi odası istiyor ve fikir arıyorsanız uzun yıllar severek kullanacağınız bir oda için önerilerimiz var. Hobi odası nasıl olmalı? İşte yanıtı…

YARATICILIĞINIZI BESLEYECEK BİR ODA HAZIRLAYIN

Hobiniz ne olursa olsun, yaratıcılığınızı artırmaya yönelik tasarlanmış bir alanda çok daha fazlasını yapmaktan keyif alırsınız. Bu nedenle rüya alanınızı düzenlemeye başlamadan önce aşağıdaki fikirlerimize de bir göz atın:

ATIL ALANLARI DEĞERLENDİRİN

• Evdeki atıl alanları hobi alanı olarak değerlendirin. Örneğin merdiven altını ya da koridorun sonunu… Eğimli bir duvarın altını hobi alanı olarak kullanacaksanız, duvarı kağıt ya da kumaş ile kaplayın. Çarpıcı ve hoş bir görünüm elde edersiniz. Duvarda bir moodboard yapın. Böylece ilham verici bir duvara sahip olabilirsiniz. Bu arada, merdiven altı başka bir alanın devamı olduğu için, diğer alanınızdaki hakim stil ve renkleri buraya da taşıyın ki görsel devamlılık sağlanmış olsun.

VİNTAGE TARZ

• Evin sevmediğiniz ya da az kullanılan bir alanını hobi alanına dönüştürecekseniz, burada nostaljik bir hava yaratıp vintage bir masa ve sandalyeye yer verin. Hatta duvarda vintage bir ayna da kullanabilirsiniz. Böylece geleneksel bir hobi odasında kullanılmayan eşyaları bir araya getirerek, keyifli bir çalışma alanına sahip olursunuz.

DUVARLARI BOŞ BIRAKMAYIN

• Duvarları boş bırakmayın. Şık bir duvar kağıdı kullanın ya da çiçekli kumaş ile kapladığınız bir pano asın. Mantar bir panonun üzerine fotoğraflardan bir kolaj da yapın.

• Alan ya da odanın her köşesini kullanın. Malzemelerinizi çekmeceli dolaplara veya raflara yerleştirin. Onları düzenli bir şekilde yerleştirirseniz hem güzel bir görünürler, hem de siz rahat bir kullanım alanına sahip olursunuz.

• Alanınızı hobinize göre tasarlayın. Eğer işiniz kumaş odaklıysa, onları renklerine göre ayırıp katlayarak raflara dizin. Takı yapıyorsanız, boncuklarınızı minik kavanozlara ya da üzerine etiket yapıştırdığınız teneke kutulara koyun. Askıları da kullanın. Kumaş kurdele gibi materyalleri ise asarak depolayın.

HOBİ ODASI TASARIMI OLUŞTURUN

• Odada sadece hobinizle ilgili ürünlere yer vermeyin. Onları tamamlayan aksesuarlar da kullanın. Duvarda tablolar, raflarda minik biblolar hoş durur.

• Pastel tonlar ve çiçekli desenler hobi odasına çok yakışır. Duvarlarda pastel tonları tercih edebilirsiniz. Çiçekli desenli duvar kağıdına ya da bolca yastığa yer verebilirsiniz.

• Kolay ulaşmak için dergi, kitap ve dosyaları açık raflara yerleştirin.

• Odanın karışık görünmemesi için mobilya ve duvarlarda, bir veya iki renk seçin. Asıl renklendirmeyi aksesuarlarla yapın.

Küçük bölmeli raflara kurdele ya da dekoratif bantları üst üste koyarak yerleştirin. Minik kavanozlardaki boncuklar da burada kendine yer bulabilir.

Koridor ya da antrede bir duvar da sizin çalışma alanınızın bir parçası olabilir. Depolama için fazla alanınız yoksa raflar iyi bir çözüm olabilir.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR EVİM DERGİSİ ARŞİVİ

SALON, ÇOCUK ODASI, HOBİ ODASI, YATAK ODASI DEKORASYON ÖNERİLERİ

Evinizin her bölümü için ayrı dekorasyon önerimiz ve pratik fikirlerimiz var. Onlarca dekorasyon örneğine ve ilginç fikirlere “Dekorasyon” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.evimdergisi.com.tr/her-oda-icin-yaratici-renk-dokunuslari/
https://www.evimdergisi.com.tr/begonvilli-sokagin-modern-kir-evi/