Çatı katı dekorasyon fikirleri

Son güncelleme:

Çatı katınızı yeniden dekore etmek istemez misiniz? Dar alanlar, alçak tavanlar için iyi fikirleri sizler için derledik.

Çatı katı dekorasyon fikirleri ile evinizi renklendirin… Eğer bir çatı katınız varsa, burayı daha konforlu ve kullanışlı bir alana dönüştürmek için yapabileceğiniz çok şey var. Evim dergisi arşivinden…

Müstakil ya da apartman dairesi fark etmez, atıl durumda bir çatı katınız mı var? Yaşam alanlarınızı genişletmek istediğiniz noktada çatı katı dekorasyon fikirlerini gündeme almalısınız.

Çatı katı, genellikle evlerde yatak odası olarak kullanılır, ama siz bu alanda çalışma, yaşama, hatta bir spor odası bile planlayabilirsiniz.

KULLANIM AMACI ÖNEMLİ

Çatı katınızı ihtiyacınız olan herhangi bir odaya dönüştürmeniz mümkün.

SALON NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Eğer çatı katınız genişse bu alanı salon olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca salonunuzu bu alana taşırsanız evinizde fazladan bir oda da  yaratmış olursunuz.

Eğimli olan tavan kısmını hesaba katmadığınızda, koltuklarınızı koyabileceğiniz bir alan bulunuyorsa bu alan sizin için yeterli olabilir.

Tavanın eğimli olduğu bölüme televizyon ya da kitaplığınızı  yerleştirebilirsiniz. Kalan kısımlara da diğer eşyalarınızı koyabilirsiniz.

HOBİ ODASI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Çatı katınızı boş vakitlerinizi değerlendireceğiniz, dinleneceğiniz bir hobi alanı olarak değerlendirebilirsiniz. El işleri yapmaktan hoşlanıyorsanız küçük bir masa, sandalye, dikiş makinesi, hobi ürünlerinizi koyacağınız bir dolap işinizi görecektir.

ÇATI KATI DEKORASYON FİKİRLERİ

Çatı katları en zor dekore edilen mekanlardan biridir. Ancak doğru mobilya seçimi, akılcı bir yerleşim planı ve iyi bir yalıtım  sistemiyle çatı katınızı keyifli bir yaşam alanı haline getirebilirsiniz.

Çatı katındaki en büyük sorun eğimli tavan ve kullanışsız köşelerin bulunmasıdır. Yerleşimi en zorlaştıran konu ise çatı eğimidir. Ancak bu sorunu da aşamanız mümkün. Bazı noktalara dikkat ederek daha konforlu bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

EĞİMLİ VE ALÇAK ÇATI KATI

çatı katı dekorasyon
  • Çatı katlarında eğimden ve tavanın alçaklığından dolayı en sık yaşanan sıkıntılardan biri de baş çarpmalarıdır. Bu soruna tavan boyasında belirgin renk farklılıkları yaparak çözüm getirebilirsiniz.
  • Açık dolapları keyifli birer depolama alanına dönüştürebilirsiniz.

ÇATI KATI TAVANINI YÜKSEK GÖSTERMEK MÜMKÜN

Sırtı alçak kanepe, yatak, sedir ve sandalyeye yer vererek tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz.

çatı katı dekorasyon

ÇATI KATI İÇİN KİTAPLIK 

Eğer çatı katınız yeterli yüksekliğe sahipse o zaman duvara gömme kitaplıklar da yaptırabilirsiniz. Duvara nişler açarak kitaplık olarak kullanmak ya da bir duvara çeşitli uzunluk ve derinliklerde raflar yerleştirmek, herhangi bir kitaplığı mevcut eğime uydurmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır.

çatı katı dekorasyon
  • Eğer büyükse bu alanda hem uyuma hem de yaşama alanını birlikte  çözebilirsiniz. Eğer kat, tek alandan oluşuyorsa yatma ve yaşama alanlarını paravanlarla ayırabilirsiniz.
  • Tavandan açılan bir pencere çatı katının iyi ışık almasını sağlar.
  • Çatı katı yatak odası ise pencereler tavanda olabilir.
çatı katı dekorasyon