Bebek ve çocuk odası seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bebek ve çocuk odası seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Bebek ve çocuk odalarının şıklığı ve güzelliği kadar odanın tasarımı, eşyalarının fonksiyonelliği ve güvenliği de çok önemli. Online bebek ve çocuk odası dekorasyonu butiği Renklizebra.com’un kurucularından Tulu Dülge, bebek ve çocuk odalarında önem verilmesi gereken unsurları şu şekilde sıralıyor:

GÜNEŞ IŞIĞI OLMAZSA OLMAZ

– Bebek ve çocuk odalarında güneş ışığı olmazsa olmazlardan. Bebek odası mümkünse evin sessiz ve sakin bir yerinde olmalı, bolca güneş ışığı alacak en az bir penceresi olmalı. Bebek odası aydınlatmasının, bebeğinizin daha huzurlu ve rahat hissetmesi için gözünü yormayacak şekilde ayarlanabilir (dimmer ayarlı) olmasına özen gösterin.

ZEMİNDE KOLAY TEMİZLENEN, TOZ TUTMAYAN DÖŞEME TERCİH EDİLMELİ

– Odanın zemininde, ahşap veya lamine parke gibi kolayca temizlenebilen ve toz tutmayan yer döşeme türleri özellikle bebek odaları için ideal. Duvardan duvara halı, toz barındırma özelliği nedeniyle alerjik rahatsızlıklara neden olabilen bir alternatif. Anneler, bu tarz halılardan kesinlikle uzak durmalı. Bebek odalarında dekorasyonu tamamlamak için ve bebeğin üzerinde oynayabilmesi için yıkanabilir pamuklu kilimler veya içi pamuklu yer örtüleri tercih edilmeli.

BEBEK VE ÇOCUK ODASI İÇİN MOBİLYA SEÇİMİ

– Bebek ve çocuk mobilyasında tasarım ile beraber güvenlik ve sağlık konuları yine ön plana çıkıyor. Çocuk mobilyalarında ahşap ve masif üretilen eşyalar tercih edilmeli ve kullanılan mobilyaların kenarları yumuşak olmalı, güvenlik standartlarına uygun ve bebeğe zarar vermeyecek doğal malzemelerden olmalı.

Çocuk odası modelleri 2020 ve çocuk odaları için ipuçları

EMZİRME KOLTUĞU YA DA OTURMA KÖŞESİ OLMALI

– Bebek odasında, mutlaka kendinize de bebeğinizle beraber vakit geçirebileceğiniz bir emzirme koltuğu veya mümkünse oturma köşesi ayırmayı unutmayın. Bu köşede, bebeğinizi emzirirken veya biraz daha büyüdüğünde çocuğunuza kitap okurken veya onunla oyun oynarken çok vakit geçireceksiniz.

BEBEK KARYOLASI YA DA DOLABI

– 0-3 yaş aralığında bebek karyolası, elbise dolabı ve şifoniyer birer temel ihtiyaçken oyuncak sandığı ve saklama üniteleri sonraki aylarda hızla sayısı artan oyuncakları toparlamak için mutlaka düşünülmeli.

ÇOCUK ODALARINDA RENK SEÇİMİ

– Çocuk odalarında kullanılan her rengin, çocukların gelişiminde farklı etkiler yarattığını söyleyebiliriz. Mavi sakinleştirici etki oluştururken, yeşil huzur ve güven veriyor. Turkuaz ise özellikle bebeklerde zeka gelişimine katkıda bulunuyor. Bebek odalarında genelde koyu renklerden kaçınıyoruz. Koyu renkler bebeğin zihnini yorar ve duygusal açıdan performans düşüklüğüne neden olur. Bebek odalarında pastel renkler ile beraber birkaç canlı renkli detay kullanımı bebeğiniz için ilgi çekici olacaktır.

TEKSTİL ÜRÜNLERİ DOĞAL VE GÜVENLİ OLMALI

– Çocuk odalarında kullanılan mobilyadan, oda tekstiline kadar her malzemenin doğal ve çocuk sağlığı açısından güvenli olması önemli. Anneler ve babalar mümkün olduğunca çocukları için doğal malzemelerden üretilmiş ahşap mobilya, su bazlı boya ve %100 pamuklu tekstil ürünleri tercih etmeliler. Çocuğun en fazla temas ettiği oda tekstilinde %100 pamuklu, doğal ve dayanıklı kumaşlardan üretilmiş nevresim takımları, yatak örtüleri ve yastıkları kullanılmalı.

Evde çocuklarla neler yapılabilir? Etkinlik önerileri

Çocuk dostu bir salon nasıl hazırlanır?