çocuk-odası
çocuk-odası

Çocuk dostu bir salon nasıl hazırlanır?

Çocuk olan bir evde çocuğun zarar görmesini engellemek için eşyalarınızı güvenlik önlemleri açısından donanımlı bir hale getirmelisiniz. Evde koşuşturan çocuklarınız varsa, hem onların hem de eşyaların zarar görmemesi için nasıl bir düzen kurmalısınız?

EVDE ÇOCUK İÇİN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bir yandan mutfak dolaplarını ve fırını meraklı küçük ellerden korumak, diğer taraftan da çocukların evin içerisinde kendilerini oyunla ifade etmelerini ve yaratıcı olmalarını sağlayacak rahatlığı onlara hissettirmek gerekiyor.

Yeterince büyük olan evlerde ayrı bir çocuk oyun odası tasarlamak mümkünken, ufak birkaç değişiklikle normal boyutlardaki salonları da çocuk dostu mekanlara dönüştürebilirsiniz.

Önereceğimiz 5 kolay düzenleme fikri ile dekorasyonunuza uyum sağlayacak çocuk dostu bir salon yapabilirsiniz.

ÇOCUK İÇİN DEKORASYON – BASKI VE DESENLERLE OYNAYIN

Koyu baskılar ve renkler, eğlenceli bir görsel şölen sunarken hayal gücünü ve oyunculuk yeteneğini destekleyecektir. Tablolarda ya da yastıklarda kullanılan koyu kırmızı tonlar salonda hoş bir vurgu yapmanızı sağlar.

Üzerinde çocukların puzzle yapabileceği, kitap okuyabileceği ve tüm aile birlikte film izleyebileceğiniz çizgili desenli bir halı da salonda yer alabilir.

Evpanya renkli, çizgili desenli halı, n11.com

Yine salona desenli yer minderleri ve tüylü armut koltuklar eklemenin fazla kaçacağını düşünmeyin. Bu tür eşyalar salonda kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Pratik mobilyalar, anne ve babaların çocukların yanına oturup oyuna dahil olmaları için gerekli konforu sunar.

ÇADIR YERLEŞTİRİN

Evet, neden olmasın? Siz de küçükken hep bir çadırınız olsun istemez miydiniz? Bir mağazada ya da evde olsun, en popüler oyun alanı her zaman çadırlardır.

yukko.com

Çadırlar aynı zamanda çocuklara kendi özel alanına sahip olmanın ne demek olduğunu ya da kardeşleriyle birlikte nasıl oynayacaklarını öğretirler. Üstelik evin içerisinde böylesi hoş bir çadıra sahip olmak muhteşem olur.

Yüzde 100 pamuk ve ahşap malzemeli oyun çadırı, n11.com

SICAK BİR KÖŞE TASARLAYIN

Ev ödevleri, okuma keyfi ya da sanatsal uğraşlar için çocuklara kendi başlarına olabilecekleri samimi bir köşe yaratmak onlara öğrenirken eğlenme fırsatı verecektir.

Yer mindeleri ile birlikte alçak, yuvarlak bir masa koyarak sadece bu köşeyi işlevsel bir hale getirmekle kalmazsınız, görsel olarak da zevkli bir köşe yaratmış olursunuz.

Burası aynı zamanda tüm gün divanda oturup televizyon seyretmelerini engelleyecek teknolojiden uzak bir alternatif olur.

Bann mini koltuk, Crocodily.

BİR SALINCAK ASIN

Eğer yeriniz müsaitse ve duvarlar izin veriyorsa kumaş bir hamak salonunuzu dinlendirici bir mekana da dönüştürebilir. Çocuklar evin içerisinde koşuşturmayı ve tırmanmayı sevdikleri için salona dahil edeceğiniz bir hamak onları çok mutlu edecektir.

Çocukların hamaktan düşme riskini önlemek burada önemli nokta, bu nedenle hamağın mutlaka yere yakın olmasını sağlamalısınız. Salıncak da ayrı bir seçenek. Ancak çocuğunuzun kendi başına sallanmayı öğrenmesi için yeterli yaşa ulaşmış olması gerekiyor. Bununla birlikte salıncağı alçak tutmalı ve tavanın ne kadar kuvvetli olduğunu test etmelisiniz.

OYUNCAKLARA BİR ODA

Eğer düzenli olarak kendinizi etrafa saçılmış oyuncakları toplarken buluyorsanız, salona oyuncak depolama gözleri yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Salonda oyuncaklarına ulaşabiliyor olmaları sayesinde çocuklar, kendi odalarından salona daha az oyuncak taşırlar ve böylece salonda unutulmuş oyuncak sayısında da ciddi oranda bir azalma olur.

Salonda oyuncakları için bir depolama alanının olması, oyundan sonra oyuncakları yerlerine kaldırmak konusunda herhangi bir bahane üretmelerini de engeller.

HAZIRLAYAN: SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN

Evde çocuklarla neler yapılabilir? Etkinlik önerileri

Çocuk odası modelleri 2020 ve çocuk odaları için ipuçları