Banyonun karolarını değiştirmek mi istiyorsunuz?

0

Banyonuzda köklü ve büyük çaplı bir değişiklik yapmak istiyorsanız, işe karolarınızı değiştirmekle başlayın. Yepyeni bir banyoya kavuşmak emek ister. Kolları sıvayın!

FAYANSLARI DEĞİŞTİRİRKEN

Fayans döşeme işlemini eğer uğraşmak istiyorsanız kendiniz bile yapabilirsiniz. Yanıtınız evet ise, hadi kolları sıvayalım ve neler yapacağımıza bakalım.

SERAMİK SEÇİMİNDE NELER DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Seramik karo döşenecek alanların kullanım amacını dikkate almalısınız. Yer karolarının teknik özelliklerine ve kullanılacak alanın trafik yoğunluğuna göre, aşınma direnci uygun olan seramikleri seçmelisiniz.

Özellikle soğuk hava şartlarına maruz kalacak ve yaya trafiğinin yoğun olarak yaşanacağı mekanlarda porselen seramik yada granit seramik kullanın.

Karo seramik satın alırken döşeyeceğiniz mekânın metrajına fire payını da ekleyin. Fire payı ürün ebatlarına ve mekanın ölçülerine göre değişiklik gösterebilmekle beraber yaklaşık % 5 olarak hesaplanabilir. Her türlü seramik ürününde döşeme işlemi bittiğinde bir miktar (1-2 kutu) üründen deponuzda saklamanız, ileride yapılacak tamiratlarda renk tonu farklılığı sorununu da ortadan kaldırır.

DÖŞEMENİN ALTIN KURALLARI

Seramik karo döşemeye başlamadan önce, kutu üzerindeki döşeme talimatları dikkatlice okuyun. Seramik karo kutularının üzerinde bulunan renk tonu numaralarına mutlaka bakın, aynı renk tonu numaralı olan kutular aynı mekânda kullanılmalıdır. Aynı kutu içinden çıkabilecek farklı renk tonları için seramiği döşemeden önce, uygun bir yere yayarak ton farkı olup olmadığını kontrol edin.

Yer ve duvar seramik karolarda TSE standartlarına göre maksimum % 0,5 oranında boyut farklılığı tolere edilebilir. Örneğin 30×30 ebadında bir seramik karo için 1,5 mm küçüklük veya büyüklük tolere edilebilir. Boyut farklılığı tespitini kumpas ile yapabilirsiniz. Metre veya göz ile yapılan kontroller yanıltıcı olabilir.

Döşemeye başlamadan önce, yüzeyin pürüzsüz ve düzgün olması, eğer yüzey pürüzlü ise döşeme öncesi bu pürüzlerin giderilmesi gerekir. Yüzey sağlam, tozsuz ve kuru olmalıdır.

Önce bir keski alın, keskiyi 15 derece, yaklaşık olarak baş parmak ve işaret parmağınızın arası kadar bir açıya ayarlayın daha sonra keskileme işlemine başlayın. Bu işlemlerden sonra karolarınızı sökün. Karoları kaldırdıktan sonra üzerine ince bir sıva uygulayın. Bunu yapmamızın nedeni zeminin pürüzsüzleşmesi yani düz bir hal alması. Sıvanın kurumasını bekleyip daha sonra yeni zemini yani sıvayı zımparalayın.

Sırada uygun yalıtım malzemesini seçmek var. Bu konuda size nalburunuz yardımcı olabilir. Yalıtım malzemesini alıp sıvanın üzerine kullandıktan sonraki aşama, karo yapıştırıcı macun. Burada önemli olan nokta macunu karoya sürmek ve sıvanın tozlu olmaması. Bu işlemleri yaptıktan sonra karoları temizleyip kurumasını bekleyin. Sonrasında karoların yanlarını şap ile doldurup tekrar kurumasını bekleyin.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.