Banyonun karolarını değiştirmek mi istiyorsunuz?

Son güncelleme:

Banyo karolarını döşerken nelere dikkat etmeliyiz? Karo nasıl döşenir? Karo döşemenin önemli kuralları nelerdir? Adım adım banyoda değişiklik için öneriler Evim Dergisi arşivinden…

Banyonuzda köklü ve büyük çaplı bir değişiklik yapmak istiyorsanız, işe karolarınızı değiştirmekle başlayın. Yepyeni bir banyoya kavuşmak emek ister. Kolları sıvayın!

FAYANSLAR NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Fayans döşeme işlemini eğer uğraşmak istiyorsanız kendiniz bile yapabilirsiniz. Yanıtınız evet ise, hadi kolları sıvayalım ve neler yapacağımıza bakalım.

SERAMİK SEÇİMİNDE NELER DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Seramik karo döşenecek alanların kullanım amacını dikkate almalısınız. Yer karolarının teknik özelliklerine ve kullanılacak alanın trafik yoğunluğuna göre, aşınma direnci uygun olan seramikleri seçmelisiniz.

Özellikle soğuk hava şartlarına maruz kalacak ve yaya trafiğinin yoğun olarak yaşanacağı mekanlarda porselen seramik yada granit seramik kullanın.

Banyo karolarını değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler.

KARO SERAMİK SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİN

Karo seramik satın alırken döşeyeceğiniz mekânın metrajına fire payını da ekleyin. Fire payı ürün ebatlarına ve mekanın ölçülerine göre değişiklik gösterebilmekle beraber yaklaşık % 5 olarak hesaplanabilir.

Her türlü seramik ürününde döşeme işlemi bittiğinde bir miktar (1-2 kutu) üründen deponuzda saklamanız, ileride yapılacak tamiratlarda renk tonu farklılığı sorununu da ortadan kaldırır.

DÖŞEMENİN ALTIN KURALLARI

Banyo karolarını (Seramik karo) döşemeye başlamadan önce, kutu üzerindeki döşeme talimatları dikkatlice okuyun. Seramik karo kutularının üzerinde bulunan renk tonu numaralarına mutlaka bakın, aynı renk tonu numaralı olan kutular aynı mekânda kullanılmalıdır. Aynı kutu içinden çıkabilecek farklı renk tonları için seramiği döşemeden önce, uygun bir yere yayarak ton farkı olup olmadığını kontrol edin.

YER VE DUVAR SERAMİK KAROLAR

Yer ve duvar seramik karolarda TSE standartlarına göre maksimum % 0,5 oranında boyut farklılığı tolere edilebilir. Örneğin 30×30 ebadında bir seramik karo için 1,5 mm küçüklük veya büyüklük tolere edilebilir. Boyut farklılığı tespitini kumpas ile yapabilirsiniz. Metre veya göz ile yapılan kontroller yanıltıcı olabilir.

BANYO KAROLARINI DÖŞEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Döşemeye başlamadan önce, yüzeyin pürüzsüz ve düzgün olması, eğer yüzey pürüzlü ise döşeme öncesi bu pürüzlerin giderilmesi gerekir. Yüzey sağlam, tozsuz ve kuru olmalıdır.

Önce bir keski alın, keskiyi 15 derece, yaklaşık olarak baş parmak ve işaret parmağınızın arası kadar bir açıya ayarlayın daha sonra keskileme işlemine başlayın. Bu işlemlerden sonra karolarınızı sökün. Karoları kaldırdıktan sonra üzerine ince bir sıva uygulayın.

Bunu yapmamızın nedeni zeminin pürüzsüzleşmesi yani düz bir hal alması. Sıvanın kurumasını bekleyip daha sonra yeni zemini yani sıvayı zımparalayın.

YALITIM MALZEMESİ NASIL KULLANILIR?

Sırada uygun yalıtım malzemesini seçmek var. Bu konuda size nalburunuz yardımcı olabilir. Yalıtım malzemesini alıp sıvanın üzerine kullandıktan sonraki aşama, karo yapıştırıcı macun. Burada önemli olan nokta macunu karoya sürmek ve sıvanın tozlu olmaması. Bu işlemleri yaptıktan sonra karoları temizleyip kurumasını bekleyin. Sonrasında karoların yanlarını şap ile doldurup tekrar kurumasını bekleyin.

BANYO & MUTFAK DEKORASYON ÖNERİLERİ VE PRATİK FİKİRLER

Banyo ya da mutfak için pratik fikirler, dekorasyon önerileri “Nasıl yapılır?” sorularının yanıtları ve daha pek çok konuya “Mutfak & Banyo” sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Dekorasyon önerileri için “Dekorasyon” sayfamıza göz atmayı da unutmayın.

BALKONU KAPATARAK BİR ODA KAZANABİLİRSİNİZ

NE NASIL TEMİZLENİR?

DUŞAKABİN Mİ KÜVET Mİ?