duşakabin-mi-küvet-mi
duşakabin-mi-küvet-mi

Duşakabin mi küvet mi? Uzmanlardan banyo için yanıtlar

Banyoda duşakabin mi küvet mi tercih edilmeli? sık sık tartışılan bu konuyu sizler için uzmanlara sorduk.

Duş alanı için en doğru ve konforlu sistemi belirlemek, ev yaptıran ya da banyosunu yenilemek isteyen herkesin kararsız kaldığı noktalardan biri. Peki daha kullanışlı bir banyo dekorasyonu için duşakabin mi yoksa küvet mi tercih edilmeli?

Pek çoğumuzun düşündüğü, ancak eksileri ve artılarıyla bir türlü karar veremediği bu konuyu işin uzmanlarına sorduk.

Grohe.

BANYODA DUŞAKABİN KULLANMANIN ARTILARI

İç Mimar Emre Özgüder,
Grotesk Kurucusu.

Duşakabin mi küvet mi? Banyolar, özellikle bizim ülkemizde zor mekânlardır. Mimari tasarım aşamasında bu alanın ölçüleri genellikle fakir kalır. Hâlbuki mesela bir evin yemek bölümüne göre çok daha yoğun kullanılır. Orada çok daha fazla zaman geçiririz. Üstelik ıslak mekândır ve birçok teknik ayrıntı vardır. Kısacası riskli bir alandır banyo.

Duş bölümünün rahat kullanımı için en sık kullanılan çözüm duş kabini sistemleridir. Özellikle küvet alışkanlığının yerini, daha hızlı olan duş kullanımına bırakmasıyla birlikte, bu hızlı kullanıma koşut duş kabin sistemleri de daha çok ilgi görmeye başladı. Pratik ve ekonomik olduğu için de tercih ediliyor.

Bu sistem çözümü sadece küçük banyolar için işlevsel değil; aynı zamanda büyük banyolar için de son derece konforlu. Dolayısıyla duşakabini doğrudan banyonun ölçülerine bağlamıyorum. Hatta bence alanla beraber duş hacmi de büyüdükçe bu sistemi kullanmak daha da konforlu hale gelebiliyor.

Bu sistemlerin alternatifi ne olabilir? Hepimizin bildiği cevap duş perdesi tabii. Ancak banyo yaparken duş perdesinin arkadan hafifçe sarılması deneyimini de hepimiz yaşamışızdır sanıyorum. Tabii genel bir imgeler bütünü var her zaman gözümüzün önünde.

Hiçbir kapatma sistemi olmayan banyo görüntüsüne birçok dergide rastlıyoruz. Arkanızdan yerleri kurulayacak biri varsa, siz de kayıp düşmeden banyodan çıkabiliyorsanız, evet böyle açık bir duş sistemi tabii kullanabilirsiniz; ancak hepimizin buna çok imkânı olduğunu sanmıyorum.

Özellikle yeni çıkan tasarımlar ve iyileştirilmiş mekanizmalar dolayısıyla herkesin zevkine uygun bir model bulması kolaylaştı. Ayrıca biliyorsunuz duş camında leke kalmaması için de özel temizleyiciler var artık. Kısacası, her açıdan kullanışlı bir sistemden söz edebiliyoruz artık.

Victorian serisi
küvet, Kale Banyo.

BANYODA KÜVET KULLANMANIN ARTILARI

Yüksek Mimar Merve Ünal Sezginer,
2S Workshop Mimarlık Kurucusu.

Duşakabin mi küvet mi? Spa tasarımı konusunda on yılı aşan uzmanlığım sonucunda, küvet kullanımının insan sağlığı açısından daha olumlu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Düşünülenin aksine küvet kullanımı banyo tasarımı ve kullanımı açısından birçok avantaj sağlıyor. Eğer banyonuzu yenilemeyi düşünüyorsanız duş yerine küvet seçmenizi şiddetle tavsiye ederim. Neden mi? Çünkü:

HEM DUŞ HEM KÜVET

Küvetleri doğru bir planlama ile duş olarak kullanabilirsiniz. Basit bir cam separatör ile, duş kabini masrafına girmeden, duş kolaylığına ve küvet konforuna ulaşmak çok kolay.

KÜVET ÇOCUK DOSTU

Çocukların banyo yapması, uzun bir günün ardından yorucu
bir iş olabilir. Küvetler banyo sürecini oyuna dönüştürdüğü
için birçok aile tarafından tercih sebebi. Onlar eğlenirken
anneler onların yıkanmasına yardım edebilir ya da huzurla
sıcak bir kahve içebilir.

DAHA SAĞLIKLI

Küvet kullanımının insan sağlığı açısından sayısız faydası
olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bel probleminiz veya
diyabetiniz varsa, düzenli sıcak banyo kullanımı hem kas
sağlığınıza iyi gelir hem de kan şekerini düşürür. Cildinizin
yaşlanmasını geciktirmesi de artısı.

DAR BANYOLAR İÇİN DOĞRU ÇÖZÜM

Dikdörtgen bir banyo oturumunuz varsa, duş yerine küvet yerleştirmeniz kullanışlı ve ekonomik olur. Küvetlerin eni duş teknelerinden daha dar olduğu için mekânı daha geniş algılamanızı sağlar. Küvet boyları 180 cm’den 150 cm’ye kadar değişiklik gösteriyor, bu sebeple her banyo için doğru ürünü bulmak artık çok kolay.

Duş alanı için en doğru ve konforlu sistemi belirlemek, ev yaptıran ya da banyosunu yenilemek isteyen herkesin kararsız kaldığı noktalardan biri. Peki daha kullanışlı bir banyo dekorasyonu için duşakabin mi yoksa küvet mi tercih edilmeli? Pek çoğumuzun düşündüğü, ancak eksileri ve artılarıyla bir türlü karar veremediği bu konuyu işin uzmanlarına sorduk.

Banyoda küvet mi olmalı, duşakabin mi?

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

BANYO VE MUTFAK İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Banyo ve mutfak dekorasyonu, pratik fikirler ve daha pek çok öneriye “Mutfak & Banyo” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

BANYO TEMİZLİĞİ İÇİN 8 PRATİK ÖNERİ

https://www.evimdergisi.com.tr/temizlerken-pratik-olun/

KÜÇÜK BANYO DEKORASYONU

MUTFAK TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?