balkon dekorasyonu
balkon dekorasyonu

Balkon dekorasyonu fikirleri ve örnekleri – Küçük ve büyük balkonlar

Son güncelleme:

Balkon dekorasyon fikirleri ve örneklerini inceleyerek kendi balkonunuzu yeniden yaratabilirsiniz. Küçük balkon için dekorasyon fikirleri, büyük balkon dekorasyonu fikirleri, modern balkon örnekleri ve dahası…

BALKON, EV ALMA KRİTERLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ

Balkon, ılıman bir iklime sahip her bölgenin mimarisinde bulunan önemli bir detaydır. Soğuk bölgelerde dahi, kapatılarak kullanılabilecek balkon tipleri bulunur. Türkiye’de oldukça sevilen balkonlar, bazı kişiler için ev alma kriterlerinin başında gelir.

Özellikle baharın gelmesi ve havaları ısınmasıyla birlikte balkonlar, yemeklerin yendiği, çay saatlerinin yapıldığı sık tercih edilen bir yaşam alanına dönüşür. Özellikle bahar ve yaz aylarının sıcak saatlerini, serin balkonlarda geçirmeyi tercih eden birçok aile bulunur.

Bu yaşam pratiği de balkon dekorasyonunu, ev dekorasyonu kadar önemsenen bir hale gelmiştir. Dekorasyon sektöründe balkona has bir alan oluşmuş, çeşitli balkon ürünleri tasarlanmış ve balkon severlerin ilgisine sunulmuştur. Peki bu ürünler nelerdir? Balkonlar nasıl daha şık ve dekoratif bir hale gelebilir?

BALKON DEKORASYONU FİKİRLERİ

Balkon için üretilen dekoratif ürünler arasında en geniş yeri çiçekler ve saksılar kaplar. Çiçeklerin insan psikolojisinde olumlu etkileri olabilir. Eğer küçük bir balkona sahipseniz ve çiçek koymak için dar bir alanınız varsa asma saksıları tercih edebilirsiniz. Böylece sınırlı alanlarda bile estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eğer büyük bir balkonunuz varsa, büyük saksı bitkilerini tercih edebilirsiniz. Bu bitkileri balkonunuzun mimari yapısına göre düzenlerseniz daha şık bir görüntü oluşabilir. Balkon dekorasyonunda önemli olan bir başka nokta ise oturma gruplarıdır. Bu ürünler neme ve yağışa dayanıklı hafif materyaller kullanılarak üretildiğinden rahatça taşınabilir niteliktedir.

Minderli ve hasırlı modeller bu ürünler arasında en popüler olanlarıdır. Ayrıca, evinizde yapabileceğiniz süslemeler ve dekorasyon marketlerinde bulabileceğiniz çeşitli aksesuarlarla da balkonunuzu dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.  

BALKON DEKORASYONU ÖRNEKLERİ

Balkon düzenlerken, balkonun genişliğine ve mimari yapısına özen göstererek karar vermeniz işinizi kolaylaştırabilir. Artan ürün çeşitliliğiyle birlikte artık modern balkon dekorasyonları çok daha keyifli ve pratik bir hal alabilir. 

Modern balkon dekorasyonu

GENİŞ BALKON DEKORASYONU

  • Hasır oturma grupları tercih edebilirsiniz. Oturma grubu balkonunuz için önemli bir detay olduğundan, seçiminizi sevdiğiniz renkler üzerinde yoğunlaştırmanız uzun süre kullanmanıza imkan verebilir.
  • Balkonunuza duvar rafları ekleyerek aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz.
  • Rüzgarı yoğun olarak alan bir kısma rüzgar gülü yerleştirebilirsiniz.
  • Dekoratif heykelleri küçükten büyüğe ya da geometrik şekil oluşturacak şekilde dizerek balkonunuzu dizayn edebilirsiniz.
  • Farklı ışıklandırma seçenekleri kullanarak balkonunuzun dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

KÜÇÜK BALKON DEKORASYONU

  • Asma saksılar ve katlanabilir masa, sandalyeler ile yer kazanabilirsiniz.
  • Mum, vazo, biblo gibi aksesuarları küçük modellerden tercih ederseniz hem balkonunuzu süslemiş olursunuz hem de kalabalık ve gözünüzü yoracak bir görüntü oluşmasını engellemiş olursunuz.
  • Oturma grupları yerine çeşitli büyüklüklerdeki minderleri de tercih edebilirsiniz.
  • Ayrıca, dilerseniz salıncak koltuk seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.
  • Balkonunuza mumluk alırken, evinizde de kullanabileceğiniz dekoratif modellere yönelebilirsiniz. Böylece mumluklarınız kullanmadığınız zamanlarda balkonunuzda ekstra yer kaplamaz.

BALKON İÇİN PONPONLU SİNEKLİK YAPIMI – VİDEO İZLE