Metrekareleri aynı, stilleri farklı iki şehir balkonu

0

İstanbul Maltepe’de, aynı site içerisinde yer alan ve aynı kullanım alanına sahip, ancak farklı tarzlarda dekore edilmiş iki balkona konuk olduk.

LOFT KURGUSU Pınar-Mert Karaibrahimoğlu’nun balkonunu Mert Bey’den dinledik: “Hayalim, oturduğumda adaları ve Marmara Denizi’ni görebileceğim, gökyüzünün mavisine, zaman zaman balkonumuzun seviyesine kadar inen bulutlara karışabileceğimiz, akşamları aydınlattığımız zeytin ağaçlarımız ile Ege havası estiren, yasemin kokuları yayılan bir şehir balkonu yaratmaktı. Duvarlarını gercek tuğladan kestirdiğimiz parçalarla kaplarken tek düşüncemiz müptelası olunan mekanların sıcaklığını vermek, sadece plak çalabileceğimiz ses sistemi ile özel akşamlara ev sahipliği yapabilme zenginliği katmaktı. Balkonu ahşap ile metal dokuyu birlikte kullandığımız şekilde dekore ettik. Bol yastıklı L tipi koltuk, eskiden kantinlerde kullanılan bank tipi masif masa ve oturma grubu, tek kişilik 30 derece yatan koltuk ve farklı şekillerde kullanılabilecek küçük sehpalar kullandık. Loş ortamı az ışıklandırma, sarkıtma ve fener tipi aydınlatmalarla destekledik.

Kahverengi, lacivert, hardal ve bordo ağırlıklı balkondaki mobilya ve aksesuarlar Fuga, Mudo Concept ve Kadıköy’deki eskicilerden alınmış. Dikkati kendine çeken müzik sistemi yurtdışından getirilmiş.

DOĞAL VE SAKİN Birnur-Sezai Koca çiftinin kızları Naz ile yaşadıkları evin balkonunun hikayesini Birnur Hanım’dan dinledik: “Yazın sıcak gecelerinde püfür püfür esen şehrin kalabalığından kaçıp rahatça dinlenip huzur bulduğum bir balkon hayal etmiştim. Balkonu dekore ederken doğallığı, sakinliği ve sıcaklığı ön planda tuttuk. Mümkün olduğu kadar doğal malzemelerle ahşap, hasır gibi materyellerle çalıştık. Hatta eşim çatıyı kendi elemeğini kullanarak bizzat yaptı.Terasımızı doğanın içinde, bütünlüğünü bozmayacak şekilde ve rahatlığımızı da ön planda tutarak dekore ettik. Hasır sandalyeler aile yadigarı, 35 yıllık el işçiliği eşyalar. Masa ve şezlong Bauhaus’tan. Aksesuarlardan en sevdiğim şamdanım Chandelier de Tina mağazasından, diğerleri ise eskicilerden toplanmış parçalar. Eskinin yaşanmışlıkları her zaman bana keyif vermiştir.”

Balkonda mobilyalar ağırlıklı olarak ahşap ve hasır olduğu için toprak renkleri tercih edilmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.