Bu yaz bahçeye odaklanacağız

Son güncelleme:

Bu yıl yaz tatilimizin en gözde mekanı, bahçelerimiz olabilir. Seyahat yasaklarının kalkmasına rağmen, her an yeniden yasakların gündeme gelmesi söz konusu ve tamamen yasaksız bir ortamda dahi, virüs riski nedeniyle pek çok insan evinden çok uzaklaşmayı tercih etmek istemeyebilir. Dolayısıyla, bahçelere nur yağacak desek, yanlış olmayacak. Hatta bazılarımız, daha önce pek de önemsemediği, bakımını ihmal ettiği, mobilya koymaya dahi gerek duymadığı bahçesinin değerini yeni yeni anlıyor. Artık, inkar edilemez gerçek şu ki, bahçelerimiz altın değerinde. Peki, bahçemizi nasıl daha yaşanabilir bir yer haline getirebiliriz?

1. Bahçeyi yaşam alanı olarak ilan edin
Bahçelerin, tüm aile bireyleri tarafından rahatça benimsenmesi için masa çok önemlidir. Diğer bahçe mobilyası çeşitlerinin yanında bahçe masası büyük önem taşır. Geniş, kullanışlı, rahat bir bahçe masası üzerinde yemek yemek, bilgisayar kullanmak, gazete/dergi okumak, ders çalışmak, çayını kahvesini içmek, telefonunda sosyal medyayı karıştırmak isteyen tüm aile bireylerinin bahçede geçirdiği zaman boyunca rahat etmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla, bahçenizi değerlendirmek istediğinizde ilk aklınıza gelmesi gereken detay, kullanışlı, geniş bir bahçe masası edinmek olmalıdır.

2. Bahçenize eğlence katın
Bahçeyi sadece bitkilerden, ağaçlardan ibaret, huzurlu sakin bir yer olarak görme eğilimini de bir kenara bırakmak gerekiyor. Bahçeye biraz daha eğlence unsuru katmamız, evde ve bahçemizde geçirdiğimiz zamanın bizi tatmin etmesini sağlayacaktır. Küçük çocuklarımız için şişirilebilir minik havuzlar, şarjlı minik oyuncak araçlar, bahçemizde seyredebileceğimiz şekilde pratik biçimde dışarı taşınabilecek bir televizyon, bir salıncak, bahçede oynanabilecek dart benzeri oyunlar… Hatta fitness araçlarımızı bahçede konumlandırmak ve sporumuzu bahçede yapmak, bahçemizi çok daha eğlenceli ve keyifli bir yaşam alanına çevirecektir. Bu yaz beach club’a gidemiyor olabiliriz ama eğlenceyi de yaşamlarımızdan uzak tutmak zorunda değiliz.

3. Hayvan severler için hayvan dostu bahçe
Eğer evcil hayvanlarınız, özellikle de bir kediniz varsa, bahçeye kedi otu dikmeniz onu çok mutlu edecektir. Hatta sokaktaki diğer kedilerin de bu otun kokusuna mıknatısın çekimine kapılan metal gibi gireceğini tahmin edebilirsiniz. Bahçenizde bir anda keyiften mayışmış çok sayıda kedi bulabilirsiniz ki, bu da bahçedeki haşarat ve kemirgen hayvan sorununu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca sineklerden da hatsız oluyorsanız, bahçenizde fesleğen gibi sinek kovan bitkiler ekmenizin da faydası olur. Yakınlarınızda orman gibi doğal bir ortam varsa, sincapların yiyecek bulmak için bahçenizi uzaktan gözlediğine emin olabilirsiniz. Onların yiyebileceği küçük kuruyemiş parçalarını bahçenin çevresindeki ağaçların, duvarların üzerine bırakabilirsiniz. Tatlı sincapların, ürkek ürkek gelip fıstıkları, cevizleri, bademleri yediklerini seyrederken, çok mutlu olabilirsiniz. Tabi kuşlar için de, kedilerin ulaşamayacağı şekilde bahçenin çevresine su ve mama bırakmayı unutmamalısınız. Yine evcil hayvanlarınız için bahçeye oynayabilecekleri, dikkatlerini çeken oyuncaklar bırakmanızı da tavsiye ederiz. Böylece onlar da bahçede zaman geçirmekten keyif almaya başlayacaklar.

4. Dost buluşmaları için bahçe
Salgın endişeleri nedeniyle restoranlarda, kafelerde buluşmayı uygun görmüyorsanız, dost buluşmaları için de bahçelerinizi hazır hale getirebilirsiniz. Sizi güneşten koruyacak bir çardak, bahçenizin şartlarına uygun bir servis arabası, akşam yemekleri için pratik bir bahçe ışıklandırması, hatta belki açık hava sineması ambiyansı yaratmak için bir projektör ve perde hem ailenizle, hem de dostlarınızla bahçenizin keyfini çıkarmak için doğru tercihler olacaktır.