Bahar kapıda! Bahçeyi renklendirme vakti geldi

Biraz planlama ile bütün bir bahar boyunca bahçenizin rengarenk çiçeklerle dopdolu olmasını sağlayabilirsiniz.

Gri bir kışın ardından bahara giriyoruz. Bu da demek oluyor ki yılın bu zamanı bahçemizi renklendirmek için pekçok bitki var. Seçeneklerin çok olması başınızı döndürsün istemiyorsanız kendinize bir bitki listesi yapın. Halihazırdaki bitkilerinizle yeni ekeceklerinizin uyum içinde olup olmayacağını kontrol edin. Bitkilerin açma zamanlarını da dikkate alın ki yaz mevsiminde çiçekleriniz açana kadar bahçeniz renkli kalsın. Çiçeksiz yeşil bitkileriniz varsa onlarla nergis gibi kontrast yapacak çiçekler kullanabilirsiniz. Lila ya da turuncu gibi renklerdeki çiçekleri de tercih edebilirsiniz. İşte size birkaç öneri:

NERGİS NE ZAMAN AÇAR?

Mart’tan Nisan’a kadar açar. Güneşli ve gölge yerde yetişebilir. Uzun süreli soğanlı bitkidir. Bakımı kolaydır. Bitki yatakları için uygundur.

LALE NE ZAMAN YETİŞİR?

Mart-Mayıs aylarında yetişir. Güneşli ve gölge yerleri sever. Kısa ömürlüdür. Çeşitli renkleri vardır.

SÜMBÜL NE ZAMAN YETİŞİR?

Sümbül: Nisan-Mayıs aylarında yetişir. Güneşli ve orta gölge yerlere dikebilirsiniz. Aromatik kokulu soğanlı bitkidir. Çok kolay yayılır. O yüzden bahçenizdeki boşlukları hemen doldurur.

ŞAKAYIK NE ZAMAN YETİŞİR?

Mayıs-Haziran arasında yetişir. Bütün yıl boyunca açar. Yeter ki onu bulunduğu köşesinde rahatsız etmeyin. 50-70 cm arasında uzayabilir.

Nisan ayında bahçede ne yapmalı? 7 maddede bahçe bakımı

Balkon ve bahçe dekorasyonunda yaz hazırlığı