Aynalar hakkında

0

Farklı ebat, şekil ve tarzlarıyla aynalar evin her alanında göz doldurur. Aynalar mekanı olduğundan daha geniş ve daha aydınlık gösterir. Pencerenin tam karşısına yerleştirirseniz ışığın iç mekandaki dağılımını iki kat  artırabilirsiniz. Yemek masasının önüne yerleştirirseniz masa üzerindeki renklerin yansımasını sağlayarak sofranın daha göz alıcı görünmesine olanak tanırsınız.

Ne kadar yükseğe asmalı?
Aynanın alt ucunun yerden en az 120, ideal olarak da 150 cm yüksekte olması gerekir. Eğer aynayı yerden 150 cm yükseklikte asarsanız herkes kendini aynada rahatlıkla görebilecektir. Tabloları asmak için de bu yükseklik ideal bir yüksekliktir.
Kapının yanında ayna var!
En çok kullandığınız kapının yanına bir ayna koyabilirsiniz. Eve girerken ya da çıkmadan önce son kez kendinize  göz atmanızı sağlayacağı için, dış kapı bunun için ideal.
Aynanın çerçevesi
Ahşap çerçeveli bir ayna, odadaki diğer ahşap eşyaların tarzına uymak zorunda değildir. Ancak ağacın renk tonlamasına özen göstermeye çalışın. Eğer eşyalarınız meşe ise aynanızın dış çerçevesinin meşe ya da ceviz gibi tonlarda olmasına dikkat edin.
Aynanın ebadı nasıl olmalı?
Aynanın genişliği, üzerine asıldığı objeden daha dar olmalı. Bu oran yaklaşık 2/3 gibi düşünülebilir. Oranı  gereğinden küçük tutarsanız bu kez de aynanın odak noktası olmaktan çıkmasına, gereksiz bir detay gibi  görünmesine sebep olursunuz.
Ayna-mobilya dengesi
Eğer detayları ön planda olan bir konsolun üzerine ayna asmak istiyorsanız aynanın biraz daha dekoratif ögeleri  ön planda olan bir tazda olmasına özen gösterin. Benzer şekilde eğer oymalı bir kanepe üzerine ayna  asacaksanız bu kez de aynanın detaylardan uzak sade bir tasarımı olmasına özen gösterin.

Fotoğraf: Doğtaş.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.