Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? Ayna dekorasyonu hakkında

0

aynalarla-dekorasyon

Ayna dekorasyonu her ev için dikkat çekici noktalardan biri. Peki doğru ayna seçimi nasıl olur? Ayna ne kadar yükseğe asılır? Mobilya ile dengesi nasıl kurulmalı? Ebadı ne kadar olmalı? Yanıtlar Evim Dergisi arşivinden…

Farklı ebat, şekil ve tarzlarıyla aynalar evin her alanında göz doldurur. Aynalar mekanı olduğundan daha geniş ve daha aydınlık gösterir.

Pencerenin tam karşısına yerleştirirseniz ışığın iç mekandaki dağılımını iki kat  artırabilirsiniz. Yemek masasının önüne yerleştirirseniz masa üzerindeki renklerin yansımasını sağlayarak sofranın daha göz alıcı görünmesine olanak tanırsınız.

NE KADAR YÜKSEĞE ASMALI? *

Aynanın alt ucunun yerden en az 120, ideal olarak da 150 cm yüksekte olması gerekir. Eğer aynayı yerden 150 cm yükseklikte asarsanız herkes kendini aynada rahatlıkla görebilecektir. Tabloları asmak için de bu yükseklik ideal bir yüksekliktir.

KAPININ YANINDA AYNA VAR *

En çok kullandığınız kapının yanına bir ayna koyabilirsiniz. Eve girerken ya da çıkmadan önce son kez kendinize  göz atmanızı sağlayacağı için, dış kapı bunun için ideal.

AYNANIN ÇERÇEVESİ *

Ahşap çerçeveli bir ayna, odadaki diğer ahşap eşyaların tarzına uymak zorunda değildir. Ancak ağacın renk tonlamasına özen göstermeye çalışın. Eğer eşyalarınız meşe ise aynanızın dış çerçevesinin meşe ya da ceviz gibi tonlarda olmasına dikkat edin.

AYNANIN EBADI NASIL OLMALI? *

Aynanın genişliği, üzerine asıldığı objeden daha dar olmalı. Bu oran yaklaşık 2/3 gibi düşünülebilir. Oranı  gereğinden küçük tutarsanız bu kez de aynanın odak noktası olmaktan çıkmasına, gereksiz bir detay gibi  görünmesine sebep olursunuz.

AYNA-MOBİLYA DENGESİ *

Eğer detayları ön planda olan bir konsolun üzerine ayna asmak istiyorsanız aynanın biraz daha dekoratif ögeleri  ön planda olan bir tazda olmasına özen gösterin. Benzer şekilde eğer oymalı bir kanepe üzerine ayna  asacaksanız bu kez de aynanın detaylardan uzak sade bir tasarımı olmasına özen gösterin.

Fotoğraf: Doğtaş.

EV VE MOBİLYA ALIŞVERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Yeni bir ev kuruyor olabilirsiniz, ya da yeni bir eve yerleşiyor olabilirsiniz. Peki ev alışverişinde hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Hangi mobilyanın özellikleri diğerlerine göre daha iyi? Merak ettiğiniz soruların yanıtına “Alışveriş” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.