ayna dekorasyonu
ayna dekorasyonu

Ayna dekorasyonu fikirleri – Ayna dekorasyonu nasıl yapılır? 8 adım

Ayna dekorasyon fikirleri ve önerilerini bir araya getirdik. Duvarda, antrede, salonda ve koridorda ayna kullanırken hangi dekorasyon kurallarına uymalıyız? Ev ayna dekorasyonu hakkında doğruları ve yanlışları anlatıyoruz.

EV AYNA DEKORASYONU VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Işığı yansıtan, mekanları genişleten ve dekorasyonu destekleyen aynaları evde kullanırken ne yapmalı, ne yapmamalı konusunda kararsız iseniz bu 8 adıma bakın.

Her stilde farklı formlarıyla yer bulan aynalar duvarları süslemenin yanı sıra mekanları daha geniş göstermek, ışığı içeriye daha fazla yansıtmak ve mekanlarda odak noktası yaratmak için başvurulan en dekoratif objeler. Ancak tüm bunları doğru uygulama ve hataya düşmemek için yapılması ve yapılmaması gereken birkaç önemli notayı bilmekte fayda var.

KORİDOR AYNA DEKORASYONU

YAPIN: Hol ve giriş duvarlarında ayna kullanın 

Hol ve antre duvarınıza yerleştireceğiniz uzun yatay bir ayna ya da yatayda oluşturulmuş ayna grupları alanı genişletir ve loşluğu alır. Ayrıca oda geçişlerini görsel anlamda ferahlatır.

YAPMAYIN! Ayna yüksekliğine dikkat edin

Aynaları asarken yüksekliği kendi boyunuza göre ayarlamayın. Bunun yerine mekanın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alarak hacim kazandıran uygulamalar yapabilirsiniz.

DUVARDA AYNA DEKORASYONU

Tom Dixon deri çerçeveli ayna, Haaz.

YAPIN: Aynayı odak noktanız yapın

Düz çerçeveli aynalar boş bir alanı giydiren bir elbiseye benzer. Duvara asılmak yerine diklemesine yere yerleştirilmiş uzun dikdörtgen bir ayna giyinme odaları için ideal bir çözüm. Ayrıca kenarına takacağınız birkaç spotla dar köşeleri de aydınlatabilirsiniz.

NOT: En önemli stil objesini yansıtarak stile vurguyu artırırsınız.

MUTFAĞA YA DA YATAK ODASINA AYNA KOYMAYIN

YAPMAYIN! Mutfak ve yatak odasında dozu aşmayın 

Mutfak ille de ayna konulması gereken yerler arasında değil. Tesisat boruları gibi kötü detayları yansıtarak dekoratif olmayan görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Yine de bir ayna mutfağınızı düzenli tutmanızı sağlar.

Yatak odasında ayna kullanımını sınırlamak gerekir. Yatağın karşısına asarak dağınık bir görüntüyle karşılaşmamak için yatak başını yansıtan bir yerde konumlanabilir.

EVDE AYNA DEKORASYONUNDA FENG SHUİ KURALLARI

YAPIN: Feng Shui kurallarını uygulayın

Yatak odasında ayna kullanımı Feng Shui kurallarına göre yanlış bir uygulama. Buna göre yatak odasında ayna kullanımı hüzünlü ve negatif bir enerji yayar. Ayna, yatağın başucunu yansıtır ise, çiftler arasındaki ilişki ve huzur bozulabilir. Aynaya her baktığınızda kendinizle yüzleşmek özel ilişkinize üçüncü bir enerjiyi davet eder ki, bu ilişkide olumsuzluk yaratır.

TAVANDA AYNA KULLANMAYIN

YAPMAYIN! Tavanda ayna kullanmayın

Aslında hemen herkesin bildiği bir detay ancak tekrarlamakta fayda var. Tavana asılan bir ayna, beşinci sınıf ve zevksiz döşenmiş bir motel havası yaratarak yaşam alanınızı basitleştirir. Ancak 1970’lerin ruhunu yansıtan bir dönem havası yaratacaksanız geçici bir süreliğine uygulayabilirsiniz.

ANTREDE AYNA DEKORASYONU

YAPIN: Dar alanlara büyük ayna asın

Küçük bir odanın duvarına ya da antreye yerleştireceğiniz büyük ölçekli bir ayna odaya derinlik katar. Ayrıca eni dar bir yemek odasında büfenin üzerine ya da bir tablonun karşısına asılan aynalar mekanda dekoratif efektler yaratır.

Eğer maceracı bir kişiliğiniz varsa duvarlardan birini yekpare ayna kaplayabilirsiniz. İki yanına ya da tam üstüne yerleştireceğiniz apliklerse aynalara dramatik efektler katar

EV AYNA DEKORASYONUNDA YANSITACAĞI ŞEYE DİKKAT EDİN

YAPMAYIN! Gelişigüzel yerleştirmeyin

Boş bir duvarı aynayla hareketlendirmek iyi bir fikir ama bir ayna başka bir duvarı yansıtıyorsa bu gereksiz bir boşluk hissi yaratır. Ayrıca sürekli dağınık olan bir odayı veya beğenmediğiniz bir mobilyayı yansıtması da göze hoş gelmez. Bu yüzden hafif bir ışık ya da aynaların yansıtacağı değerli veya görsel olarak güzel bir şeylerin olmasına dikkat edin.

AYNA DEKORASYONU NASIL YAPILIR? İPUÇLARI

Evinizi aynalarla süslemenin farklı yolları da var:

Ayna kaplı çekmece ve konsollar ya da paneller kullanabilirsiniz.  Üstelik böylece aynayı akılcı bir şekilde gizlemiş olursunuz. Örneğin geniş bir salon geçişiniz varsa ayna yüzeyli bir konsolla yansıma efekti yaratarak ferahlatırsınız.

Dar odalarda duvar kenarına yerleştireceğiniz aynalı çekmece ve konsollar ışık oyunlarıyla daha geniş bir alan yaratır.

DEKORASYON FİKİRLERİ VE PRATİK ÖNERİLER

Dekorasyon önerileri, ev için dekorasyon ipuçları ve pratik öneriler için “Dekorasyon” ya da “Evde Düzen” sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

https://www.evimdergisi.com.tr/aynalar-hakkinda/