Dekoratif ayna kullanma sanatı

0

Işığı yansıtan, mekanları genişleten ve dekorasyonu destekleyen aynaları evde kullanırken ne yapmalı, ne yapmamalı konusunda kararsız iseniz bu 8 adıma bakın.

Her stilde farklı formlarıyla yer bulan aynalar duvarları süslemenin yanı sıra mekanları daha geniş göstermek, ışığı içeriye daha fazla yansıtmak ve mekanlarda odak noktası yaratmak için başvurulan en dekoratif objeler. Ancak tüm bunları doğru uygulama ve hataya düşmemek için yapılması ve yapılmaması gereken birkaç önemli notayı bilmekte fayda var.

YAPIN: Hol ve giriş duvarlarında ayna kullanın 
Hol ve antre duvarınıza yerleştireceğiniz uzun yatay bir ayna ya da yatayda oluşturulmuş ayna grupları alanı genişletir ve loşluğu alır. Ayrıca oda geçişlerini görsel anlamda ferahlatır.

YAPMAYIN! Ayna yüksekliğine dikkat edin
Aynaları asarken yüksekliği kendi boyunuza göre ayarlamayın. Bunun yerine mekanın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alarak hacim kazandıran uygulamalar yapabilirsiniz.

YAPIN: Aynayı odak noktanız yapın
Düz çerçeveli aynalar boş bir alanı giydiren bir elbiseye benzer. Duvara asılmak yerine diklemesine yere yerleştirilmiş uzun dikdörtgen bir ayna giyinme odaları için ideal bir çözüm. Ayrıca kenarına takacağınız birkaç spotla dar köşeleri de aydınlatabilirsiniz.
NOT: En önemli stil objesini yansıtarak stile vurguyu artırırsınız.

YAPMAYIN! Mutfak ve yatak odasında dozu aşmayın 
Mutfak ille de ayna konulması gereken yerler arasında değil. Tesisat boruları gibi kötü detayları yansıtarak dekoratif olmayan görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Yine de bir ayna mutfağınızı düzenli tutmanızı sağlar. Yatak odasında ayna kullanımını sınırlamak gerekir. Yatağın karşısına asarak dağınık bir görüntüyle karşılaşmamak için yatak başını yansıtan bir yerde konumlanabilir.

Tom Dixon deri çerçeveli ayna, Haaz.

~
YAPIN: Feng Shui kurallarını uygulayın
Yatak odasında ayna kullanımı Feng Shui kurallarına göre yanlış bir uygulama. Buna göre yatak odasında ayna kullanımı hüzünlü ve negatif bir enerji yayar. Ayna, yatağın başucunu yansıtır ise, çiftler arasındaki ilişki ve huzur bozulabilir. Aynaya her baktığınızda kendinizle yüzleşmek özel ilişkinize üçüncü bir enerjiyi davet eder ki, bu ilişkide olumsuzluk yaratır.

YAPMAYIN! Tavanda ayna kullanmayın
Aslında hemen herkesin bildiği bir detay ancak tekrarlamakta fayda var. Tavana asılan bir ayna, beşinci sınıf ve zevksiz döşenmiş bir motel havası yaratarak yaşam alanınızı basitleştirir. Ancak 1970’lerin ruhunu yansıtan bir dönem havası yaratacaksanız geçici bir süreliğine uygulayabilirsiniz.


YAPIN:
Dar alanlara büyük ayna asın
Küçük bir odanın duvarına yerleştireceğiniz büyük ölçekli bir ayna odaya derinlik katar. Ayrıca eni dar bir yemek odasında büfenin üzerine ya da bir tablonun karşısına asılan aynalar mekanda dekoratif efektler yaratır. Eğer maceracı bir kişiliğiniz varsa duvarlardan birini yekpare ayna kaplayabilirsiniz. İki yanına ya da tam üstüne yerleştireceğiniz apliklerse aynalara dramatik efektler katar.

YAPMAYIN! Gelişigüzel yerleştirmeyin
Boş bir duvarı aynayla hareketlendirmek iyi bir fikir ama bir ayna başka bir duvarı yansıtıyorsa bu gereksiz bir boşluk hissi yaratır. Ayrıca sürekli dağınık olan bir odayı veya beğenmediğiniz bir mobilyayı yansıtması da göze hoş gelmez. Bu yüzden hafif bir ışık ya da aynaların yansıtacağı değerli veya görsel olarak güzel bir şeylerin olmasına dikkat edin.

Birkaç ipucu
Evinizi aynalarla süslemenin farklı yolları da var:
Ayna kaplı çekmece ve konsollar ya da paneller kullanabilirsiniz. Üstelik böylece aynayı akılcı bir şekilde gizlemiş olursunuz. Örneğin geniş bir salon geçişiniz varsa ayna yüzeyli bir konsolla yansıma efekti yaratarak ferahlatırsınız.

Dar odalarda duvar kenarına yerleştireceğiniz aynalı çekmece ve konsollar ışık oyunlarıyla daha geniş bir alan yaratır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.