Son güncelleme:

Kimi doğadan, kimi insan hayatından ilhamla resmedilen figürlerin yer aldığı etnik ve göçebe desenleri, özünü topraktan alan sıcak renklerle buluşturarak yaşam alanlarında samimi ve eklektik bir stile imza atın.

FONDA: TERRACOTTA

Stili desteklemek için sekiz dikme ve odanın renklerini barındıran kumaşlarla yatağınızı tenteli bir modele dönüştürebilirsiniz. Fotoğraf: jondayphotography.com

Derin, sıcak ve egzotik terracotta yani pişmiş toprak rengi mekanlarda samimi ve kucaklayıcı bir atmosfer yaratır. İster yatak, ister kanepe veya şömine bacası gibi odanın göze batan bir ögesinin arka duvarını, rengin doygun tonuyla boyayarak veya bu tonlarda düz bir duvar kağıdıyla kaplayarak işe başlayın. Daha sonra aynı tonu mobilyalar, döşemeler ve odanın birkaç yerinde kullanacağınız hacimli aksesuarlarda tekrarlayın.

Açıktan koyuya pişmiş toprak tonu, yanık turuncu; orta koyu adaçayı yeşili; açık turkuaz mavi ve gül pembesi…. Göçebe ruhun sıcak renklerini dingin yeşiller ve tatlı pembelerle sakinleştirip turkuaz mavi ve yanık turuncuyla pekiştirebilirsiniz.

DETAYDA: ADAÇAYI YEŞİLİ

Yatak odasında terracotta yerine duvarda açık turkuaz, tekstillerde y anık turuncu, açık pembe ve fonda beyaz kullanarak aydınlık ama benzer bir etki y aratılabilir.

Pişmiş toprak rengini tıpkı adaçayı yeşili gibi sakinleştirici bir ikinci renk ile ferahlatın. Bu tamamlayıcı ton terracotta rengini öne çıkararak vurgulu biçimde yansıtır ve dekorasyonda kullanacağınız diğer desenlerin dikkat çekmesine imkan tanır. Burada olduğu gibi adaçayı yeşilini süpürgelik, kapı ve pencere pervazlarına kadar devam ettirerek duvar rengini çerçeveleyin.

AÇIK+KOYU RENK DENGELERİ

İlginç formda aksesuarlar, otantik desenli abajurlar, tablolar, yer minderleri… Hepsi temaya şıklık kazandıran dokunuşlar. Fotoğraf: jondayphotography.com

Dekorasyonun uyumlu renk geçişlerini yakalaması için odadaki hacimli mobilyaları tıpkı buradaki karyola ve bankta olduğu gibi fon ve detay renklerinin biraz daha koyu tonlarında tercih ederek mekana derinlikli ve sofistike bir görünüm kazandırın. Modern ve odanın tüm renklerini buluşturan düz kumaş perdeler veya storlar, geometrik formlu aksesuar, poster ve tablolar eklektik etkiyi daha çağdaş kılmanızı sağlar.

DESEN DOKU EŞLEŞMESİ

Düz ve blok renkleri kontrast desenler ve dokular kullanarak hareketlendirin. Çağdaş bir tema oluşturmak için çiçekli yerine renklerin ruhunu daha iyi yansıtacağından göçebe toplumların etnik, grafik figürlü global desenlerini tercih edin. Yoğun dokulu dekoratif yastıklar, minderler kullanın. Temayı bambu mobilyalar, hasır aydınlatmalar, etnik biblolarla tamamlayın. Dekorasyonu samimi ve doğal kılmak için ahşap döşemeleri koyu tonda cilalayın. Üzerine sereceğiniz halı ya da kilim için desenli ve renkli seçenekler abartılı duracağından, tek renkte kendinden desenli ya da grafik motifli natürel tonlarda bir model serin.

Yeni shabby stili nedir? Evinize uyarlamanın yolları

Bohem nedir? Bohem tarz yatak odası dekorasyonu