Antre dekorasyonu ile ilgili A’dan Z’ye rehber

Eviniz hakkında ipuçları veren antrelerin dekorasyonu çoğu zaman pek de önemsenmez. Oysa gerek sizi, gerekse misafirlerinizi karşılayan bu alan davetkar bir “hoşgeldin” demek için de en uygun yer. Gelin şimdi burayı nasıl güzelleştirebileceğinize dair önerilere birlikte bakalım.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Antre dekorasyonu nasıl olmalı? Antre ve hol dekorasyon örnekleri

Antreniz görenlerde harika bir izlenim mi bırakıyor, yoksa bir karmaşa içerisinde mi? Bu alanın kullanışlı olmasının yanı sıra iyi görünmesi de gerekiyor ve bu kurulması zor bir denge. Antrenizi maksimum verimlilikte kullanabilmeniz için en sık sorulan sorulardan yola çıkarak size bazı tavsiyelerimiz olacak.

İŞE NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Ikea

Küçücük bir alanda bile iyi bir ilk izlenim yaratmanın pek çok yolu bulunuyor. İlginç bir aydınlatma ile tarzınızı yansıtırken, çarpıcı bir duvar kağıdı ile mekana desen ve renk katabilirsiniz. Minimalist bir görünümden hoşlanıyorsanız, yeri iyi belirlenmiş bir konsol ve büyük bir boy ayna ile havadar bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. İyi dekore edilmiş bir antre evinizi de yansıtır.

ANTRENİN GEÇİŞ ALANI DIŞINDA DA KULLANILMASINI NASIL SAĞLARIM?

Antreyi sadece içinden geçtiğiniz bir alan değil, bireysel bir oda olarak düşünün. Ayrıca, antre bir oturma alanı olmadığından burada diğer odalardan daha cesur davranma şansına da sahipsiniz. Bu alanın sizi gülümsetmesine izin verin, ne de olsa eve girdiğinizde sizi burası karşılıyor.

Bu artı onu, hem kişisel dokunuşlarınızı hem de stilinizi katmak için mükemmel bir tuval yapar.

UYUMLU BİR ŞEMA OLUŞTURMAK İÇİN TAVSİYENİZ VAR MI?

Bu alanda vurucu bir etki yaratan renklere başvurabilirsiniz. Örneğin odalarınızda birkaç yerde deniz mavisi dokunuşlar varsa, antrede bolca bu renge yer verebilirsiniz. Kapı ve süpürgelikleri aynı renge boyayabilirsiniz. Ayrıca boya ve mobilya seçimde mutfaktan oturma odasına kadar kesintisiz bir akış oluşturmaya da dikkat etmelisiniz.

DAR BİR ANTREYİ NASIL FERAH GÖSTEREBİLİRİM?

Tepe Home.

Duvara birkaç tane ayna asmak bu alanı kesinlikle daha ferah gösterecektir. Alanı daraltmamak adına seçiminizi konsol yerine raftan yana kullanabilirsiniz. Eğer bir konsol kullanmak istiyorsanız mutlaka ince ayaklı olmasına dikkat edin. Cesur olun ve tavanı duvarlarınızla kontrast olan bir renge boyayın. Bu uygulama bakışları yukarıya doğru yönlendirir ve böylece alan daha geniş algılanır.

NASIL IŞIK GETİRİRİM?

Antreye açılan kapılarınız camsız ise, onları camlı olanlarla değiştirin. Bu ışık hissini artırır. Duvarlarda mat yerine parlak duvar kağıdı ya da boya kullanabilirsiniz.

EN DOĞRU AYDINLATMA HANGİSİ?

Ayakkabı ve mont giyilen bu alanda öncelikle iyi bir genel aydınlatmanız olmalı. Bu yüzden tavan aydınlatması kullanın. Büyük ve dekoratif bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Spot yerine rahatlıkla sarkıt kullanabilirsiniz. Ancak baş çarpmalarını önlemek için aydınlatmanızın yüksekliğine dikkat edin. Konsolunuzun üzerinde de abajur tercih edebilirsiniz.

DUVAR KAĞIDI KULLANIMI İÇİN VEREBİLECEĞİNİZ HERHANGİ BIR İPUCU VAR MI?

Antrenizin nereye bağlandığına dikkat edin. Eğer açık bir merdivene bağlanıyorsa, duvar kağıdı kapladığınızda size bir servete mal olabilecek devasa bir duvar genişliğine sahip olabilirsiniz. Böyle bir alanda duvar kağıdını farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin merdivenin altında kalan alanda… Eğer duvarınızda ahşap paneller varsa onların üzerine de de duvar kağıdı uygulaması yapabilirsiniz. Bu çözüm, duvarlara ve tavana yükseklik yanılsaması sağlar.

HANGİ RENKLER UYGUN?

Mudo Concept.

Sizi doğal ışık yönlendirsin. Eğer mevcut mekan oldukça karanlık ve karamsar ise, renkli bir alan yaratmak için derin ve dramatik renklere yönelin. Bol ışık alan bir antreniz varsa, canlandırıcı ve enerji verici bir his yaratmak için parlak renkleri tercih edin.

Tepe Home.

PEKİ YA PANEL?

Panel kullanmak, antreye karakter ve derinlik katar. Ancak, kullanacağınız panellerin diğer odalarınızla uyumla olmasına dikkat edin. Eğer küçük bir antreniz varsa ve ahşap panel kullanacaksanız mutlaka açık renk olmasını tercih edin. Antrenizin durumuna göre taş görünümlü strafor duvar panelleri de kullanabilirsiniz.

DÖŞEME İÇİN EN PRATİK SEÇİM NE?

Antredeki döşemenin diğer odalara bakan yüzeyin başlangıcı olduğunu unutmayın. İşlenmiş ahşap ve lüks vinil karolar iyi bir seçim olabilir. Antreler daha dar ve nispeten küçük alanlar olduğundan, eve geldiğinizde sizi canlandıran dama tahtası gibi cesur karoları da tercih edebilirsiniz.

DEPOLAMAYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİM?

Seçtiğiniz şey, ne kadar alana sahip olduğunuza ve ne kadar dağınıklık olduğuna bağlıdır. Gömme dolaplar, az yer kapladıkları ve dağınıklığı ortadan kaldırdıkları için daha küçük girişler için harika bir seçenek olabilir. Ancak taşındığınızda yanınızda götüremezsiniz ya da yenilemek istediğinizde zorlanırsınız. Yeriniz varsa bu alanda bağımsız parçalar kullanın. Yüksek bir ayakkabı dolabının üzerini bir konsol gibi kullanabilirsiniz. Altı depolamalı bir bench de rahatlıkla bu alanda kendine yer bulabilir. Dekoratif bir portmanto da iyi bir seçim olacaktır. Ama alanınız çok küçükse bir askılık ve minik bir ayakkabılık da işinizi görecektir.

GÜZEL BİR ETKİ NASIL YAKALARIM?

Etkilemek ve ilham vermek için cesur olun. Antrede büyük boyutlu dekoratif bir aydınlatma kullanmak, bu alanda etki yaratmanın harika bir yoludur. Konsolun üzerine yerleştirilen şık bir ayna da antrenizi daha çekici kılacaktır. Yine konsolun üzerine tablolar asarak bir galeri duvarı oluşturabilirsiniz.

MOBILYALARI NASIL SEÇMELİYİM?

Alanınız darsa, ölçeğe dikkat edin ve bir konsoldan kaçının. Bu alanı tam olarak ne için kullanmak istediğinizi planlayın. Yalnız yaşıyorsanız ve ayakkabılarınızın çoğunu yatak odanızda tutuyorsanız, o zaman alana birden fazla eşya yerleştirmek gereksiz olabilir. Ayakkabılık yerine evden çıkmadan ihtiyacınız olan şeyleri saklamak için basit bir dresuarı tercih edebilirsiniz.

BUNLARI ATLAMAYIN

  • Kapı, süpürgelik veya merdiven trabzanı gibi ahşapları koyu renge boyayarak drama ekleyin.
  • Natürel tonlar son yıllarda oldukça moda.
  • Bir askı pek çok şeyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Çanta, şapka ve şemsiyelerinizi bu alana asabilirsiniz.
  • Dikkatlice yerleştirilmiş bir ayna ile ışığı etrafa yansıtın.
  • Antrenizi evinizin hikayesini yakalayan bir alan yapın.
  • Küçük bir antreyi günlük olarak kullanılmayan şeylerden temizlemek, daha geniş hissettirecektir.
  • Süpürgelikler ve kapılar için tek rengin farklı tonlarını seçebilirsiniz.
  • Dar bir alanda, ince bir ayakkabılık kullanarak duvarları değerlendirin.
  • Sadece birkaç anahtar parça ile bu küçük alanı evin diğer alanlarının dekorasyonuna hazırlayabilirsiniz.
  • Bir bank, hem oturulacak bir alan hem de günlük ayakkabılar için altında saklanacak bir yer olarak işlev görebilir.

Antrede yapılmaması gerekenler: Antrede düzen nasıl olmalı?