amaryllis-çiçeği-bakımı güzel hatun çiçeği
amaryllis-çiçeği-bakımı güzel hatun çiçeği

Amaryllis çiçeği bakımı nasıl yapılır? Ne zaman çiçek açar?

Amaryllis çiçeği bakımı ile ilgili püf noktaları biliyor musunuz? Güzel Hatun çiçeği adıyla da bilinen Amaryllis çiçeği ne zaman açar? Anlamı nedir? Amaryllis güzel hatun çiçeği soğanı nasıldır? Saksıda bakımı nasıl yapılır? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, güzel çiçekleri ile dikkat çeken Amaryllis’in bakımı ile ilgili detayları anlattı.

İşte amaryllis çiçeği (güzel hatun çiçeği) sulama, güneş ihtiyacı, çoğaltma, budama, özellikleri, hastalıkları ve çözümleri ve saksı değişimi ne zaman yapılır? sorusunun yanıtı…

AMARYLLİS ÇİÇEĞİ BAKIMI (GÜZEL HATUN ÇİÇEĞİ)

 • Amaryllis çiçeğinin bakımı çok kolaydır. Fakat bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta mevcuttur.
 • Amaryllidaceae ailesinin bir türü olan Hippeastrum dış mekanda bakılır. Fakat Amaryllis sadece iç mekanda bakım için uygundur. Yani bahçeye dikerseniz verimli bir sonuç elde edemezsiniz.
 • Kış soğuklarına karşı dayanıklı bir bitkidir. Ama iç mekanda bakım sağlayacağınız için soğuğa çok fazla maruz kalmayacağı için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sadece soğuğa maruz kalırsa yaprakları zarar görebilir. Fakat ilkbahar döneminde çiçek açması için bu durum engel değildir.
 • Amaryllis çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Öğlen saatinde dik açıyla maruz kalmadığı sürece gün içinde sabah ya da akşam güneşi alması gelişimini olumlu şekilde etkiler.
 • Amaryllis çiçeği suyu seven bir bitkidir. Eğer sulaması çok ihmal edilirse bitki su bulabilmek için gelişimini köke verir. Yani enerjisini köke harcar.
 • Toprak nemi kontrol edilerek sulama yapılmalı ve toprak uzun süre kuru kalmamalıdır. Çok sulama yapılması da soğan köklerin çürümesine neden olabilir.
 • Amaryllis çiçeği bakımı konusunda önemli noktalardan biri de saksı seçimidir. Mutlaka alt tabanı hava delikli saksılar tercih edin.
 • Bol ışık almayı seven bir bitkidir. Yine bulunduğu ortam düzenli ve sık bir şekilde havalandırılmalıdır. Çiçek açtığı dönemde özellikle öğle güneşine dik açıyla maruz kalmamalıdır.
 • Genellikle sıcak ikilime sahip yerlerde tüm ihtişamıyla gelişir. Biraz daha soğuk bir iklimde yaşıyorsanız bakım koşullarını sağlamakta zorlanabilirsiniz.

AMARYLLİS NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Güzel hatun çiçeği amaryllis ilkbahar döneminde çiçek açar. Çiçekleri göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir. Uzun saplı yapıdadır. Narin çiçeklere sahiptir. Eğer bitkinin soğanı büyükse tek soğandan birkaç dal çiçek açabilir.

AMARYLLİS ÇİÇEK AÇMIYOR, NE YAPMALIYIM?

Amaryllis çiçeği bakımı nasıl yapılır? Ne zaman çiçek açar?

Güzel hatun çiçeğine evde bakım yapıldığından, çiçek açmasını her sene gerçekleştirmek için soğanını toprağa diktikten sonra, soğuk ve karanlık bir yerde sulamadan bekletip bitkiyi strese sokabilirsiniz.

Aslında bu strese sokma işlemi dış mekandaki kış etkisini yaratmak için yaptığımız bir yöntemdir. İki hafta kadar bu ortamda sulamadan bekletin. Daha sonra aydınlık yere konumlandırabilirsiniz.

Yine amaryllis çiçeğini açar açmaz serin bir noktaya almanızda fayda sağlayacaktır.

Çiçekleri solduktan sonra diğer sene açması için yapacağımız işlemlerden önce yaprakların iyice sararmasını beklemeliyiz ve bu süreçte sulama yapmaya devam etmeliyiz.

AMARYLLİS ÇİÇEĞİNİ SULARKEN DİKKAT

Amaryllis çiçeğini sularken yaprakların çıktığı noktaya su değmemesine dikkat edin. Çünkü çürümeye müsait bir noktadır. Soğanın en üst kısmı yani toprak dışındaki yer su içerisinde olmamalıdır.

Bitkinin sulamasını oda sıcaklığında dinlendirilmiş su ile yapmalısınız.

GÜZEL HATUN ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR?

Amaryllis çiçeği anlam olarak gurur ve asilliği temsil etmektedir.

AMARYLLİS NASIL ÇOĞALTILIR?

amaryllis soğanı nasıldır güzel hatun çiçeği soğanı

Çoğaltılması çok kolaydır. Bitkinin soğanını tekrar tekrar dikerek yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Soğanları bu süreçte topraktan çıkartıp nemsiz, serin, karanlık bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Ya da toprağı hiç sulamadan saksı içerisinde durmasına müsaade edebilirsiniz.

Ekim ayında soğanı toprağa dikip ilkbahar için hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yine çoğaltmak için tohumda kullanmanız mümkün. Fakat sabırla iki sene kadar bir süre soğanların oluşmasını beklemeniz gerekiyor.

AMARYLLİS ÇİÇEĞİ SAKSISI NASIL OLMALI?

 • Amaryllis çiçeğine kullanacağınız saksıda çok önemlidir. Eğer hava deliği olmayan bir saksı kullanırsanız her sulama sonrasında su drene edilemediği için yine bitki soğanının çürümesine neden olur. Mutlaka alt tabanı hava delikli saksılar tercih edin.
 • Saksı boyutunu soğan büyüklüğüne göre belirlemelisiniz. Yani çok küçük bir soğan için büyük bir saksı kullanmanıza gerek yok. Soğanın ucu toprak dışında kalacak şekilde toprağa dikilmelidir.
 • Saksı ne kadar derin olursa bitkide o kadar sağlıklı gelişecektir. Çok fazla köklendiği için geniş saksıda daha iyi beslenip gelişim gösterecektir.

TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Toprak da yine amaryllis çiçeği bakımı konusunda (güzel hatun çiçeği) önem taşır. Suyu bünyesinde tutmayan, çok taneli olmayan her tür toprakta yaşaması mümkündür. En önemli şey toprağınız su tutmasın, drenajı iyi olsun yeterli.

AMARYLLİS ÇİÇEĞİ (GÜZEL HATUN ÇİÇEĞİ) ÖZELLİKLERİ

Amaryllis çiçeği, Amaryllidaceae ailesine ait soğan köklü bir bitkidir. Çoban çiçeği, güzelhatun çiçeği ve nergis zambağı olarak da bilinmektedir. Nergisgiller ailesindendir.

Amaryllis çiçeğinin anavatanı Güney Amerika’dır. Kökeni Brezilya’dır. Fakat bitkinin ününü ortaya çıkartanlar Hollandalılardır. İç mekanda bakım için uygun hale getirilmiştir.

Tek yıllık bitkilerdir. Fakat soğan köklü olması nedeniyle rahatlıkla çoğaltılır. Diğer seneler içinde dikimi gerçekleştirilebilir.

Bitkinin yaprakları etli yapıdadır. Yapraklar uzun şeritler halinde, soğandan direk çıkmaktadır.

güzel hatun çiçeği

Nergis ve petunya çiçeklerinin stres seviyesini düşürdüğü ortaya çıktı

Nergis çiçeği bakımı, sulaması ve çoğaltması nasıl yapılır? Anlamı nedir?

Aralık ayında evde ve bahçede yapılması gerekenler

Ekim ayında hangi çiçekler ekilir? 10 soğanlı bitki çeşidi