Yatak odasını nasıl planlamalı? Dekorasyon önerileri

Yatak odası aslında bir terapi merkezidir; burada zihninizi ve bedeninizi dinlendirirsiniz. Bu sebeple onu doğru planlamak ve sizin için uygun ürünleri seçmek ayrı bir önem taşıyor.

YATAK ODASI İÇİN ALIŞVERİŞ LİSTENİZDE NE OLSUN?

Yatak/şilte: Bedeninizi doğru destekleyen bir şilte olmalı. Uyku pozisyonu ve uyku alışkanlıklarınız nasıl bir şilte almanız gerektiği konusunda yönlendirici olabilir.

Yorgan ve yastıklar: Tıpkı yatağınız gibi yorgan ve yastıklar da uyku alışkanlıklarınızla doğru orantılıdır. Omurga sorunlarınız varsa sırtı ve beli destekleyen yastıkları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Karyola: Karyola ölçünüz boy ve kilonuzla, aynı zamanda odanızın ölçüleri ile uyumlu olmalıdır. Çiftler için: Eğer yeterli alanınız varsa 160 cm’den ziyade 200 cm genişliğinde bir yatak daha konforlu bir uyku sağlayacaktır. Diğer taraftan bu trafiği engelleyen bir ölçü ise, 180 cm tercih ederek 20 cm alandan kazanabilirsiniz.

Depolama: Yatak odasında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Konforlu bir uyku alanı oluşturabilmek için öncelikle yatak odanızda düzeni sağlamanız gerekir. Bazalı bir karyola, komodin, şifoniyerler, işlevsel bir giysi dolabı göz önünde bulundurabileceğiniz klasik depolama ögeleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra çekmece içi bölücüler, dolap içi düzenleyiciler gibi görünmez kahramanlar da mevcut.

Tekstiller: Kırlent, perde, halı, nevresim takımları, yatak örtüsü ve battaniyeler.

Aksesuarlar: Takı askısı, sepetler, abajur, okuma lambası, vazo vs.

STİLİNİZE KARAR VERİN

Mobilya seçiminde, tercih ettiğiniz stilde belirleyicidir. Modern, klasik, rustik, country gibi pek çok farklı stil tercihi bulunuyor. Bunun yanı sıra feminen, maskülen gibi etkiler yaratabilir ya da floral, grafik gibi temalarla yatak odanızı zenginleştirebilirsiniz.

ÖLÇÜLER

Yatak odası mobilyalarını satın almadan önce ilk yapılması gereken odanın en ve boy ölçülerini almak. Yatak odasının odak noktasında karyola olduğu için genellikle kapının tam karşısındaki duvara karyola yerleştirilir. Karyolayı yerleştirme prensibi ise duvarı ortalama kuralına dayanır. Böylece yatağınız odanın merkezinde, yatak başınız ise duvarın odak noktasında olmuş olur.

Nasıl bir yatak başı seçtiğiniz de bu sebeple, odanın
atmosferinin belirleyicisi olabilir. Eğer odanızın ölçüleri bu şekilde bir kurgu yapmanızı engelliyorsa pencerenin tam karşısındaki duvara karyolanızı koyabilirsiniz. Pencerelerin sık sık açılıp kapanmasını, ışık salınımının dengeli olabilmesini ve pencerelerden ısı kayıplarının yaşanmasını göz önünde bulundurup yatağı bu alanda konumlandırmamaya dikkat edin.

Hacimsel olarak en fazla yeri karyola kapladığı için, kapının rahat açılıp kapanması ve yatağın her iki yanında ideal bir dolaşım alanının kalması üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken diğer noktalar. Bir kez karyolayı konumlandırdıktan sonra makyaj masası, şifonyer, puf, bank gibi ekstra tamamlayıcılara yeriniz olup olmadığını ya da ne kadar yeriniz kaldığını kontrol edin.

Komodinler de görsel olarak yatak odasında dengeleyicidir. Yatağın her iki yanında kompozisyonu tamamlayan bu küçük yardımcılar aynı zamanda işlevsel bir kullanım da sağlar. Eğer zeminde alanınız yoksa duvara monte edebileceğiniz raf çözümleriyle de pratik bir alan oluşturabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Yatak odasına baza mı, yoksa karyola mı almalıyım? Artılar – eksiler