rustik-stil
rustik-stil

Rustik stilin şifreleri – Rustik romantik tarz nedir?

Rustik stil, Fransız yapımı bir film sahnesiymişçesine romantik ama bir o kadar doğaya yakın… Dantellerle patineli ham yüzeylerin ve zarif kıvrımların sahibi bu stil, belki de tam aradığınız stil.

İLHAMINI DOĞADAN ALIR

Rustik stile sahip bir ev her şeyden önce ilhamını doğadan alan evdir. Bir çiftlik evi ya da dağ evi hayal edebilirsiniz şimdi. Eski ama zamana meydan okuyan gerçek ham ahşapların olduğu bir ev… Vintage, patineli, masif ve eskitme yüzeyler romantik rustik stilin olmazsa olmazları. Aslında sofistike ya da abartılı hiçbir şey yoktur bu stilde.

İnce ağaç dallarından yapılmış bir aydınlatma bile provans stili bir yemek masasını aydınlatabilir. Rustik stile zarafetini veren şey ise araya serpiştireceğiniz romantik detaylardır. Oymalı mobilyalar, sandıktan çıkan danteller, çiçek formlu ferforjeler, rustik stile özgü ham ahşap ve hasırlarla harika bir birliktelik oluşturacaktır.

Rustik masa
Zara Home.

RUSTİK STİLİN HIZLI DEKORASYON ŞİFRELERİ

  • Beyaz patineli yüzeyleri ve kıvrımlı eskitme ferforjeleri, masif ahşap ile bir arada kullanarak hızlı bir etki elde edebilirsiniz.
  • Romantik rustik bir görünüm için bej, krem, toprak ve pudra tonlarını bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Keten ve pamuklu kumaşlar bu doğal temayı tamamlayan tekstiller arasında yer alıyor.
  • Floral desenler bu stilin olmazsa olmazları arasındadır. Eğer rustik stilin ağırlıklı olmasını istiyorsanız aralara pötikare ve ekoseler de serpiştirebilirsiniz.
  • Örme rattan, hasır aksesuar ve mobilyaları vintage ve masif yüzeylerle kombinleyebilirsiniz.
Rustik mutfak
  • Rustik stil renk ilhamını doğadan alır. Kurumuş yapraklar, derin yeşil, bronz ve amber tonları en favori renk kombinleridir.
  • Üst üste sıralayacağınız kütükleri bir halat ile sararak sehpa ya da puf olarak da kullanabilirsiniz.
  • Ham ahşap görünümlü duvar kağıdı ya da taş panel gibi duvar kaplamalarını mekanlarınıza uygulayabilirsiniz.

YATAK ODASINA

Yatak odasında vintage ve eskitme bir karyolayı fırfır ve dantel gibi detaylar ya da ipek/ipek-saten, keten gibi dokularla birleştirerek bu stili yaratabilirsiniz.

Rustik yatak
Zara Home.

FLORAL TEKSTİLLER

Yatak odasında tıpkı country tarzında olduğu gibi çiçek desenli nevresimlerle romantik bir görünüm yaratabilirsiniz. Rustik olması için mobilyalarınızı masif tercih edebilirsiniz.

Rustik romantik yatak odası
Belissa nevresim takımı, Karaca Home.

FERFORJE MOBİLYALAR

Yataş.

Ferforje mobilyalar, taş paneller ve floral tekstillerle bu stili ve romantik bir atmosferi elde edebilirsiniz.

KÜTÜKLER

Sofra seçiminde, aksesuarlarda ya da küçük ebatlı mobilyalarda kütükleri tercih edebilir, hatta bu tip aksesuarları kendiniz de yapabilirsiniz.

stil dolap
Zara Home.

TEKSTİLLERDE NE VAR?

El örgüleri, iri dokulu kumaşlar, ham ketenler ve kroşeler…

STİL KATIN

Halihazırdaki eşyalara sadece aksesuar ekleyerek bu stili elde edebilirsiniz.

SOĞUK KIŞIN VAZGEÇİLMEZ SICAK STİLİ: RUSTİK

Bir dağın yamacında, bir gölün kıyısında bazen de şehrin tam ortasında ahşapların ve yumuşacık örgü dokuların sarıp sarmaladığı bir stil ile harmanlanıyor evlerimiz.

Rustik salon
Çıtır çıtır bir şömine önünde, üzerinde dumanı tüten bir kahveyle düşleyin kendinizi.

İşlenmemiş ham ahşap yüzeylerin, boyası çıkmış metal ve taş yüzeylerle harmanlandığı rustik stilde doğal bir yaşam vurgusu vardır. Yaşam alanlarının her metrekaresine rahatlıkla uygulayabileceğiniz stilde konfor ve abartısız bir sakinlik göze çarpıyor. Özellikle sofralarda son derece davetkar bir görünüm yaratmayı başaran bu stili farklı dekorasyon akımlarıyla da kombinleyerek kullanmanız mümkün.

Soğuk kış aylarının vazgeçilmez sıcak stili rustik ile eğer kendinizi bir parça dağ evi, bir parça da çiftlik evinde hissetmek istiyorsanız ona evinizde yer açın.

Bir kış sabahında, bir orman yürüyüşünde bastığınız toprak ya da ağaç dallarında bu stile ait izler görebilirsiniz: Ağaç gövdesini çevreleyen hafif ıslak kabuklar, yere serpilmiş kozalaklar, kurumuş dallar…

Rustik mutfak
Rustik banyo
Rustik banyo

Vintage rustik stilin şifreleri: İlhamını dağ evlerinden alıyor