30 basit ve ucuz ev dekorasyonu fikri ile eviniz yenilensin!

Yatak odanızda veya yaşam alanınızda yeni bir görünüm yaratmak istiyorsanız yeni mobilyalara veya tadilatlara binlerce lira harcamanıza gerek yok. Biraz hayal gücü ve birazda çaba ile sahip olduğunuz eşyaları yeniden dekore ederek veya az bir miktar akıllı harcama ile evinize büyük bir etki yaratabilirsiniz. Birkaç DIY projesi (kendin yap) gerçekleştirmek isterseniz veya küçük hileleri biliyorsanız düşük maliyetli ev dekorasyonları için daha çok seçeneğiniz oluşacaktır.

YATAK ODASI İÇİN UCUZ DEKORASYON FİKİRLERİ

yatak odası

Evinizi değiştirmeye hazırsanız, yatak odanız, oturma odanız, mutfağınız ve yemek odanız için 30 kolay ve ucuz ev dekorasyon fikrini sizler için derledik.

Yatak odası dekorasyonu ile ilgili farklı önerilere “YATAK ODASI DEKORASYONU” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

YATAĞINIZI DEĞİŞTİRİN

Yatak örtüsü takımınız genellikle yatak odanızın havasını belirler. Kış aylarında yorganınız için daha çok koyu renk tercih edin ve buna uygun yastık ve çarşaf alın. Yaz ayları için ise daha ince bir battaniyeye geçeceğiniz için daha açık ve pastel tonlu renkler tercih edin ve buna uygun çarşaf ve aksesuar alın. Bir oyuncak ayı veya güzel yerleştirilmiş bir battaniye ile odanızın görüntüsünü tamamen değiştirmesine yardımcı olabilir. Eğer akıllıca bir değişim yapmak isterseniz eski kumaşları yeni yastıklara, yorganlara veya dekoratif eşyalara dönüştürebilirsiniz.

AYNA EKLEYİN

Odanız küçükse aynalar odanızı daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Duvara yaslanmış büyük, ağır bir ayna odayı ferahlatacaktır. Dekoratif bir duvar aynası veya daha küçük aynalardan oluşan bir düzenleme yatak odasının odak noktasını duvarlara çevirebilir… ve tabi ki sabah saçlarınızı da yapmanıza yardımcı olabilir.

MOBİLYALARIN YERİNİ DEĞİŞTİRİN

Yatağınız pencerenin altında mı? Odanıza yepyeni bir görünüm için karşı duvara yaslayın. Masayı oturma odanıza taşıyın ve bir okuma köşesi için (veya bir kazağını atabileceğiniz bir yer) oluşturmak için yatak odanıza bir koltuk getirin. Sadece odanın mobilyalarını yeniden düzenlerseniz veya odalar arasında mobilyalarınızı değiştirirseniz, hiçbir şey satın almadan yepyeni bir görünüm yaratabilirsiniz.

TARZINIZA GÖRE ORGANİZE EDİN

Makyaj masanız her zaman saç aksesuarları, makyaj ve başıboş kalemlerle darmadağın oluyorsa, küçük eşyalarınızı saklamak için renkli veya farklı kutular veya kaplar satın alın. Daha da bütçe dostu bir fikre ihtiyacınız varsa o da önceden sahip olduğunuz öğeleri yeniden kullanmak ve dönüştürmektir. Teyzenize veya büyük annenize ait olan şeker ve krema kutularını saç tokası olarak kullanabilirsiniz. Hatıra kutuları yapmak için ise; hatta bilezikleri veya rujları saklamak için eski dergileri kâse haline bile dönüştürebilirsiniz. Böylelikle dağınıklığı stile dönüştürmüş olacaksınız.

KOMODİNİNİZİ DÜZENLEYİN

Çoğu insan komodini göz ardı eder. Ancak yatak odanızın küçük bir köşesini dekore etmek size pahalıya mal olmayacaktır. Başucu masanızı daha çok kişiselleştirin mesela şablonlarla veya boyayarak değiştirebilirsiniz. Sıkıcı bir kara kutu yerine retro tarzı bir görünüm elde etmek hiç de zor değil. Mesela renkli bir çalar saat ile komodininizin havasını değiştirin.

TEMALI AKSESUAR EKLEYİN

Tasarruflu olmak istiyorsanız bütçenize bağlı olarak dönüştürebileceğiniz eğlenceli aksesuarlar yapın veya oluşturun. Bir tasarımcı, her bulabildiği hobi için kullanılan oyuncak atı satın aldığını ve çocuk yatak odalarında dekoratif bir dokunuş için onları yeniden boyadığını söyledi. Ayrıca eski kovboy çizmeleri satın alıyor ve bunları country tarzı temalı odalarda aksesuar olarak göz alıcı renklerle boyuyor. Deniz kabuklarından oluşan kolyeleri plaj temalı bir dekora dönüştürebilir misiniz? veya seyahat etmeyi sevdiğiniz için eski kartpostallardan bir kolaj yapabilir misiniz? Biraz yaratıcılık ile yatak odanızı kendinize özgü bir tarz oluşturmak için küçük dokunuşlarla düzenlemeniz yararlı olacaktır.

OTURMA ODASI İÇİN UCUZ DEKORASYON FİKİRLERİ

Oturma odası dekorasyonu ile ilgili farklı önerilere “OTURMA ODASI/SALON DEKORASYONU” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SANDALYELERİNİZLE OYNAYIN

Demek istediğimiz yeni bir eşyaya sahip olana kadar sandalyeleri veya koltuğunuzun yerini değiştirin. Oturma odanızda yerini değiştireceğiniz sandalyeler veya koltuk sayesinde kendinize yeni bir köşe oluşturabilirsiniz. Kolay düzenlemeler ile evinize yeni bir hava katacaksınız.

KILIFLARLA DENEMELER YAPIN

Koltuk kılıfı oturma odanızın görünümünü ucuza değiştirmenin en harika yoludur. Yeni bir kanepe satın almak veya tüm döşemeyi yeniden cilalamak için yüzlerce harcama yapmanıza gerek yok. Kanepenizi yaz aylarında hafif pamuklu veya keten bir kılıfla örtün, hava soğuyunca çıkarın veya değiştirin. Evinizin merkezi olan oturma odanız için yeni bir renk katmak, oturma odanıza yeni bir hava katmanızı sağlayabilir.

YASTIK VEYA BATTANİYE EKLEYİN

Yastıklar koltuğunuza farklı bir hava katacaktır. Krem, bej yastıklardan turkuaz veya pembe yastıklara geçiş yapın. Mevsimlik renklerle renk skalanızı genişletin. Tüm bu aksesuarları ikinci el mağazalardan veya kermeslerden ucuza bulabilirsiniz.

ABAJURLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Oturma odanızı yeniden dekore etmek istediğinizde aydınlatmayı unutmayın. Mevcut abajurunuzu farklı bir abajurla değiştirin ve yaşam alanınızın havasını değiştirin. IKEA, uygun fiyatlı abajurlar satmaktadır. Hatta evinizin farklı odalarındaki lambaların yerini değiştirin.

Bir başka değişimin ucuz yolu ise lambalarınızın ampulleriniz değiştirin. Artık renkli ampuller satılıyor daha sıcak veya soğuk bir ışıkla odanızın yeni halini çok seveceksiniz.

SANATINIZI KULLANIN

Boş odanızda yerde duran çerçeveli sanat eserleri mi yoksa bodrum katınızda toz olmuş çerçevesiz baskılar mı var? Oturma odanız için ucuz bir dekorasyon fikri olarak onları raftan çıkarmanızın zamanı geldi. Misafir odasındaki sanat eseri oturma odanızda daha güzel durabilir. Elinizde bir sanat eseri yoksa, mağazalarda indirimli veya ucuz baskılar bulabilirsiniz. Ayrıca kullanılmış çerçeveleri yeniden boyayın ve bir aile duvarı veya seyahat fotoğraflarıyla zenginleştirin, hatta ucuza aldığınız güzel kumaşları bile çerçeveleyebilirsiniz. Sanat eserleri ile oynamanız bir odaya nasıl farklı bir hava kattığına şaşırabilirsiniz.

UCUZ VE ŞIK AKSESUARLAR BULUN

Vazolar, resim çerçeveleri bütçenize uygun bulabilirsiniz. Bu aksesuarları oturma odanız için tasarladığınız temalarla bütünleyebilirsiniz. Vazolar köşeye saklanmış harika aksesuarlar olabilir ve çiçek koymak zorunda da değilsiniz. Mesela benim yuvarlak büyük bir vazom var ve bunu Noel zamanı yılbaşı ağacı süsleriyle dolduruyorum. Veya eski kumaşlardan olan çiçekler yapabilirsiniz.

DUVAR AKSANI OLUŞTURUN

Yeni bir görünüm elde etmek istiyorsanız, ancak tüm odayı yeniden boyamayı veya yeniden dekore etmeyi göze alamıyorsanız, ilgi odağı olacak bir duvarı aksanı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Odadaki herhangi bir duvarın odak noktası olması için tek bir duvarı kalın bir renge boyayın. Ya da boyayı boş verin ve sizi gülümseten büyük bir tabloyu şöminenin üzerine veya evin başka bir merkezine alın. Birden fazla küçük duvar resmi veya fotoğraf düzenlemesiyle tamamlayabilirsiniz. Ayrıca konuklarınız içeri girdiklerinde dikkatlerini çekecek temalı bir köşe veya kitap köşesi düzenlemeleriyle yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

KULLANILMIŞ MOBİLYALARI YENİDEN KULLANIN

Yeni mobilyalar pahalıdır, ancak kullanılmış parçalara evinize yeni bir soluk getirebilirseniz ve oturma odanızı daha ucuza yenileyebilirsiniz. Bir odayı yeniden dekore etmek için kitap rafları alıp boyayabilirsiniz. Bütçenize göre kullanılmış bir kanepeyi yeniden kaplatabilirsiniz. Ayrıca ikinci el mağazalarında satıcı ile anlaşma yapabilirsiniz bazen ellerinde kalan eski eşyaları vermek için sizinle anlaşma yapmaya açık olacaklardır.

KİTAPLARINIZI RENKLENDİRİN

Evi dekore etmeyi bilen kişiler kitapları nasıl rengarenk düzenleyeceğini bilir. Oturma odanızda kitaplığınız bulunuyorsa onu süslemek için küçük aksesuarlar alabilirsiniz böylece kitaplığınızı sıkıcı halinden kurtarmış olacaksınız.

RAF EKLEYİN

Evinize köşe raflar eklemek, yalnızca bir oturma odası duvarının görünümünü değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda tarzınızı ortaya koyabileceğiniz ve kişiselleştirebileceğiniz bir alan sağlar. Belki de modern sanatınız, kişisel seramik eşyalarınızı veya seyahatinizden kalan koleksiyonlarınızı sergilemek isteyeceğiniz bir yer oluşturursunuz.

MUTFAK İÇİN UCUZ DEKORASYON FİKİRLERİ

Mutfak dekorasyonu ile ilgili farklı önerilere “MUTFAK DEKORASYONU” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

DOLAPLARINIZI DÜZENLEYİN

Mutfak tadilatı yapamıyorsanız, uygun fiyatlı bir değişim için dolap kulplarını ve kapı kollarını değiştirmeyi düşünün. Siyah beyaz mutfağımızdaki dolaplardaki kapı kollarını göze çarpacak bir renk ile patlatabilirsiniz onları kırmızı düğmelerle değiştirin. Ayrıca odanın tonunu değiştirmek için mevcut dolaplarınızı boyayabilirsiniz.

TEZGAHINIZI DÜZENLEYİN

Bir servet harcamadan mutfağınızı düzenlemek ve mutfağınıza daha fazla stil katmak için tezgâh aksesuarlarını kullanın. Güzel bir kâğıt havlu tutacağı kullanın böylelikle durmadan bez aramayacaksınız. Ayrıca un, şeker ve kahve gibi ihtiyaçları koyabileceğiniz dekoratif kaplar kullanın.

BİR KOMUT VERME ALANI OLUŞTURUN

Kullanılmayan bir duvar bulun ve aileniz için önemli şeyleri not alacağı veya organize edebileceği bir “komut merkezi” oluşturun. Beyaz bir tahta, takvim, anahtar kancaları, posta tutucuları satın alın. Belki aile fotoğrafları ile zenginleştirirsiniz bunun için Pinteresten ilham alabilirsiniz.

DUVAR DEPOLAMA ALANI YARATIN

Tencere ve tavaları ustaca sergilemek için mutfağa yeni bir raf koyun. En çok kullandığınız pişirme aksesuarlarını, kupaları veya yemek kitaplarını koymak için raflar ekleyin. Küçük mutfak aletlerini (ölçü kaşıkları, rendeler, süzgeçler, vb.) düzenlemek için veya meyve ve sebzeler için sepetler alın. Sadece sıkıcı bir duvarı süslemekle kalmayacak, aynı zamanda küçük bir mutfak alanının depolama kapasitesini artıracaksınız.

TEMAYA UYGUN MUTFAK HAVLUSU ALIN

Kurulama bezlerinizi bir çekmeceye saklamayın. Renkli ve genel mutfağınızın görünümüne uygun mutfak havluları satın alın ve bunları çekici bir şekilde fırınınızın sapına asın. Sıkıcı bir alana biraz renk katmanın ve havlularınızı elinizin altında tutmanın ucuz bir yolu budur.

PENCERE KENARINDA BİR BAHÇE OLUŞTURUN

Bitkiler evinizdeki herhangi bir odayı aydınlatabilir, ancak sadece dekoratif olmaları gerekmez. Mutfak pencerenizde bir bitki bahçesi oluşturun. Hem odanızı daha çekici hale getirecek hem de salatalarınızı ve yemeklerinizi tatlandırmak için daha ucuz, kolay erişilebilir bir yol bulmuş olacaksınız.

AKSESUARLARINIZ İÇİN RENK KOORDİNASYONLARI BULUN

Mutfak aletleri ve aksesuarlarını eğlenceli renklerde satın almak varken neden sıkıcı siyah renkler seçesiniz ki? Mutfağımın siyah, beyaz ve kırmızı bir teması var, bu yüzden daha fazla renk patlaması için mikserimi ve çaydanlığı kırmızı renkte aldım. Mutfağınıza renkli bir tema vermek için silikon ıspatulalar, ekmek kızartma fırınları, kilim ve yer paspasları, tezgâh üstü saklama kapları, peçete tutucular, fırın eldiveni, tencere ve tavalar, seramik pişirme kapları, hatta tuz ve biberlik bile ustalıkla seçilmeli ve düzenlenmelidir.

DEPO ALANI OLUŞTURUN

Saklama alanı mutfağınız için kullanışlı bir alan yaratacaktır. Pişirme alanı veya ada oluşturun böylelikle mutfağınıza farklı bir hava katacaksınız. Eğer evini değiştiren komşularınız varsa onlardan da rica edebilirsiniz.

YEMEK ODASI İÇİN UCUZ DEKORASYON FİKİRLERİ

Yemek odası dekorasyonu ile ilgili farklı önerilere “YEMEK ODASI DEKORASYONU” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

MASA ÖRTÜLERİNİ DEĞİŞTİRİN

Tek bir tane masa örtüsü kullanıyorsanız, sonbahar yapraklı olan örtüyü Ekim ayı için saklayın ve çiçekli deseni ise Nisan ayı için ayırın. Bütçeyle dekore ediyorsanız sezon sonu masa örtülerini sezon sonu indirimlerinden alın ve gelecek yıl kullanmak üzere saklayın. Bir servis altlığı ve kumaş peçeteler de yemek odanızı yeniden dekore etmenize yardımcı olabilecek uygun fiyatlı ürünlerdir.

MOBİLYALARINIZI YENİDEN CİLALAYIN

Yemek odasında eski bir büfe veya yemek masası var mı? Cilalayın. Yeni gibi görünmeleri için boyayın. DIY projelerde yapabilirsiniz. Bahçe mobilya mağazalarından rengarenk sandalyeler alın.

KOLTUĞUNUZA AKSESUAR EKLEYİN

Koltuk kılıflar sadece kanepeler için değildir; yemek odası sandalyeleri için de yapılanlar mevcut. Ayrıca yemek odası alanınıza rahat bir hava katmak için dekoratif yastıklar veya koltuk minderleri alın.

RAF VEYA SERVİS ARABASI EKLEYİN

Yemek odası mobilya takımınızın tamamını değiştirmek yerine, unutulmuş bir köşeyi süslemek için bir veya iki parça ekleyin. Şarap meraklıları servis arabası ekleyebilir. Amatör şefler yemek kitabı koleksiyonlarını sergilemek için bir kitaplık veya dekoratif raflar ekleyebilirler. Her zaman olduğu gibi, yenisini satın almadan önce, ikinci el bulabileceğinizi mağazaları bulun veya daha fazla tasarruf etmek için kendiniz yapın.

SANDALYELERİ BİR BANKLA DEĞİŞTİRİN

Yemek odası mobilyalarında yeni bir trend, masanın bir tarafında oturma sırasına sahip olmaktır. Setinizi değiştirmek yerine, iki sandalyeyi bir bankla değiştirebilirsiniz.

BİTKİLER EKLEYİN

Yemek odanızın bir köşesini yüksek zeminli bir bitki ile canlandırabilirsiniz veya asılı bir sepetten dökülen bir asma bitkisini sergileyerek odanın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir evi ucuz gösteren 10 dekorasyon hatası

Bu 5 dekorasyon hatası salonunuzu ucuz gösteriyor

Banyonuz için ucuza, hızlı ve etkili 9 yenileme önerisi