100-yıllık-ev
100-yıllık-ev

1910’lardan kalma bu yapı hem ev hem de bir mağaza

Son güncelleme:

Dekoratör Natalie Haegeman’ın hem ev hem de bir mağaza gibi tasarladığı bu evin geçmişi 1910’lara uzanıyor. Tarihi ve günümüzü kucaklayan bu mağaza-ev mevsimin en cezbedici detaylarını da bir arada sunuyor.

100 yaşını aşkın zamandır ayakta duran bu ev hala çok şık. Dış cephesi sahibinin en sevdiği renk olan beyaza boyanmış…

HEM BİR MAĞAZA HEM DE EV

Bir mağazada yaşamanın kendisi içinde pek çok artısı bulunuyor. Özellikle de eğer dükkanınızı hem insanlara ilham veren bir showroom hem de kendi hayat vizyonunuzun bir yansıması niteliğinde kurguladıysanız.

Nathalie Haegeman dekorasyona bundan tam 12 yıl önce başlamış. Hatırı sayılır bir müşteri portföyü oluşturduktan sonra Anthracite adındaki şirketini kurmuş. Şirketin en önemli özelliği ise evin içinde yer alıyor olması. Yani burası onun hem mağazası hem de evi. Her şey tek bir çatı altında.

Belçika’ya bağlı Antwerp’in biraz dışında yer alan ve doğasında davetkarlık olan bu ev biraz kendi haline terkedilmişken tam 3 yıl önce satın alınmış. Adam akıllı bir çalışmanın sonunda yaşanılır kıvama gelebilmiş. Eve adım attığınızda tadilatın neden bu kadar uzun sürdüğünü bir çırpıda anlıyorsunuz. Her şey çok hafifmiş gibi… Mükemmel bir biçimde dekore edilmiş bir ev ve son derece havadar.

“Bir yerin hem dükkanınız hem eviniz olmasının bazı zorlukları var tabii. Her sabah uyandığımda ilk işim ortalığı toparlayıp temizlik yapmak oluyor. Ancak yalnız yaşadığım için de evin çok dağıldığını söyleyemem. Burada dağınıklığı yapan tek kişi, köpeğim Billie.”

EV 100 YAŞINDAN FAZLA ZAMANDIR AYAKTA

“Ev 100 yaşından fazladır ayakta. Çok uzun süredir boş kaldığı ve kullanılmadığı için nem çok büyük problemdi. Bu yüzden tüm tadilat işlemlerine temelden başlamak durumunda kaldım. Çok zorlu bir süreçti. Çünkü tüm projeyi kendim yürütüyordum ve bu sebeple biraz bütçemin üzerine bile çıktım denilebilir.”

Elbette her şey satılık değil. Örneğin taburenin üzerindeki antika kaşmir olan örtü çok yaşlı bir teyzeden alınmış. Muhtemelen kendisi tarafından da hiç kullanılmamış. Bu gibi özelliği olan şeyleri satın alamayabiliyorsunuz.

DOĞAL BİR ODA

Çalışma odasına dingin tonlar hakim. Ham ahşap mobilyalarla dekore edilen bu oda yeşil ve mavi tonlarıyla zenginleştirilmiş.

“Renkleri seviyorum. Hiç bir zaman keskin olmamalı benim renklerim. Her zaman natürel ve sakin tonlar bunlar. Pek tabii bu renklerle eski ve güzelliğiyle büyüleyen vintage-ham ahşap dokularla çalışmaya bayılıyorum.”

AVİZELER

Evde en çok öne çıkan noktalardan biri antika avizeler. Pek çok odada bu pırıl pırıl parlayan aydınlatmaları görebilirsiniz. Her biri tek bir ustanın elinden çıkma. Üstelik hem mum hem de elektrikle aynı anda çalışabilme özelliğine sahipler.

AÇIK MUTFAK

Mutfağın en çarpıcı tarafı hiç kuşkusuz açık rafları dolduran vintage kaplar, mermer tütün kutuları. Bunların en güzel tarafı ise satın alabiliyor olmanız. Ev sahibesinin en büyük hobisi ise bir şeyleri biriktirmek. Mermer yumurta ve deniz kabuğu koleksiyonu bulunuyor.

“Tadilat yaptırırken zaman zaman kendime ‘Aman Allah’ım ne yapıyorum ben?’ dediğim oldu. Ama bir kez bir işe başlıyorsanız artık geri dönüşünüz yoktur. Şimdi sonuca bakıyorum da herhalde hiç bir şey beni bu kadar tatmin edemezdi.”

Alt katta ana yaşam alanı, yemek odası, mutfak ve küçük bir çalışma odası yer alıyor. Bu alanda gördüğünüz her şeyi satın alabiliyor ya da sipariş edebiliyorsunuz. İkinci kattaki odalar ise özel alan. Öyle olmasına rağmen kesin çizgilerle zemin kattan ayrılamıyor.

YATAK ODASI

Yatak odası biraz istisnai bir nitelik taşıyor. Ev sahibesi beyazın cazibesinden hiç bir zaman vazgeçemediği için yatak örtüsü dahil genellikle beyaz ve tonlarını tercih etmiş.

Katy Perry’nin 1960’lardan kalma 410 metrekarelik evi