Evde ve ofiste sıkça kullanılan zımbanın az bilinen fonksiyonunu paylaştı, 18 milyon izlendi

Son güncelleme:

Bir TikToker zımbanın az bilinen özelliğini; nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını paylaştı; video 18 milyondan fazla kez izlendi.

Zımbalar, özellikle iş hayatında, eğitimde kullanılan: kağıtları bir metal tel yardımıyla bir arada tutan araçlar. Zımbanın tarihçesi 18. yüzyıla kadar gidiyor. İlk zımba 18. yüzyılda Fransa kralı XV. Louis devrinde el yapımı olarak imal edildi ve mahkemelerde kullanılıyordu. 1866’da George McGill, modern zımba telinin öncüsü olan bir kağıt tutturucusu için ilk patenti aldı. Zımbaların kullanımı özellikle 19. yüzyılda arttı.

TikTok’ta ise bir zımba videosu çok ilgi çekti ve milyonlarca kez izlenmiş durumda. Çünkü bir kullanıcı çok göz önünde olmasına rağmen zımbanın az bilinen bir özelliğini paylaştı.

Krista Marie, ‘Birisi amacın ne olduğunu açıklayabilir mi?’ başlıklı bir video paylaştı ve zımbanın üzerindeki küçük metal parçanın ikili fonksiyonunu anlattı.

Söz konusu metal parça ters çevrilebilir. İki farklı kullanımda kağıtları birleştiren zımba telinin iki ucundaki mesafe dikkat çeker.

Çünkü kısa olanı kalıcı; uzun versiyon ise geçici zımbalama için kullanılır.

Geçici zımba teli bir kağıttan kolayca çıkartılabilir. Kalıcı zımba telini çıkartmak ise daha zordur.

Marie’nin paylaştığı video 18.2 milyon izlenmeyi geçti. Marie ise “İlki “kalıcı” zımba teli içindir, ikincisi ise “geçici” zımba teli içindir” diye yazdı.