Ev turu: Bu villada sade bir yaşam tarzına eşlik eden vintage detaylar var

Sahipleri gibi rafine ve sade bir hayata ev sahipliği yapan bu villa, karıştır-yakıştır sanatını ikinci el eşyalarla buluşturan bir düşler evi gibi…

EVİN MİMARI KENDİ KIZLARI

Övün ve Aydan Tanrıkulu çiftine ait olan müstakil evin iç mimarı çiftin kendi kızları. Sadece kaba inşaatı yapılarak bırakılan villanın tüm detayları evin sahipleri tarafından tamamlanmış. Ev değişik bir mimariye sahip. Çünkü Aydan Hanım’ın evi kızı Didem Hanım’ın evi ile yan yana.

Dışarıdan bağımsız girişleri de bulunan iki evin içeriden de bir geçit ile bağlantısı bulunuyor. Mutfağın devamında yaptırılan müştemilatta Aydan Hanım’ın yardımcıları Dato ile Anna yaşıyor. Evin bir diğer üyesi ise Aydan Hanım’ın köpeği Bici.

TÜM İŞLEMLER 1 YILDA TAMAMLANDI

Evin kaba inşaatı bittikten sonra bugünkü konumuna kavuşması yaklaşık 1 yıl sürmüş. Aslında şöyle ifade etmek daha doğru olabilir: İç dekorasyonun projelendirilmesi esnasında yaklaşık olarak 1 sene planı üzerinde düşünülmüş. Sonrasında ise 4 ay gibi kısa bir süre içinde evin tüm dekorasyonu tamamlanmış. Çok kısa bir sürede duvar giydirmeleri, zemin döşemeleri, boya, nişler, aydınlatma, mutfak ve banyo gibi ıslak hacim tadilatlarının her biri bu dört aylık periyodda tamamlanmış.

EŞYALARIN TAMAMI YENİLENEREK TAŞINDI

Bu evin iç dekorasyonu ile ilgili belki de en güzel kısmı neredeyse hiçbir şeyin yeni satın alınmaması. Eşyaların büyük bir kısmı bir önceki evden getirilen eşyalar. Ama nasıl? Pek tabii yeni kostümleriyle, dönüştürülerek. Mobilyaların neredeyse tamamı boyanmış ve döşemeleri değiştirilmiş. Aydan Hanım’ın en büyük tutkularından biri kıyafetleri. Dolayısıyla giyinme odası evde epeyce büyük bir alan kaplıyor.

HER ŞEY KAPALI KAPILAR ARDINDA

Bir önceki evinde eşyalarını dolaplara sığdırma konusunda yaşadığı zorluk şimdiki evlerinde yer alan ve son derece akıllıca tasarlanmış giysi odası konusunda tamamen ortadan kalkmış. Peki bu kadar kıyafet nerede saklanmış diye merak ediyorsanız, Aydan Hanım kalabalık dekorasyon stilinden hoşlanmadığı için her şey kapalı kapılar ardında.

BU EVDE MİSAFİR HİÇ EKSİK OLMUYOR

Bu evde misafir hiç eksik olmuyor. Site sadece on üç villanın yer aldığı bir yerleşim alanı olduğu için, tüm sakinlerin hemen hemen birbirleriyle uzun yıllara dayanan dostlukları ve akrabalıkları bulunuyor. Bir bakıma bu site dev bir aile gibi. Evin sakinleri ise “Biz küçük bir kasabada yaşıyor gibiyiz” diyorlar bu duruma. Eğer çok kalabalık bir misafir grubu geliyorsa yemek odasını açık büfe konumuna getiriyorlarmış.

Neyse ki mutfak yeterli büyüklükte olduğu için ve dolap ile çekmece içlerine kadar akıllıca planlandığı için tüm kalabalık grupları rahatlıkla ağırlamak için elverişli.

OTURMA ODASI DEKORASYONU

Oturma odasındaki mobilyalar Aydan Hanım’ın annesine ait. Mobilyaların ceviz olan kısımları yemek odası ile uyumlu olması için gri renge boyanmış. Hem yemek odası, hem de oturma odasındaki avizeler Koçtaş’tan alınmış.

Perde ve döşemeliklerin tamamı “mix and match” yöntemiyle yani birbirini tamamlayan kumaşlardan seçilmiş. Bu haliyle sıkıcılıktan olabildiğince uzak, ahenkli bir görünüm yaratıyorlar. Kumaşların tamamı Persan’dan.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak tamamıyla ev sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusundan tasarlanmış. Hakim renk ise Aydan Hanım’ın favorisi olan mavi-beyaz. En çarpıcı noktası ise ortadaki cam bölmeler ve bakır direklerle tasarlanan ada ünitesi.

YEMEK ODASI DEKORASYONU

Yemek odasına gri kartela hakim. Parkeler de açık gri olduğu için mobilyalar ve zemin arasında yumuşak bir geçiş bulunuyor. Bu yemek odası Aydan Hanım’ın Aydınlıkevler’deki aile apartmanından gelen parçalardan oluşuyor.

EVİN GİRİŞİ

Evin giriş kapısı ile mutfak arasında cam tuğlalarının örülmesi ile elde edilen bu açık raf sistemli çiçeklik, mutfakta mükemmel bir gün ışığı yaratılmasında da etkili olmuş.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasına marin teması hakim. Yatağın her iki yanında kullanılan avizeler özel olarak tasarlanmış. Yatak başındaki mavi çıtalarla giydirilen duvar ise odanın geri kalanı için şık bir tuval görevi üstleniyor.

Kraliyet mavisi ve beyaz rengin hakimiyetindeki ebeveyn banyosu, çift lavabolu, oldukça kullanışlı ve geniş bir tezgaha sahip. Mobilyalar artık aile ustası haline gelen Halit Usta’ya özel olarak yaptırılmış. Armatür ve lavabolar ise Mod Yapı’dan satın alınmış.

Bir İngiliz bahçesine girmişcesine bir his uyandıran vitrifiyeleri öne çıkarmak için, duvarlar orman yeşiline boyanmış. Vitrifiyeler Ankara Mod Yapı’dan alınmış. Aksesuarlar ise Koçtaş’tan. Bu serinin adı Lalezar.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

Ev turu: Her katı dekore edilmiş bir villadayız

Değişimin sırrı: Doğru yerleşim planı