YKK nedir? Fermuarların çoğunun üzerinde neden YKK yazıyor?

Son güncelleme:

Pantolonlarınızın, hatta evdeki kimi fermuar taşıyan eşyalarınızın üzerine bakarsanız fermuarların bir çoğunda YKK yazısına denk gelebilirsiniz. Peki, neden? Neden bu kadar çok fermuarda YKK yazıyor ve anlamı ne? Birlikte bakalım…

Kot pantolonlarınızdan uyku tulumlarına, montlara, kimi ev eşyalarına kadar… Bir çok fermuarın üzerinde YKK yazar. Muhtemelen evdeki ürünlerinizi incelerseniz bu kısaltma ile karşılaşakcaksınız. Peki YKK neyin kısaltması? İşte YKK kısaltmasının bu kadar popüler olmasının nedeni:

FERMUARLARDAKİ YKK NEDİR?

Tadao Yoshida

YKK kısaca Japonca kabaca “Yoshida Company Limited” anlamına gelen “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha” ifadesinin kısaltmasıdır. Adını şirketini 1934’te kuran Tadao Yoshida’dan alan bir fermuar üreticisidir. İlk yıllarda firma kurucusunun ismi ve limited şirketi anlamına gelen “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha” ya da kısaca YKK şeklinde anıldı. Zamanla “YKK” baş harfleri fermuarlara baskı yapılmasıyla beraber “YKK” şirket markası haline geldi. YKK Grup bugün 73 ülkede faaliyet gösteriyor.

2017 yılındaki bire tahmine göre şirket, her yıl dünyadaki fermuarların yarısını üretiyordu. Bu nedenle pek çok fermuarda YKK kısaltmasını görmek mümkün.

Firma 1993 yılında Türkiye’de Tekirdağ’da fabrika açmıştı.

İlginç bir bilgi ise şu: 1969’da Ay’ın ilk insan keşfi sırasında giyilen uzay giysilerinde YKK fermuarları kullanıldı.

Kot pantolonların anavatanının ABD olduğu düşünülürse bir Japon firmasının fermuar konusunda dünyada pazar lideri haline gelmesi de oldukça ilginçti ve konuda çok sayıda makale ve inceleme yayınlandı.

ONLARCA YILDIR PAZAR LİDERİ

Harvard Business Review’da yayınlanan bir makaleye göre 1934 yılında kurulan YKK, yılda yaklaşık 10 milyar fermuar üretiyor. YKK Grubu, bağlantı işleri ve mimari ürünler işi olmak üzere iki ana faaliyetten oluşuyor. Hazır giyim endüstrisi için ürettiği fermuarları içeren bağlantı işi, küresel işinin yaklaşık %40’ını oluşturuyor. Ayrıca mimari ürünler işi de oldukça büyümüş durumda. Etkileyici ve sessiz bir şekilde, onlarca yıldır fermuar satışlarında pazar lideri olarak kaldı ve şu soruyu sordu: Başarısına ve uzun ömürlülüğüne ne katkıda bulunur?

FERMUARI KİM İCAT ETTİ?

Peki, fermuarı kim icat etti? Yoshida fermuarları icat eden isim değildi.

-1851’de mucit Elias Howe Jr., “Otomatik, Sürekli Giysi Kapatma” için bir patent aldı. Buna rağmen, Howe, muhtemelen en ünlü icadı olan dikiş makinesinin başarısı nedeniyle, giysileri otomatik olarak sabit tutacak bir cihaz icat etme arayışından vazgeçti. Bu nedenle, Elias Howe Jr. asil fermuarın tarihinde önemli bir figür olsa da, kendisi fermuarın mucidi değildi.

-Fermuarlar 1890’larda Amerikalı Whitcomb L. Judson tarafından icat edildi. Buna “zincir kilit tutturucu” adını verdi.

FERMUAR KELİMESİ NASIL DOĞDU?

-Fermuar kelimesi İngilizce ‘zipper’ anlamına geliyor. Universal Fastener Company’de baş tasarımcı olarak Gideon Sundback Judson’un bulduğu tasarım üzerinde geliştirmeler yaptı. BF Goodrich Company’nin Sundback’in ürününü yeni bir tür lastik çizme için kullanmaya karar verdiği 1923 yılına kadar hala “fermuar” kelimesiyle anılmıyordu. Firma, bağlandığında çıkardığı “zip” sesi nedeniyle üründen zipper yani fermuar olarak bahsetmeye başladı!

YKK ise kısa sürede bir dev haline geldi ve moda endüstrisinde oldukça güçlü ve etkili.

Çamaşır makinesine kahve dökmek ne işe yarıyor? Ya da işe yarıyor mu?