Yeşili içeri taşıyın

Balkonda, terasta ya da evin içinde masanın üstünde… Yeşil hala her yerde! Kış mevsiminde hem biraz enerjimizi yükseltmek hem de bitkilerle yaşam alanlarımıza taze bir soluk getirmek için onları içeri davet ediyoruz.


Hep yeşil!
Her mevsim yeşil bitkiler kış mevsimi için ideal. İrili ufaklı saksılarda ağacımsı, minyatür bitkiler, bambu yada bonsai gibi budanabilen bitkiler kışın tercih edebileceğiniz alternatiflerden bazıları. Ahşap çiçeklikler, İkea.

Kitaplar da nefes alır…
Büyük ebatlı mobilyaların etkisini yumuşatmak ve tazelik hissini pekiştirmek için üzerlerinde çok sayıda bitkiyi sergileyebilirsiniz. www.homedit.com

Herkes bakabilir!
Yoğun tempoda çalışanlar bitki bakmakta zorlanıyor olabilir. Ancak bu bir bahane değil. Scullent ya da kaktüs familyasından olan bitkiler neredeyse hiç bakım gerektirmediğinden herkesçe rahatlıkla bakılabilir. Mudo Concept.

~

Penceremde…
Pencere pervazlarında fesleğen, nane, dereotu gibi bitkileri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bu tarz bitkileri fide ya da hazır saksılı paketlerde satın almanız mümkün. Saksılar, İkea.


Balkonda ne yetiştirilir?

Biber, domates, taze soğan gibi bitkileri balkonda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Üzerlerine torba geçirerek ısının çok düştüğü havalarda onları koruyabilirsiniz. Kökleri derine gitmek istediği için derin saksılar kullanabilirsiniz.

Çiçeğinizi nasıl alırdınız?
Kuru biber, lahana çiçeği… Yemeklik olan sebzeler bazen bir vazo ya da saksıda dekoratif amaçlı da kullanılabilir. Şimşir, biberiye gibi bitkiler için hasır sepetlerde büyükçe yataklar yapıp bahçe ya da balkonda bakabilirsiniz. Çiçekler, MG Floral Design.

Modüler tasarımlar
Yapı marketlerden kolaylıkla temin edilebilen naylon, pleksi ya da cam sera sistemleri kış aylarında bitkilere uygun iklimi sağlayabilmek için akıllıca bir seçim olabilir. Bahçe, balkon ya da terasta onlar için uygun bir habitat kurabilirsiniz. Bitki seraları, Bahaus.

~Şeffaf vazolarda 
Kesme çiçekleri sergilemenin farklı yolları var. Vazolarda bazen bir demet bazen sadece bir sap… Cam vazolar ferahlık ve tazelik hissini de pekiştirir. 

Çoklu cam vazolar, Rooms.

Kır çiçekleri, Marginal Flowers.

Lale aranjmanı, MG Floral Design.

Doğayla iç içe vakit geçirmenin en keyifli yollarından biri de kış bahçeleri. Dinlenme ya da yemek odası gibi kullanabileceğiniz bu yapılarda bitkilerinizi de yetiştirebileceğiniz aydınlık ve ılık ortamı sağlayabilirsiniz.

Gerçek gibi
El boyaması panolar gerçeğe çok yakın görünümleriyle yeşili yaşam alanlarında daha çok hissetmenizi sağlayabilir. 
Pano, Müge Krespi HC.

iyi fikir
Evde tazelik hissini pekiştirmek için botanik temalı pano ya da duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Duvar kağıdı, Hanna Home.