Yere özel çözümlerle pratik yatak odası düzeni ipuçları

Her odanın kendi içinde bir düzeni vardır. En çok da evin dingin ve rahatlatıcı olması istenen alanı yatak odasının… Bunu yaparken kişisel ihtiyaçlarınız önceliğiniz olsun.

UYKU ALANINDA DÜZEN ŞART

Uzmanlar dingin ve rahatlatıcı bir atmosferde çok daha kolay uykuya dalındığı ve rahatça uyunduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla da her şeyin yerli yerinde olması gerekiyor. Yatak odası düzeni için akılcı ve parlak pek çok fikir bulabilirsiniz. Ama asıl önemli olan sizin alanınıza göre bir çözüm uygulamak. Bu yüzden öncelikle ölçülerinizi bilmelisiniz.

Eğer evde ekstra bir giyinme odası planlama imkanı yoksa, ki yeni nesil şehir evlerinde bu oldukça zor, o zaman yatak odası içinde bölümlendirmek akıllıca olur. Ancak bu tarz bir oda bölümü uygulama için yatak odanızın minimum 15 m2 olması gerekiyor. Aksi halde fazla sıkışık ve bunaltıcı bir odaya dönüşebilir.

BİR GARDIROP, BOL DÜZEN

Eğer buradaki gibi 200x h: 200 cm’lik gardırop yerleştirecek bir mesafeniz yoksa, yatak arkasına sabitleyeceğiniz 300x h: 200 cm’lik bir MDF panel yatakla duvar arasında bir hol oluşturur. Arka duvarı boydan boya açık raf ve askı sistemleri ile organize ederek küçük de olsa işlevsel bir giyinme holü organize edebilirsiniz. Panelin yatak tarafını yine kağıt ile kaplayabilirsiniz.

HEM DEKORATİF, HEM FONKSİYONEL

Giyinme alanında; sandıklı puf, sehpalı ayna ya da çekmeceli, raflı boy aynası gibi dekoratif olduğu kadar depolamaya yardımcı ürünler oldukça kullanışlı. Ayrıca renkli kumaş askıları, dolap yanlarına ve duvara kalın kurdelelerle asarak da alanı kişiselleştirebilirsiniz.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
FOTOĞRAFLAR: ENGİN YILDIZ
YAPIM ASİSTANI: İLTERİŞ BAKIRHAN

Yatak odası duvar kağıdı modelleri ve 10 farklı örnek