Yeni yıla bahçede renkli bir ‘merhaba’

Geleneksel kutlama fikirlerden farklı, eğlenceli bir masa bu. Mimarı ise kağıtlarla bambaşka düşler yaratan biri. Hilal Polat Baltaci’nın bahçesinden yeni yıla renkli, yaratıcı bir hoşgeldin… “Kağıt böyle bir şey mi gerçekten” dedirten bir sahne karşılıyor bizi bahçeye adım atar atmaz. Şirin mi şirin, renkli mi renkli ve bir o kadar güzel ve naif detaylarla dolu… Sofranın hemen üzerinde yer alan kağıttan banner  ise sanki onun tacı gibi. Pahalı mı? Hayır hiç değil. Çünkü bu sofranın malzemesi çeşit çeşit kağıt ve bolca hayalden ibaret. Bu sofrayı tamamlayan tabaklar, Secdus Kadıköy’den alınmış. Beyazsepetler, Koçtaş; çatal bıçak seti ve şeffaf kabartmalı bardaklar MudoConcept’ten.

Papercraft nedir? Dünyada bilinen ismi ile “papercraft” çeşitli kağıt türleri ile yapılan el emeği çalışmalarını ifade ediyor. Kağıt denince akla origami gelse de burada bahsedilen origami değil. Ülkemizde kağıdın kullanım alanları çok kısıtlı olsa da aslında kağıdı günlük hayatta ve dekorasyonda çok daha etkin kullanmak mümkün.

Masada özgürlük var!
Tabak veya bardakları çeşitli modelleri bir araya getirerek kullanabilirsiniz. “Takımlama” anlayışının dışına çıkmak masalara özgürlük getiriyor. Beyaz dantel kenarlı kağıt peçete halkası el yapımı. Amerikan servisler de Hilal Hanım’ın imzasını taşıyor. Masada kağıttan minik bir yılbaşı ağacı da var. Neden olmasın? Ağaç şeklinde kesilen kağıt kartonu desenli bantlarla renklendirip üzerine de ponponlu şerit geçirebilirsiniz. Ahşap kafesin ilginç bir hikayesi var. Bir öğlen Hilal Hanım, işten çıktığı sırada önünden seyyar arabayla bir eskici geçer. Arabanın üzerinde ise bu kafes durur. Çok cüzi bir rakama aldığı kafes bu köşeye o kadar çok yakışmış ki… Seramik ikili kuş, Euroflora’dan; kafes altındaki kar kenarlı kağıt form el yapımı ve Hilal Hanım’a ait.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR