Büyük evden küçük eve taşınmak

Yeni bir eve taşındığınızda yapmanız gereken 5 şey

Son güncelleme:

Yeni bir eve taşınmak oldukça stresli ve yorucu bir süreç olabilir. Ama tüm mobilyalarınızı taşıyıp, son eşyayı yerleştirdikten sonra gerisi orayı huzurlu bir yuvaya dönüştürmekten ibaret. Kendinizi yerleşmiş hissetmenize yardımcı olmak için yapmanız gerekenleri yazımızda derledik…

Yeni bir ev, yeni bir başlangıç demektir. Ancak bu yeni başlangıçta nereden başlayacağınızı bilmek önemlidir. Yazımızda ilk gününüzden itibaren rahat ve organize olmuş bir şekilde yeni evinizdeki hayatınıza devam edebilmeniz için size ilham kaynağı olacak fikirleri sunuyoruz!

DUVAR DEKORLARI

Yeni bir eve taşındığınızdaki bir numaralı ipucu: duvarlara bir şeyler asın! İster çerçeveli bir aile fotoğrafı, ister bir ayna, ister eski evinizden getirdiğiniz bir sanat eseri olsun, duvar dekorunu asmak için zaman kaybetmeyin. Orada kalıcı olmasanız bile, size son derece kişiliksiz ve kısır hissettiren boş duvarların yanı sıra bakabileceğiniz bir şey verecektir.

YENİ PERDELER TAKIN

Yeni mekanınız halihazırda basit panjurlar veya gölgelikler ile donatılmış olabilir, ancak perdeler bir odanın gerçekten tamamlanmış hissi vermesi için bir zorunluluktur. Bu aynı zamanda henüz tamamen dekore edilmemiş veya döşenmemiş bir odaya kendi tarzınızı aşılamanın da harika bir yoludur. 

Perdeleri değiştirmek ve tarzınızı yansıtan bir model seçmek, biraz önceden düşünülmesi gereken ancak yapılması fazla zaman almayan bir projedir. Doğru perde uzunluğunu satın almak ve buna göre asmak için dikkatlice ölçü aldığınızdan emin olun.

EV BİTKİLERİ ALIN

Ev bitkileri en iyi aksesuarlar arasındadır. Bir odaya renk, şekil, doku ve canlılık katarlar; bu da bir eve yeni yerleştiğinizde çok önemlidir. Bitkileri canlı tutma konusunda deneyiminiz ya da iyi bir geçmişiniz yoksa endişelenmeyin. Sahte bitkiler de aynı şekilde işe yarar ve çok meşgul olduğunuzda ekstra bakım gerektirmez.

HOŞ KOKULAR KULLANIN

Koku, duyguları ve anıları canlandırmak için güçlü bir araçtır, bu nedenle yeni bir alanı ev gibi hissettirmek için harika bir tüyodur. Tanıdık ve rahatlatıcı bir koku seçin ve bu kokuyu mumlar, difüzörler veya duvar eklentileri kullanarak yeni evinize dağıtın. Zaman geçtikçe bu kokuyu ve onun getirdiği tüm rahatlık hislerini yeni evinizle ilişkilendirmeye başlayacaksınız.

ALANINIZA KİŞİSEL EŞYALAR EKLEYİN

En sevdiğiniz kitaplardan oluşan bir yığını sehpanın üzerine yerleştirin, en sevdiğiniz takıları içeren bir tepsiyi şifonyerinizin üstüne koyun, mutfak tezgahındaki bir vazoyu çiçeklerle doldurun veya en sevdiğiniz şapkaları ön kapının yanındaki kancalara asın. Bunları dağınıklık olarak görmek yerine, “yaşam belirtisi” olarak görün. Çünkü bunlar sizin hikayenizi anlatan ve evinizin yaşanmış ve kişisel hissetmesini sağlayan küçük şeylerdir. Özellikle yeni yerinize henüz tam olarak yerleşmemiş hissediyorsanız, bu, kişiliğinizin bir kısmını mekana aşılamanın en kolay yollarından biridir.

Yeni ev almadan ya da kiralamadan önce ne yapmalı?