Yemekleriniz için sebze bahçesi yapın

Taze sebze ve otları sofranızdan eksik etmeyin. Hatta yapabiliyorsanız evinizde yetiştirin. Hiçbir şey taze sebze ve bitkiler kadar lezzetli ve sağlıklı olamaz.

EĞER BİR BAHÇENİZ VARSA…
Bahçenizde özel bir sebze yatağı oluşturarak taze bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz. Sebze yetiştirmek için bahçe düzenini değiştirmek zorunda değilsiniz. Çiçeklerinizin arasında kalan yerlere nane, kekik, fesleğen gibi bitkiler ekebilirsiniz. Alanınız daha çok çiçeklerle kaplıysa sadece en sevdiğiniz sebzeleri seçerek kalan alanlara onları ekmeniz de mümkün. Bu arada sebzelerin de çok güzel çiçeklerinin olduğunu unutmamanız da fayda var.

EĞER BİR BAHÇENİZ YOKSA…
Yemeğinizde kullanacağınız nane, kekik gibi bitkileri pencerenizin önünde bir büyükçe bir saksıda yetiştirebilirsiniz. Evinizin içinde güneşli bir pencere önü, minik sebze bahçenizi büyütmek için size yeterli alanı sağlayacaktır. Güneş alan bitkileriniz bu sayede çok daha çabuk büyüyecektir.
Gübre ile dolu derin bir saksı havuç ve patates yetiştirmek için idealdir. Küçük saksılara ise nane, dereotu, maydanoz ekmeniz mümkün. Büyük çantalarda ise domates ve biber yetiştirebilirsiniz. Toprağın derinliklerinde büyüyen, kabak için çuval ise kullanmak akıllıca olabilir. 
Sebze yetiştirirken büyük saksılar kullanın, küçük saksılarda zorlanabilirsiniz. Ayrıca büyük saksılar, içindeki bitkileri suladığınızda toprak daha uzun sürede kuruyacağından daha az sulama yapmanıza olanak sağlar.
Salata ve marul yetiştirilirken derin toprak istemez, onları sığ bir teknede de yetiştirebilirsiniz.