Yaz mevsimi için kullanışlı ve şık ev dekorasyon trendleri

Tasarım Parkı ve U-BOX kurucusu Yüksek İç Mimar Nursema Öztürk yaz mevsimi için en kullanışlı ve şık ev dekorasyon trendlerini EvimDergisi.com.tr okuyucuları için anlattı…

Yaz mevsimi  bizi ısıtan güneşin renkleri ile bu yıl trendler arasında yer alan nil yeşilleri ve mavimsi tonlarla önce gözümüze sonra da ruhumumuza iyi gelerek bizi cezbediyor. Denizin o engin derinliklerine doğru açıktan koyuya giden renk tonları, bize uzakdoğu’nun turkuaz kumsalla birleşen denizin rengini çağrıştırıyor son yıllarda.. Gözümüzün aradığı beyazlarla, beyaz kum ile birleştiği andaki o huzur veren renk .. 

Önce renk demek istiyorum.. Aslında ruhumuza iyi gelen renklerin frekansı, üzerimizdeki etkisi ve fizik kuralları gereği titreşim … Nedense son yıllarda algıda seçicilik ile nerde mint yeşili, açık filizi yeşil renk görsem işte benim rengim diyorum. Sonra çevreme, kafelere ve mekanlara bakınca çoğunun da bu renk üzerine çalışmalar yaptığını görüyorum. Aranan tazelik, canlılık, ruhumuza üflenen bir taze renk …

Yaz mevsimi için kullanışlı ve şık ev dekorasyon trendleri

AÇIK TONLAR

Şimdi yazlıklar da açık tonlar ile kombinlenirken, beyaz rengin saflığı taze renkler ile karışarak güzel bir kombin olabiliyor. Ahşap tonlarında ise natürel, renksiz İskandinav açık ahşap tonları, beyaza yakın natürel ahşap , kayın, ladin  gibi rengi açık olan ahşaplar .. Ahşabın sıcaklığı ile tekstil ürünlerde aralarda mint yeşili, nil yeşili, açık nefti yeşil tonları, yaprak desenleri ile hareket kazanıyor. 

AYDINLATMA

Bu arada aydınlatma elemanları tabii ki olmazsa olmazlardan.. Aydınlatma seçimlerinde ahşap çıtalarla yada beyaz tellerden yapılmış aydınlatma armatürleri mekana uzakdoğu sıcaklığı ve ambiansı katıyor. Lambaderler yada avizeler de naturel bir şıklık kazandırıyor. Mutlaka bir abajuru sehpa üstünde ya da yerde bir yerlerde bulundurduğunuz takdirde mekan kimlik sahibi olacak ve daha sıcak bir görünüme sahip olacaktır. 

RENKLİ YASTIKLAR

Benim en çok sevdiğim kurtarıcı yastıklarım renklerden korkmadan olmazsa olmazımdır mesela..Evinizin ambiansını birbirinden farklı yastık renkleri ile değişik atmosfer içinde buluşturabilirsiniz. Bir iç mimar olarak yıllardır yüzlerce mekan yapınca, değişiklik benim ruhuma işlemiş adeta .. Bu da her girdiğim mekanı değiştirmek ve farklılık yaratmak zorundaymışım gibi hissettiriyor bana. Ayrıca şu an Türkiye ekonomisindeki pahalılık belki yaratıcı olmamız için bize alan açıyor olabilir. Tabi etkilenmemek mümkün değil..Elimizdeki materyallerle neler yapabiliriz diye düşününce yeniden tasarım (redesign) kumaşı yada elimize aldığımız bir boya fırçası ile eski gözden çıkardığımız mobilyalara tekrar hayat kazandırabiliriz.

Küçük salonda yaz mevsimine uygun dekorasyon