Küçük salonda yaz mevsimine uygun dekorasyon

Son güncelleme:

Mevsimi şehirde geçirenlerdenseniz evinizin bir odasında dışarıyı içeri taşıyacak birkaç revizyonla tam bir yaz evi havası kurgulayabilir ve sıcak günleri evde dingin, huzurlu ve deniz kenarını anımsatan bir atmosferde geçirebilirsiniz.

RAF YA DA ASKI RAYI

Bir televizyon dolabı veya konsol gibi hacimli mobilyalar yerine, alanınızı açık raf düzenine geçirebilirsiniz. Duvar genişliği boyunca ve ihtiyacınıza uygun bir genişlikte uzanan düz bir ahşap raf sistemi oluşturun. Dilerseniz rafları arka duvara uygun renkte boyayabilir veya duvarı raf malzemesinden panellerle kaplayabilirsiniz. Raf yerine askı rayları daha dekoratif durur diyorsanız duvar boyunca rayları yüksekçe bir yerden sabitleyin ve S kancalar asın. Bunun için rustik perde boruları da kullanılabilir. Ardından sepetlerden bitki ve tablolara kadar istediğiniz her şeyi asabilirsiniz.

NEREDEN BULURUM, NASIL YAPARIM?

 • Rustik perde rayları için Tekzen, Bauhaus, Koçtaş gibi yapı marketler ve Ikea’ya bakabilirsiniz.
 • Ahşap raflar için yine yapı marketlerden sunta kestirebilir ya da hazır raf setlerinden gerekli miktar kadar alabilirsiniz.
 • Nasıl yapılacağına dair bilgi için youtube’daki uygulama videolarına bir göz atın.

PANELLEME

Duvarları kaplamak, boş bir alanı çekici kılmanın ve odak noktasına dönüştürmenin en etkili ve pratik yolu. Odanız aynı zamanda çocukların oyun alanıysa, aşınma ve yıpranmaya dayanıklı ham ahşap paneller veya ahşap görünümlü silinebilir vinil kağıt tercih edin. Odanın tavanı yeterince yüksekse uygulamayı tavana kadar devam ettirebilirsiniz. Ancak düşük bir tavan ölçünüz varsa ve oda yeterince ışık almıyorsa panel veya desenli duvar kağıdı mekanı boğacağından açık tonda bir boya uygulayın.

NEREDEN BULURUM?

 • Ahşap duvar panellerini bir marangoza özel ölçüde kestirerek yerinize uygun yaptırabilirsiniz.
 • Kuruluma hazır ahşap paneller için yine yapı marketlerden özel ölçü kestirebilir ya da online sitelerden alabilirsiniz.
 • Duvarların zarar görmesi gibi bir risk yoksa strafor gibi daha hesaplı bir seçenek de uygulanabilir.

BİTKİLER

Dekorasyonun gizli silahlarından bitkiler, çiçekli ya da yeşil olsun girdikleri her alanı güzelleştiriyor, hayat veriyor. Odaya küçük bir bahçe havası kazandırarak yaza adapte etmek akıllıca olur, hele de dekorasyon stiliniz konusunda tereddüt ediyorsanız sahneyi bitkilere bırakabilirsiniz. Çeşitli boyutlarda ev bitkilerini farklı saksılarda raflara ya da askı raylarına konumlandırın. Büyük olanları ise sepetlere koyaarak dekorasyon tamamen bittiğinde odanın boş köşelerine yerleştirin. Ayrıca cam şişeleri vazo gibi kullanarak sehpaları da işe dahil edin.

NEREDEN BULURUM?

 • Saksı bitkileri ve egzotik çiçekler için Cem Botanik, Fidan İstanbul, Çobanoğlu Çiçekçilik, Lider Botanic Garden gibi peyzaj ve fidanlıkları gezerek uzmanlardan yardım alın. Bu konuda online peyzaj hizmeti alabileceğiniz adresler de var.
 • Yine yapı marketlerin bahçe reyonlarını ziyaret edin.
 • Eğer canlı bitki bakımı zor geliyorsa yıkanabilir yapay çiçeklerden satın alın.

KİLİM

Yaz aylarında taşa basmak serinletir evet ama şehir evinizin küçük odasını seramik döşemek pek de uygun değil gibi. Bu yüzden kalın ve tüylü halınızı kaldırıp yerine rahat, konforlu ama serin tutmak için jüt, sisal gibi doğal dokulu bir kilim serin. Bu dokular ayağınıza sert geliyorsa, pamuklu veya ip dokuma kilimlerde de şık alternatifler bulmak mümkün. Genel kuralımız ise desensiz düz bir modelde ve kanepeden biraz daha geniş bir ölçüde satın almak.

NEREDEN BULURUM?

SEHPA

Orta sehpa kanepeden sonra konforu tamamlayan olmazsa olmazlarımızdan. Ancak çok hantal, yer kaplayan kötü renkli seçenekler yerine olabildiğince duvar ve rafların dokusuyla yani doğal atmosferle uyumlu ham ahşap modellerden seçebilir ya da ahşap paletlerden kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak palet seçerken sehpa olabilmesi için lata aralığının fazla açık olmamasına, hatta mümkünse dipdibe olan modellerden satın alamay dikkat edin.

NEREDEN BULURUM, NASIL YAPARIM?

 • İstediğiniz ölçüde bir ya da daha yüksek isterseniz iki palet alıp birbirine vidalarla sabitleyin.
 • Doğal etki için ham halde bırakabilirsiniz, ama yüzeyin lekelenmemesi için şeffaf koruyucu cila geçmeyi unutmayın.
 • Dilerseniz ayaklarına küçük tekerlekler takarak sehpanızı mobil biçimde de kullanabilirsiniz.
 • Nasıl yapılacağına dair daha detaylı bilgi için youtube’da paletten sehpa yapımı videolarını izleyebilirsiniz.

KANEPE

Yorucu bir günün sonunda uzanıp küçük bir yaz şekerlemesi yapabileceğiniz konforlu bir kanepe bu dönüşümün olmazsa olmazı. Ama küçük bir salon veya oturma odasında gereğinden büyük veya kalın ayaklı modeller pek uygun değil. Bunun yerine ince ayaklı ve zarif hatlara sahip modern retro stilde bir kanepe odanın doğal atmosferiyle bütünleşerek uyum sağlar. Yaz geceleri tüm aile yayılarak film izlemekten hoşlanıyorsanız küçük ölçekli bir L kanepe ihtiyaca uygun konforlu bir kullanım sunar. Ancak bu durumda da uzanma kısmı ayrılabilen modüler modellere yönelin. Kanepenizi benzer renkte yastıklar ve dekoratif aksesuarlarla stilinize uygun biçimde tamamlayarak bütünlük yaratın.

Yazlıklarından dönenlere öneriler

Yaz evleri için aydınlatma önerileri: Bahçe nasıl aydınlatılır?