Yaz geceleri için 19 dış mekan oturma alanı fikri

Evinizden çıkmayı sevmiyor ama yine de sosyalleşmek mi istiyorsunuz? Eğer uygun bir alanınız varsa, çarpıcı bir dış mekan oturma alanı oluşturarak orta noktayı bulabilirsiniz. 

İster ayıracak dönümleriniz, ister minik bir avlu boyutunda bir arka bahçeniz olsun, aşağıdaki ipuçları evde kalmanıza ve alanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. İşte 19 dış mekan oturma alanı fikri…

Unsurları Planlayın

Dış mekan oturma odası demiştik evet ama, sizi olası bir yağmurdan koruyacak kapalı bir alan ayırmanızı da tavsiye ediyoruz. Örneğin “sunroom” denilen, bir cam oda eklentisi sizi ile yağmur yağdığında keyfinizin kaçmasına gerek kalmayacak.

Fayans Döşemeyi Düşünün

Eğer dış mekanınız için güzel ve dikkat çekici bir fayans tasarımı seçerseniz, kalan mobilyalarınız için daha basit seçimler yapabilirsiniz. Ayrıca fayans döşemeler, temizlenmesi daha kolay parçalar olduğundan içinizi rahat tutacaktır.

Biraz Serinlik Gerekebilir

Bir pervane şık gözüktüğü kadar sizi sıcaklardan ve böceklerden koruyacaktır. Pervaneden gelen hava akışı, sivrisineklerin rotalarını bozar – böylelikle akşam yemeğinizin keyfini kesintisiz sürebilirsiniz.

Mahremiyet Şart

Biraz mahremiyete kimse hayır demez. Açık oturma odanızı çevrelemek için perde panelleri kullanabilirsiniz. Estetikliği kaybetmemek için ise hırdavat ve kumaş ağırlığınız konusunda bilinçli olun.

Doğayı Kızdırmayın

Burası sizin eviniz ve bahçeniz ama aynı zamanda çevredeki ağaçların da evi – ve muhtemelen onlar daha önce geldiler. Ancak savaşmaya gerek yok. Hem modern hem de organik bir dokunuş için doğayı göz önünde bulundurarak bahçenizi tasarlayın. 

Farklı Materyalleri Birleştirin

Farklı malzeme ve materyallerin birlikte kullanılması her şeyi daha havalı kılıyor. Cam ve demir, mermer ve ketenle buluşuyor: bir düşünün. Hem şık, hem rustik, ama aynı zamanda sofistike.

Modüler Mobilya Kullanımı

Dış mekana adapte edebileceğiniz modüler mobilya ve onlar için ayrılmış bir alan sohbetlerinizin süresini ve keyfini arttıracaktır. Bu ayrı alana koyacağınız metal bir ateş çukuru ise hem kalbinizi hem ambiyansı ısıtabilir!

Konforunuzdan Vazgeçmeyin

Demonte edilebilen metal sandalyeler klasik bir bahçe dekorudur – onun yerine büyük ve peluş bir kanepeyi deneyin. Kendinize göre kılıf takabileceğiniz bir kanepeyi, şık bir sehpa ile de kombinleyebilirsiniz. 

Yayılmaktan Çekinmeyin

Bir iç/dış oturma odası oluşturmak için evinizi açmak, alanınızın geri kalanı için olasılıklarınızı arttırır. Örneğin dış mutfak ile evinizi hiç bitmeyen bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Aydınlatmayı Es Geçmeyin

Dokuma hintkamışı sarkıt lambalar, bir dış mekan oturma odasının soğuk grileri ve beyazları için gerekli kontrastı sağlar ve doğaya da bağlanır. Benzer dokuma sarkıt lambaların farklı yüksekliklerde gruplandırılması ise güzel bir an yaratır.

Ahşap Paletler Farklı Bir Hava Katabilir

Bir dış mekan, dekorasyon anlamında sınırları zorlayabileceğiniz bir alandır. Bu yüzden denemekten çekinmeyin. Dilediğiniz bir renge boyadığınız ahşap paletler ve üzerine attığınız minderler mekanınıza farklı bir hava katacaktır.

Okuma Köşesi Yaratın

Yazın kitap okumanın daha keyifli olduğunu biliyoruz. Açık hava odanız ise, içeri koyamayacağınız bazı mobilyalar için mükemmeldir. Bunun için ayıracağınız bir köşe, koyacağınız şık bir sallanan koltuk ile hem gözlerinizi hem de ruhunuzu besleyecektir. 

Bu Alanı Evinizden Ayrı Olarak da İnşa Edebilirsiniz

Herkesin böyle bir açık oturma odasını sıfırdan yaratmak için bir bütçesi olmayabilir, ancak yine de bize bolca ilham (ve kıskançlık) verebilir. İlk fikir genellikle evin hemen yanına inşa etmek olur, ancak bahçenin arkasına kaymak ve biraz uzaklaşmak atmosferinizi açabilir.

Klasik Bir Tente Seçin

Sürekli olarak İtalyan Rivera’nın hayalini kuruyorsanız ve elinizde buna müsait bir yükseklik ve ışık var, dış mekan alanınız için klasik bir tente tercih edebilirsiniz. Kalın çizgili bir tentenin modası hiçbir zaman geçmez ve aynı zamanda çeşitli tasarım stilleri ve dekorlarla eşleştirilmesi de kolaydır.

Yağmurdan ve UV Işınlarından Kaçın

“Gölge yelkeni” olarak da bilinen daha geniş tenteler, sizi hem yağmurdan hem de UV ışınlarından koruyacaktır. Bu tenteler, almayı düşündüğünüz çoğu şemsiyeden daha geniş ve ucuzdur!

Süsleme Işıkları Kullanın

Bunu söylememize gerek var mı? Süsleme ışıklarını nereye asarsanız, ortama romantiklik katacaktır. Birkaç ip ve ışık ile bahçenizi şehirdeki en çekici randevu gecesi mekanı haline getirin.

Oturma Grubunuzla Fark Yaratın

Misafirlerinizi yerde oturtmak istemeyebilirsiniz ama zemine dizeceğiniz büyük boy yastıkların üzerinde dinlenmek sandığınızdan daha keyifli olabilir. Bir şans verin.

Harika Bir Halı Seçin

Büyük bir halı, bir alanı gerçekten birbirine bağlayabilir ve beton bir “avluyu” veya verandayı yumuşatabilir. Dış mekanınıza geniş bir kilim eklemek, özellikle modern bir alanı farklılaştırmak için etkili bir hamledir.

Televizyonunuzu Dışarı Çıkartın

Oturma odanızı dışarı taşımak, dizilerinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Televizyonunuzu dışarı çıkarın – bir de şöminenizin üzerindeyse bu ekstra puan demektir!

Fotoğraflar: mydomaine.com

Dış mekan mobilyalarını ahşap mı, rattan mı, yoksa metal mi tercih etmeli?