Yatak önü konforu nasıl sağlanır? Puflar, sandıklar, koltuklar…

Yatak önü konforu nasıl sağlanır? Puflar, banklar, tabureler ve sandıklar… Odanızı, hem stil hem de işlevsellik kazandıran bu ürünler ile daha kullanışlı ve konforlu kılabilirsiniz.

Yatak odasını dekore ederken, seçimleri yatak, komodinler, şifonyer ve elbette gardırobun yönettiği tartışılmaz. Bu yüzden de yatağın önündeki boşluk genellikle göz ardı edilerek geçiş alanı olarak bırakılır. Yatak odasının sadece yataktan ibaret olmadığını ve kapladığı alanın tamamını dikkate almak gerektiğini unutmayın. Tüm odada daha fonksiyonel bir kullanım sağlamak Puflar, banklar, tabureler ve sandıklar… Odanızı, hem stil hem de işlevsellik kazandıran bu ürünler ile daha kullanışlı ve konforlu kılabilirsiniz. Yatak önü konforu için yatak ucuna yerleştireceğiniz iyi düşünülmüş, işlevsel seçenekler dekoratif açıdan da stili destekleyerek odaya konfor ve çekicilik kazandırır.

HANGİ ÖLÇÜ, HANGİ MODEL?

yatak önü konforu

Mobilya yatakla aynı uzunlukta mı olmalı? Bu en sık sorulan sorulardan. Yatak genişliği ile aynı ölçüde bir seçenek büyük yatak odaları için uygun olabilir. Ancak orta ölçekli bir odada daha kısa, hatta iki parçadan oluşan seçenekler tercih edilebilir. Ancak her iki şekilde de önce oda büyüklüğünü dikkate almak gerektiğini unutmayın. Böylece ayakucu pufu geçiş alanlarına da bir engel oluşturmaz. Ayrıca yüksekliği şilteninkini geçmeyen modeller daha az hacim kaplar ve daha şık durur.

Puflar, sandık ya da farklı ölçüde sepetler, kutular, hepsi battaniye, yatak örütüsü ve dekoratif yastıkları hatta gece okuma alışkanlığınız varsa kitapları derli toplu tutmak için işlevsel bir alan sağlar. Yatak başı ve ana duvar odanın stilini belirleyen kilit noktalar olsa da ayakucundaki boş alanı dolduran tamamlayıcı bir mobilyanın stile katkı sağlayan zarif bir dokunuş olacağını da unutmayın. Bu alanı kolay taşınır, pratik ama şık seçenekler ile değerlendirebilirsiniz.

TERCİHİNİZİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yatak ucu için karar verirken iki şeye öncelik verin: Dekorasyon stiliniz ve kullanım şekliniz…

  • Eğer bolca dekoratif yastığınız varsa ve her gün yatak örtüsü kullanıyorsanız düzenli tutmak için sandıklı seçenekler oldukça uygun olur.
  • Odam fazla daralmasın ama işlevsel de olsun diyorsanız üstü puf altı raf olan iki katlı bir alternatif model deneyebilirsiniz.
  • Gerektiğinde evin farklı bir yerinde de değerlendirmek gibi çok yönlü düşünüyorsanız ahşap ya da metal bir bank ideal bir seçim olur. Altına dekoratif kutular ile ekstra bir depolama alanı da yaratırsınız.
  • Hem rustik stili hem de modern formları seviyorsanız nostaljik çeyiz sandıkları estetiği işlevsellik ile buluşturan harika seçenekler.
  • Daha pratik ve taşınabilir şeyleri tercih ediyorsanız dekoratif sepetlerden dilediğiniz ölçüde ve adette kullanabilirsiniz.
  • Daha çok oturmak için bir alan yaratmak istiyorsanız kumaş seçeneklere yönelin. Düz ya da kapitone, kumaş ya da deri tamamen stilinize göre karar vereceğiniz bir durum.

NASIL KOMBİNLEMELİ?

yatak önü konforu
  • Yatak ucu mobilyasını komodinler ile uyumlu biçimde seçerek belli bir simetri üçgeni yakalayabilirsiniz. Böylece iki yan ve ayak ucu üçgeninde görsel denge sağlayarak odada fazlalık gibi durmasını da önlersiniz.
  • Şimdilerde çok moda olan rattan, hasır, bambu, mısır püskülü gibi doğal malzemeler çağdaş formlar ile yorumlanarak her stilde rahatça kullanılabiliyor. Eski yatağınızı bu tarz zamansız bir seçenek ile kombinleyerek modernize edebilirsiniz.
  • Kuzeyli bir dekorasyon stiliniz varsa ve ağırlıklı beyaz kullanıyorsanız açık gri, açık ahşaplar ve fazla detayı olmayan düz hatlı seçenekleri soyut desenli bir halı ile kullanarak öne çıkarın.
yatak önü konforu
Açık raf sistemini y atak boyunca yatayda yerleştirip içini kitaplar ve sepetler için, üstünü de dekoratif objeleri sergilemek için kullanın. Fotoğraf: Evim arşivi

Yatak odasında sonbahar dekorasyonu: 2 farklı stil, 8 farklı bütçe

Yatak odasında sonbahar ve kış dekorasyonu hazırlığı