baza-mı-karyola-mı
baza-mı-karyola-mı

Yatak odasına baza mı, yoksa karyola mı almalıyım? Artılar – eksiler

Son güncelleme:

Yeni bir ev kurarken ya da yatak odasını yenilerken en çok sorulan sorulardan biri de budur: Bazalı bir yatak mı, yoksa bir karyola mı almalıyım?

Eksi ve artılarıyla her ikisini de tek tek ele aldık.

TERCİHİ BAZADAN YANA OLANLAR

Bu soruya hiç düşünmeden “Evet”, cevabını verebilirim. Günümüzde yaşam alanlarının metrekareleri giderek küçülüyor. Kiler, ekstra oda gibi eşyaları depolamak için fazladan alanlar neredeyse hayal oldu diyebilirim.

DEPOLAMA

Bu sebeple baza gibi mucizevi bir depolama ünitesini asla es geçmem. Yatak yorgandan tutun da, mevsim dışında kullanılmayan kıyafetlere, bavul gibi seyahat eşyalarına ya da ayakkabı, çanta gibi son derece fazla yer kaplayan kişisel eşyalara kadar pek çok şeyi bazalara sığdırmak mümkün.

Kısacası ekstra depolama alanı yaratma konusunda baza tercih etmek, benim için olmazsa olmaz diyebilirim. Üstelik her şeyi derleyip toplama özelliği olan bazalar sayesinde yatak odanız her daim düzenli de kalır. Fazlalıkları her zaman burada saklamanıza olanak tanıdığı için sakin bir oda yaratmanızı sağlar.

DÜZEN

Biliyorsunuz ki, uyku hem beden hem de ruhumuz için çok önemli. Yatak odasında ideal uyku ortamı sağlayabilmek için bu alanın düzenli, fazlalıklardan arındırılmış olması şart. İşte bazalar bunu bir çırpıda başaran pratik kahramanlar.

Dingin yatak odalarının sırlarından birisi de bence baza kullanmaktan geçiyor. Genel yanılgının aksine bazalar sayesinde şık yatak odaları da elde edebilirsiniz. Günümüzde her malzeme ve stilde üretilen bazalar mevcut. Tek tip profil baza devri çoktan kapandı. Yatak odanızın şıklığını tamamlayan bir baza bulmanız çok kolay.

Levana bazalı karyola: 2.165 TL., Kelebek.

TERCİHİ KARYOLADAN YANA OLANLAR

Beş, altı parça daha fazla ürün depolayacağım diye neredeyse ucube diyebileceğim bu hantal ve stil yoksunu bazaları yatak odama dahil etmek mi? Asla.

Öncelikle içlerine ne bulduysa dolduranı çok olduğu için çok ağırlar. Yere ise çok yakın. Baza kullanıcılarını bu sebeple temizlik sırasında özellikle izlemek isterim. Çünkü ne altlarını süpürmek mümkün oluyor, ne de sağa sola oynatmak. O yüzden mutlaka ayaklı bir karyola tercih etmekte fayda
görüyorum.

Ben yatak odasını Feng Shui’ye göre dekore etmeye çok inanıyorum. Uyuduğum yatağın altında bu kadar çok eşya olduğunu bilmek ve de bunca eşyayı depolamak odadaki enerji döngüsünü bence kesintiye uğratıyor.

Altı boş olan bir karyola tercih etmek bazaya göre her daim çok daha havadar bir atmosfer yaratmanızı sağlar.

Ayrıca estetik kaygısı yüksek olan biri olarak söylüyorum; Yatak odasında bütünlük açısından takım ruhuna inanırım. Genellikle takım halinde satılan yatak odası takımlarında baza bulmak çok zor oluyor. Sonradan baza profili eklettiğiniz taktirde dengesiz ve aşırı yüksek ya da kullanışsız bir yatak ortaya çıkıyor.

Bu sebeple yatak odasının karyola ile bir bütün hâlinde alınması gerekiyor. Şık bir baza bulsanız bile takımın içinde sırıtacaktır. Üstelik de karyolalar, bazalı alternatiflere göre çok daha hesaplı seçenekler olarak karşımıza çıkıyor.

Slencio karyola: (150×200) 911 TL., Divanev.

Feng Shui’ye göre evde düzen nasıl olmalı?