Yatak başında fark yaratan çözümler

Biraz yenilik kimin ruhuna iyi gelmez ki? Örneğin hayal gücünüzün ürünü yaratıcı fikirler, birkaç küçük dokunuşla yatak başınızda yepyeni bir görünüm yaratabilir. Üstelik bu sayede odanızın havasını tümüyle de değiştirebilirsiniz. İşte size birkaç güzel örnek…

GALERİ DUVARI

Fotoğraf: Ikea.

Modern kır evi stilinde dekore edilmiş bir yatak odasında, beyaz çerçevelerle sakin atmosferi devam ettirerken galeri havası kazanan duvar yüzeyi ile odaya da hareket katmış olursunuz.

İPUCU: Ağırlıklı beyazın tercih edildiği böyle bir odada pencere sövelerini renklendirmeyi düşünebilirsiniz.

AHŞAP LAMBRİ İLE DERİNLİK KATIN

Fotoğraf: next.co.uk

Ahşap lambrilerin modası geçti zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Modernize edilmiş yeni formları ve farklı kalınlıklardaki çıtalarıyla hala çok popüler. Yatak başını vurgulamak için lambriyi belli bir yükseklikte raf ile bitirebilirsiniz. Lambriye uyguladığınız boya rengini ise duvarda yukarıya doğru devam ettirerek bitiş noktasını yine çıta ile belirgin kılabilirsiniz. Çıtadan sonrasında duvarda farklı bir renk (mesela beyaz) kullanıp tavanda da o tonu devam ettirerek, yatak başını görsel olarak da ayırabilirsiniz. Elde edeceğiniz etkiyi artırmak için de derin tonlar tercih edebilirsiniz. Mesela içinde mavi ve yeşil barındıran tonlar hardal sarısı bir yatak başı için de harika bir fon olabilir.

İPUCU: Yatağın yanında çift komodin yerine aynı serinin komodin ve şifonyerini kullanarak ek depolama alanı da kazanabilirsiniz. Böyle bir çözümde aydınlatmayı komodin tarafında ve sarkıt şeklinde tercih edebilirsiniz.

BOTANİK ETKİ İÇİN

Fotoğraf: bmstores.co.uk

Bitkiler uyku odasında en büyük iyilik harekatını başlatabilir. Panel duvarlar, kartonpiyer ya da alçıdan yapılan bloklar yatak odasına bitkileri davet etmek için harika bir fikir. Alçıpandan yaptıracağınız blogu yatağın arkasındaki duvar boyunca devam ettirirseniz hem odaya mimari bir detay eklemiş olursunuz hem de sergileme için alan kazanmış olursunuz.

İPUCU: Eğer tekstillerde tercihiniz bol renk ve desenden yana olacaksa, duvarı komple tek ve açık bir renkte boyayabilirsiniz.

AHŞAP PANEL KAPLAMA: SAMİMİ ŞIKLIK

Karyolayı odak noktası haline getirmek için yatağı yerleştirdiğiniz duvar yüzeyini komple ahşap panel ile kaplatabilirsiniz. Üzerine yaptıracağınız karolaj uygulama ise hem yüzeye hareket kazandırır hem de şıklığını artırır. Son aşamada ise bu yüzeye uygulayacağınızın boya rengini odanın diğer duvarlarında da devam ettirerek kesintisiz bir akış elde edebilirsiniz. Benzer bir görünümü ahşap panel kaplama yerine boya ve üzerine çıta uygulaması ile de yaptırabilirsiniz. Bu daha ekonomik bir çözüm olabilir. Bütçe ve zaman durumunuza göre karar sizin…

İPUCU: Böyle bir çözümde aydınlatma olarak ahşap panele monte edeceğiniz aplikler yerine komodin üzerine tavandan sarkan aydınlatmalar da kullanabilirsiniz.

RENK OYUNLARI

Yatak başında etkileyici bir görünümün için renklerle yaratacağınız oyunlara başvurun. Derin tonlar, ton sür ton uygulamalar, farklı renkte paneller bunu başarmanız için size ilham verecektir. Mesela, antrasite boyadığınız yatak başında dikdörtgen bir niş yaptırıp içini parlak bir tonda renklendirin. Böylece odak noktası yaratmış, sergileme alanı elde etmiş olursunuz. Yatak başı formunda bir ahşap panel kestirebilir, hatta eğer yeterli derecede genişse derinlikli bir kutu şeklinde yaptırabilir, böylelikle panelin üst kısmını raf olarak değerlendirebilirsiniz. Duvarla aynı tonda sakin bir renge boyamak ise doğallığın dozunu artırır.

İlginç yatak başı fikirleri ile odanızı kişiselleştirin

Yatak başlığı nasıl kaplanır? Kumaşla yatak başı kaplama