Son güncelleme:

Kendin Yap fikirleri, kolay dekorasyon değişimleri ve akıllı stil önerileriyle yaşam alanlarınızda uygun bütçeli değişimlere imzanızı atabilirsiniz. Konuyu bu sefer de işin uzmanlarına sorduk ve onların bütçe dostu dekorasyon sırlarını öğrendik.

Üstteki fotoğraf: Abstract House / abstracthouse.com

DAHA YEŞİL BİR EV Mİ İSTİYORSUNUZ?

Evde yeşil kuşak etkisi oluşturmak istiyorsunuz ve her gördüğünüz bitkiye karşı kalbiniz hızlı hızlı atıyor mu? Acaba hangi bitkileri seçmelisiniz? Bu düşüncelerin ardından da alışveriş listenizi oluşturduğunuz zaman çıkan bütçe karşısında da yine kalbiniz atıyor mu? İlk kalp atışı heyecandan, ikincisi ise stresten… Şaka bir yana uygun bütçe ile bulunduğunuz alanı bitkilerle buluşturmak istiyorsanız birkaç önerim var. İlk olarak bulunduğunuz iklimin özelliklerine uygun türler seçin. Egzotik türler her zaman daha yüksek bütçeye sahiptir. Ardından da kökten ayırabileceğiniz bitkileri tercih ederseniz zamanla saksı sayınızı da artırabilirsiniz. Kurdele çiçeği, sukulent türleri, ev sarmaşıkları, kılıç bitkisi, anthorium gibi türler bu listede yer alabilir. Bu işin bir de saksı seçimi var unutmayın. Mekanla uyumlu, havalı saksılar için kendin yap uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Akrilik boya ile plastik saksılarınızı konsepte uygun boyayabilir ve dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Hatta beton efekti ile dokulu stilleri de tercih edebilirsiniz. Saksıları tavandan asacak olursanız yeşil kuşak etkisini daha çok vurgulamış olacağınızı unutmayın.

GALERİ HAVASINDA DÜZENLEYİN

Yaşam alanınızda farklı bir odak noktası kurgusu düşünüyorsanız, atıl kalan duvarınızda ilginç poster ve tablo kombinlerini galeri havasında düzenleyerek bütçenizi zorlamadan bunu sağlayabilirsiniz. Üstelik evden taşınsanız bile mobil galerinizi de beraberinizde götürebilirsiniz. Yapacağınız tek şey sevdiğiniz sanatçıların farklı eserlerini yine farklı ölçüde çerçevelerde bir araya getirmek. Ancak hemen her şeyi anında duvara asmak yerine çerçeve ölçülerinde kestiğiniz kağıtlardan birkaç farklı kombin taslağı hazırlayıp denemeler yapın. Ben bu tarz bir çalışma yaparken her çerçeve arasında 5-10 cm boşluklar bırakırım. Böylece eserleri daha iyi algılar ve daha estetik bir kurgu oluşturursunuz.

FARKLI AMAÇLAR İÇİN KULLANIN

Mutfak ve çalışma alanları, ofisler ortak bir kurguya sahiptirler. Her iki alanda da organizasyon temel işlevdir. Bu nedenle alışılagelmiş çalışma alanı düzenleyicilerini mutfakta da kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bu tür elemanlar mutfağa muzip bir ciddiyet de katarlar. Çok uygun fiyata edinebileceğiniz bu dosyalıklar, çalışma alanlarında çok işe yaradığı gibi farklı kullanımlarıyla mutfakta da çok iş görürler. Değişik dosyalıklar var, fakat bu tipleri malzeme ve havadar olması açısından daha doğrular. İçindekini gösterdikleri için de gereksiz bir patates, soğan etiketlemesine de gerek kalmıyor hem.

DUVARI HAREKETLENDİRİN

Duvar boyası ev dekorasyonunda kritik unsurlardan biri. Kullanacağınız rengarenk boyalarla odanızda uygun maliyetlerle istediğiniz tarzı ve atmosferi oluşturabilirsiniz.

Örneğin duvar dekorasyonunda yeni trend olan geometrik desenleri bütçenize de uygun bir şekilde uygulayarak yaşam alanınıza hareket katabilirsiniz.

Desenleri duvar yüzeylerine kendiniz çizip, onları özgürce boyayabilirsiniz. Bi’Boya’nın Geometrik Boyama Seti de bu konuda size yardımcı olabilir.

SERAMİK KAROLARLA ALTERNATİF SENARYOLAR YAZIN

Seramik karoları sadece banyo ve mutfakta kullanmanız gerekmiyor. Onları bütçenize katkı sağlayacak yenileme projelerinde de kullanabilirsiniz. Örneğin eskiyen ayna ya da sehpalarınıza farklı bir görünüm katmak için aynanın çerçevesini, sehpanızın ise yüzeyini karo çinilerle kaplayabilirsiniz.

Sehpayı kapladıktan sonra üzerine uygun kestireceğiniz bir camı da yerleştirirseniz bambaşka bir mobilyaya kavuşabilirsiniz. Karoları bardak altlığı ve nihale olarak da kullanmayı deneyin.

MUTFAKTA RENKLERLE OYNAYIN

Mutfağınızda en hızlı ve en uygun bütçeli dönüşümü boyalarla sağlayabilirsiniz.

Eskiyen mutfak dolaplarınızı, uygun boya ile farklı bir renge boyayıp onlara bambaşka bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Dolaplarla tezgah arasında kalan duvarı da aynı renge boyayarak görsel bütünlük sağlayabilirsiniz.

Üstelik ihtiyacınız olan sadece birkaç kutu boya, fırça ve biraz zaman.

BANYODA FARKI DUVAR KAĞIDIYLA YARATIN

Banyonuzda bir değişim istiyorsunuz ancak yeterli bütçeye sahip değilsiniz. Yapmanız gereken bir rulo duvar kağıdı almak.

Lavabonuzun olduğu duvarda seramiklerin bittiği alandan başlayarak üst kısmı, seramiklerinizle uygun renkte seçeceğiniz desenli bir duvar kağıdıyla kaplayın.

Duvar kağıdı yerine, artık çok başarılı alternatifleri bulunan yapışkanlı folyo da kullanabilirsiniz.

KULP DEYİP GEÇMEYİN!

Zaman zaman hepimiz değişiklik isteriz, bilhassa da kendimizi en rahat hissettiğimiz evlerimizde. Pandemi bizi evlerimizle uğraşmaya, ortamımızı düzenlemeye, güzelleştirmeye yönlendirdi. Ve galiba kozalarımıza kimseyi kabul edemediğimiz bu dönemde kendi başımızın çaresine bakmayı öğrendik, birtakım işleri kendimiz yapmayı denedik, üstelik küçük bütçelerle…

Evdeki değişimde de ilk aklıma gelen kulplar. Herhangi bir mobilyanızın kulplarını yenileyerek bir anda o parçanın havasını değiştirebilirsiniz. Bilhassa renkli seramik kulplarla canlı bir etki yakalayabilirsiniz.

Evde ilkbahar dekorasyonu! 12 adımda ilkbahara hazırlanın