Ev turu: Yeşillikler içinde, 180 m2’lik çatı dubleksindeyiz!

Ulus’taki çatı dubleksinde, bitkilerle iç içe ve sanatla harmanlanmış, keyifli bir yaşam alanına konuk oluyoruz. Evin dekorasyonunda modern çizgiler ahşabın sıcaklığı ile yorumlanmış.

180 METREKARE DUBLEKS ÇATI KATI

Yaşamın sekiz sene önce başladığı Ulus’taki dubleks apartman dairesinde Akal Ailesi yaşıyor. Ketrin ve Fredy Akal’ın iki erkek çocuğu evin neşesi ve çiftin yaşam kaynağı. Leo dört, Luca ise altı yaşında. Ziyaret ettiğimiz ev, beş katlı bir apartmanın en üst katında yer alıyor. Çatı dubleksi olan evin iç mekanları 180 m2 olup balkonları ise 40 m2. Ev toplam 220 m2.

Giriş katta antre, salon, şömineli yemek bölümü, mutfak, misafir tuvaleti, ardiye ve hobi odası; üst katta ise balkona açılan çocuk oturma alanı, çocuk odası, banyolu ve balkonlu ebeveyn odası yer alıyor.

ODALARIN ŞEKİLLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Ev sahibesi Ketrin Akal “Eve ilk girdiğimizde oldukça bakımlıydı. Ancak, kullanım alanları ve renkleri bize uymadığı için odaların şekillerini değiştirdik. Üst katta çok ufak bir oda, ebeveyn odası ve giyinme odası vardı. Biz, giyinme odasını iptal edip büyük bir çocuk odasına dönüştürdük. Alt katta mutfak kapısını ve salona bakan duvarı cam bırakmayı tercih ettik. Bu sayede şeffaflık elde ederek aydınlık bir ortam sağlandı” diyor.

“EV BİZİ ÇOK NET YANSITIYOR”

Evin dekorasyonu Akal çiftine ait. Dışardan bir destek alınmamış. “Böylece ev, bizi çok net yansıtıyor. Samimi, eğlenceli ve doğayı seven bir dekorasyon öne çıktı. Üst katta balkon teraslarımız olsa da evin içinde bol yeşil bitki kullanmaya özen gösterdik. Bitkilerle yaşam, oldukça keyifli. Onlar da bizim gibi evin içinde yaşıyor ve onların gelişimine yakından tanıklık etmek oldukça etkileyici. Bakımları zahmetli olsa da biz bundan büyük keyif alıyoruz” diyen Ketrin Akal şöyle devam ediyor:

“BİR ODAYI HOBİ ODASINA DÖNÜŞTÜRDÜK”

“Bu ev, bizim yaşam alanımız. Tüm mekanları kullanımımıza göre düzenledik ve zevk alacağımız alanlar yaratmaya çalıştık. Örneğin, istediğimiz gibi dağıtalım diye bir odayı hobi odasına dönüştürdük. Burada duvarlara boya sıçratmak, marangozluk aletleri ile toz içinde bırakmak veya seramik yaparken her yeri sır yapmak serbest. Çocuklar sanata meraklı. Leo müziğe, Luca ise seramik ve resimde yoğunlaşmış vaziyette. Luca’nın resimlerini ev genelinde duvarlarda görebilirsiniz. Arada karma sergilere de katılıyor” diye ekliyor.

DUVARLAR, AYDINLATMALAR, PERDE VE KUMAŞ SEÇİMİ

Akal’lar duvarları süslemekten hoşlandığı için, evin genelinde kırık beyaz hakim. Ancak, bazı yerleri daha belirgin hale getirmek için antrasit rengi de kullanılmış. Aydınlatmalarda gömme spotlar ve sarkıtlar kullanılırken gizli aydınlatmalara da yer verilmiş. Perde kullanımı üst katta hiç yok. Salon ve yemek bölümünde ise pamuklu, bej kumaş bir perde yer alıyor. Giriş katta zeminler cilalı taş, üst katta ise parke. Salonda coco, şömine önünde ve üst kat çocuk oturma alanında pamuklu birer parça kilim kullanılmış.

Şömine önü geniş ahşap koltuk Mudo Concept’ten. Koyu gri puf özel imalat. Yastıklar H&M Home, Stockholm Granit ve Mudo Concept’ten alınmışlar.

“EVLERİMİZ DE İÇ DÜNYAMIZI YANSITAN BİR KİMLİKTİR”

Ev sahibesi Ketrin Akal ile evini gezerken sohbet edip onu da yakından tanımaya çalışıyoruz. “15 seneyi aşkın süredir moda perakende sektöründeyim. Şu an uluslararası bir marka zincirinin pazarlama müdürüyüm. Kıyafetler nasıl kişiliğimizi yansıtmak için bir araçsa, evlerimiz de iç dünyamızı ve aile yaşamımızı yansıtan bir kimliktir. Yaşadığımız alanların bizi yansıtması ve estetik bir güzelliğe sahip olması bizim için önemli.

Ayrıca, doğaya yakın hissetmek de bir faktör. Ev, sahiplerinin yaşamının bir aynası olmalı. Bizim ailecek sanata, okumaya ve bitkilere olan düşkünlüğümüz sanırım evimizden anlaşılıyor. Bu evdeki rutin hayattan söz etmek gerekirse, işin içinde çocuklar olunca, aslında pek bir rutinimiz yok. Her gün bir macera… Ama genelde sabah herkes müzik dinleyerek hazırlanırken, birimiz kahvaltıyı hazırlıyor ve hızlıca çıkıyoruz. Biz işe, çocuklar da okula gidiyor. Akşamları yemek telaşının ardından herkes salonda kendine bir yer seçip kendi dünyasına dalar, ödevler yapılır, kitaplar okunur…

“EVDEN TELEVİZYONU 3-4 SENE ÖNCE ÇIKARDIK”

Satranç sevdiğimiz bir oyundur. Evden televizyonu yaklaşık 3-4 sene önce çıkardık. O siyah cihazı hangi odaya koysak dekorasyonu bozup tüm odanın şeklini kendi etrafında şekillendiriyordu. Şimdi hem dekorasyon daha iyi, hem de kendimize daha çok vakit ayırıyoruz. Şu sıralar zaman, bol bol kitap okuyarak ve seramikten takılar yaparak geçiyor” diyor Akal.

Ziyaretimizi tamamlarken o da sözlerini şu şekilde bitiriyor: “Evimiz, sevdiklerimizle buluştuğumuz sığınağımızdır. ‘Sevdiklerine sarıl, hem de sımsıkı… Meraklı ol, iz bırakacak işler yapmaya çalış ve her günün tadını çıkar.’ Bizim ailecek hayat felsefemiz bu ve bu çerçevede yaşamaya özen gösteriyoruz”.

SALON DEKORASYONU

Oturma alanı etrafına bolca yeşil bitki yerleştirilmiş. Beyaz minderli kanepe Mudo Concept’ten, yastıklar H&M Home’dan alınırken ahşap orta sehpa özel yapım tercih edilmiş. Koyu gri kanepe özel imalat yaptırılmış. Kuşlu ve penguenli yastıklar H&M Home’dan.Bitkiler arasında money plant, deve tabanı, patmos, palmiye, benjamin, muz, cennet kuşu çiçeği, kakao ağacı, ıtır, yabani incir ve kauçuk bulunuyor.

Üst kata çıkan merdiven altına, cevizden bir kitaplık özel imalat yaptırılmış. Soldaki metal spot lambader Ikea’dan.

YEMEK BÖLÜMÜ

Bu bölümde hem yemek yeniyor, hem de şömine önünde keyif yapılabiliyor. Yemek masası ve sandalyeleri ceviz ağacından özel olarak yaptırılmış. Sarkıt lambalar da özel yapım. Soldaki tablolar evin büyük oğlu Luca Akal tarafından yapılmış.

MUTFAK DEKORASYONU

Cam separasyonla şömine bölümünden ayrılan mutfaktaki üniteler yerine göre özel ölçüde yaptırılmış. Soldaki Arabica yazan poster New York’tan. Mutfak masası özel yapım. Fredy Akal’ın anneannesinden kalma masa ayaklarının ve sandalyelerin rengi bu ev için değiştirilmiş. Tablolar Serap Çobanlar’a ait. Ahşap basamak sandalye Stokke’den alınmış.

ÇOCUK OTURMA ALANI

Üç çekmeceli sedir Ikea’dan. Yastıklar farklı kumaşlar alınıp özel diktirilmişler. Duvara aile fotoğrafları ve çocukların yaptığı tablolar karışık asılmış.

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Çocuk odasındaki yer yatağı Montessori eğiliminden esinlenerek yapılmış. Dolaplar ve kitaplık Ikea’dan. Turkuaz alçak berjer Pottery Barn’dan. Hamak Stockholm Granit’ten alınmış.

EBEVEYN ODASI

Çatı katı olduğu için tavan eğimi avantaja çevrilmiş ve yatak bu açık alana konumlandırılmış. Yatak cevizden özel imalat yaptırılmış. Nevresim takımı H&M Home’dan. Soldaki tablo Fredy Akal’a ait. Aynalı dolap ve şifonyer Ikea’dan. Dolap üzerindeki ışıklı LOVE aydınlatma özel yapım.

Tablolar evin büyük oğlu Luca Akal tarafından yapılmış. Zemindeki yelkenli Stockholm’den alınmış. Sarkıt lambalar özel yapım.

HAZIRLAYAN: RANA KORGÜL
FOTOĞRAFLAR: BURAK TEOMAN
Evim Dergisi 2019

Bodrum Gümüşlük’te iyi bir yaşam: Gözlerden uzak inziva