Türkiye’de yaşayanlar temizlikte birinci!

Son güncelleme:

Covid-19 salgınıyla birlikte insanlar, evlerindeki hijyen konusunda fazlasıyla endişe duyuyor. Bu konuda en çok endişelenenlerin ise ülkemizde yaşayanlar olduğu ortaya çıktı!

Türkiye’de her 5 kişiden 2’sinin haftada 5 ila 7 kez evini temizlediği, her 5 kişiden 4’ünün ayda en az bir kez derinlemesine temizlik yaptığı görülüyor.

Pandemiyle birlikte temizlik yapma sıklığının arttığını söyleyenlerin oranı bu sene de yüksek. Katılımcıların %46’sı pandemi öncesine göre daha fazla temizlik yaptığını düşünüyor. Bu konuda ülkeler arasında en yüksek oranın Türkiye’de yaşayanlar olduğu ve 3 kişiden 2’sinin temizlik sıklığını artırdığı görülüyor.

Araştırmaya genel hatlarıyla bakıldığında; Türkiye’den katılımcıların, diğer ülke katılımcılarına göre temizlik konusunda fazlasıyla hassas olduklarını görüyoruz. Global toz araştırmasına göre Türkiye’de yaşayanlar, temizlik yaparken bazı noktaları hiç atlamıyor ve diğer ülkelere göre detaylı temizliğe fazlasıyla önem veriyor. Halılar ve zeminler en çok temizlenmesi gereken alanlar olarak değerlendirilirken, Türk katılımcıların %64’ü kanepe, %45’i süpürgelikler, %21’i yataklar ve %13’ü perde veya jaluzilerini süpürmeye özen gösteriyor. Türkiye’de yaşayanların pencere ve duvar temizliğine verdiği önemse oldukça dikkat çekici…

Dyson Küresel Toz Araştırması, insanların evdeki tozu temizlemede en etkili aracın elektrikli süpürge olduğunu düşündüklerini ortaya koyuyor. Yine araştırmaya göre Türkiye’de yaşayanların %60 oranla ve açık ara farkla birden fazla sayıda elektrikli süpürgeye sahip olduğu görülüyor.

Bunu %48 oranla ABD takip ediyor. Global çapta 33.4 dk. olan ev süpürme ortalaması Türkiye’de neredeyse 8 dk. daha fazla. İspanya ve İngiltere ise onu takip ediyor.

Uzman görüşü
Toz akarlarına dikkat
Kişilerin tozun içeriği ve toz akarlarının hangi durumlarda ve ortamda ürediğine dair yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülüyor. Birçok toz partikülü mikroskobik boyutta olduğundan, insanların yalnızca zeminde görünür toz tespit ettiklerinde temizlik yapmaları endişe verici bir durum. Aslında tozlar görünür olduğunda, evlerde toz akarları olması büyük olasılıktır. Yaklaşık 20 yıldır evlerdeki gerçek tozu inceleyen Dyson, ev tozunun karmaşık matrisini anlayarak elektrikli süpürgelerin evlerdeki koşullarla daha iyi başa çıkmalarını sağlıyor. Dyson mühendisleri, yalnızca görebildiğimiz tozu değil, göremediğimiz tozu da yakaladığımızdan emin olmak için kullanılan filtre
ve contaları geliştirmek için çalışıyor. Toplanan tozun ve kirin süpürge haznesinde kaldığından ve eve geri bırakılmadığından emin olmaya odaklanarak evleri temiz ve hijyenik tutmaya yardımcı oluyorlar.

Monika Stuczen,
Dyson Mikrobiyoloji Araştırma Görevlisi.

Zeminlerdeki tozu nemlendirmek, hatta çıplak gözle görülemeyen ince toz bile toz akarı ve küf oluşumu için daha elverişli bir yaşam alanı yarattığınız anlamına gelebilir. Tozları, yüzeyleri silmeye başlamadan önce en etkili şekilde elektrikli süpürgeyle temizlemelisiniz.

Dyson kablosuz süpürgeler, 0,3 mikron kadar küçük partiküllerin %99,99’a kadarını yakalamak ve daha temiz bir hava sağlamak için beş katmanlı bir filtreleme sistemi ile çalışıyor.

Daha fazla bilgi için dyson.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.