Toprağa ya da saksıya ekin – Evim

Toprağa ya da saksıya ekin

Soğanlı bitkileri isterseniz saksıya, isterseniz bahçeye ekebilirsiniz. Bunun için ekim önerilerimize bir göz atın.

TOPRAĞA DİKİM YAPARKEN Genel kural olarak soğan, türüne göre kendi büyüklüğünden 2 ya da 3 kat derine dikilir. Ama siz, aldığınız soğanın paketinin üzerindeki talimatları da okumayı ihmal etmeyin.

– Çimlerin altına: Kardelen, çiğdem ve nergisleri çimlerin aralarına dikebilirsiniz. Yemyeşil bir görüntüye renk katmak için idealdirler.

– Çiçek tarhının önüne: Ağlayan gelin, allium ve laleler tek başına çiçek tarhında görsel bir şölen sunarlar.

– Çok yıllıkların arasında: Eğer bahçenizde çok yıllık bitkiler varsa ve aralarında boşluklar bulunuyorsa, burada nergis ve dağ lalesi ağırlayabilirsiniz.

– Ağaçların altında: Yan gölge seven türleri, ağaçların altına dikebilirsiniz. Çok uzun boylu olmayan türleri tercih etmelisiniz.

– Çalıların etrafında: Her dem yeşil çalıların altında diğerlerine göre daha kısa boylu olan çiğdem, siklamen ve kardelenleri deneyebilirsiniz

SAKSIDA HARİKALAR YARATABİLİRSİNİZ

– Renk cümbüşü: Saksınızda minik bir bahçe yaratabilirsiniz. Toprağın alt kısmına soğanları dikin. Kendi büyüklüğünden 2-3 kat derine yerleştirin. Üst kısmına ise mevsimlik çiçekleri davet edin; çuha, hercai menekşe gibi… Soğanlar alttan çıkınca, harika bir görüntü oluşacaktır. Bu sayede daha uzun süre renkli kalan bir saksıya sahip olacaksınız.

– Birbiri ardına: İlkbahar boyunca soğanlı bitkilerin cümbüşüne eşlik etmek istiyorsanız, tek saksıya çok sayıda soğan dikebilirsiniz. 40 santimetre derinliğindeki bir saksı için şu çiçekleri deneyebilirsiniz. (Soğanların adedi ortalama verilmiştir.) 8 adet sümbül, 20 adet çiğdem, 10 adet lale, 8 adet nergis.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.