Toprağa ya da saksıya ekin

Soğanlı bitkileri isterseniz saksıya, isterseniz bahçeye ekebilirsiniz. Bunun için ekim önerilerimize bir göz atın.

TOPRAĞA DİKİM YAPARKEN Genel kural olarak soğan, türüne göre kendi büyüklüğünden 2 ya da 3 kat derine dikilir. Ama siz, aldığınız soğanın paketinin üzerindeki talimatları da okumayı ihmal etmeyin.

– Çimlerin altına: Kardelen, çiğdem ve nergisleri çimlerin aralarına dikebilirsiniz. Yemyeşil bir görüntüye renk katmak için idealdirler.

– Çiçek tarhının önüne: Ağlayan gelin, allium ve laleler tek başına çiçek tarhında görsel bir şölen sunarlar.

– Çok yıllıkların arasında: Eğer bahçenizde çok yıllık bitkiler varsa ve aralarında boşluklar bulunuyorsa, burada nergis ve dağ lalesi ağırlayabilirsiniz.

– Ağaçların altında: Yan gölge seven türleri, ağaçların altına dikebilirsiniz. Çok uzun boylu olmayan türleri tercih etmelisiniz.

– Çalıların etrafında: Her dem yeşil çalıların altında diğerlerine göre daha kısa boylu olan çiğdem, siklamen ve kardelenleri deneyebilirsiniz

SAKSIDA HARİKALAR YARATABİLİRSİNİZ

– Renk cümbüşü: Saksınızda minik bir bahçe yaratabilirsiniz. Toprağın alt kısmına soğanları dikin. Kendi büyüklüğünden 2-3 kat derine yerleştirin. Üst kısmına ise mevsimlik çiçekleri davet edin; çuha, hercai menekşe gibi… Soğanlar alttan çıkınca, harika bir görüntü oluşacaktır. Bu sayede daha uzun süre renkli kalan bir saksıya sahip olacaksınız.

– Birbiri ardına: İlkbahar boyunca soğanlı bitkilerin cümbüşüne eşlik etmek istiyorsanız, tek saksıya çok sayıda soğan dikebilirsiniz. 40 santimetre derinliğindeki bir saksı için şu çiçekleri deneyebilirsiniz. (Soğanların adedi ortalama verilmiştir.) 8 adet sümbül, 20 adet çiğdem, 10 adet lale, 8 adet nergis.