Ev turu: Tokat Niksar’da yaylada doğal hayat

Tokat’ın Niksar İlçesi’nde yer alan Çamiçi Yaylası’ndaki bu ev, sahiplerine doğanın içinde keyifli yaşam alanları sunuyor.

Ebru-Özcan Altıkulaç çifti çocuklarıyla birlikte 2018’den beri Çamiçi Yaylası’nda yaptırdıkları bu güzel müstakil evlerinde yaşıyor. Üç yatak odası, salon, kış bahçesi ve iki banyodan oluşan evin alt katı 80, üst katı 40, kış bahçesi ise 30 metrekare kullanım alanına sahip. Ebru Hanım buraya taşınma maceralarını şöyle anlatıyor:

“ÇOCUKLUĞUM BURADA GEÇTİ”

“Benim ailem bu yaylaya ilk yerleşen ailelerden biri. Dolayısıyla benim çocukluğum burada geçti. Yeri ailemize aitti biz sadece karar verip evi yaptık. Bu bölge şehre çok yakın, biz yoğun iş temposuna ve hayata keyifli molalar vermek için bu evi yaptık. Yazın sürekli, kışın da aralıklı olarak kullanıyoruz burayı.”

Altıkulaç çifti, evin dekorasyonunu yaparken kalplerini çalan her eşyayı buraya taşımış. “Buranın bir dağ evi olduğunu ve keyif için yapıldığını göz önünde bulundurarak dekore ettik” diyor Ebru Hanım. Özellikle salonu dekore ederken, antikacılarda bolca vakit geçirmişler:

“EV HENÜZ YAPILMADAN ALMAYA BAŞLADIK”

“Gittiğimiz tüm seyahatlerden bir şeyler topladık. Ev henüz yapılmadan, sadece fikri varken biz Karabağ kilimlerimizi almıştık bile. Eski eşyalardaki sanat ve emek bizi çok heyecanlandırıyor.” Sahipleri bu küçük evi olabildiğince kullanışlı ve doğasına uygun şekilde planlamaya çalışmışlar:

“Eve geç saatlerde gelip erken saatlerde ayrıldığımız için, tamamen açılabilen altıgen bir kış bahçesi tam bize göre bir alan olur, diye düşündük. Bu yüzden evimizin favori mekanı kesinlikle kış bahçesi.”

Kış bahçesi bu evin favori mekanı… Yazın güneşi hissetmek, kışın ise yağan karı seyretmek için sahipleri bu alanı kullanıyor. Su sümbülü ve bambu koltuklar Irmaklar Mobilya’dan alınmış. Koltuğun kumaşı ise Özbekistan’dan… Koltuk yine antikacıdan ve Ebru Hanım kendi boyamış. Bambu servis arabası aileden kalma. Aksesuarlar Yargıcı Homeworks.

MİMARİ TASARIM VE DEKORASYONLA BİZZAT İLGİLENDİ

Evin tüm mimari tasarım süreci ve dekorasyonu ile Ebru Hanım bizzat ilgilenmiş. Mimar çizimlerden tutun da yastık seçimine kadar her şeyi, büyük bir keyif ve heyecanla planlamış: “Dekorasyonda renk konusunda cesur olmayı seviyorum. İlham alınacak bir çok insan mutlaka vardır ama ben o dönemde tamamen içime dönmüştüm ve ne yapmak istediysem onu yaptım. Örneğin ebeveyn odasını çizerken yatak odasından çok keyif odası olarak düşündüm. Ne kadar çocuklarımdan, işimden bana çok zaman kalmasa da keyif yapmak için hiç bir anı kaçırmam. Bu sayede de tembellik yapıp uzun saatler kahve-dergi molası verebileceğim en sevdiğim ikinci alan kendi odam oldu.”

Salondaki şöminenin alınlığındaki çiniler Kervansaray Çini’den alınmış. Duvarlara ise taş uygulaması yapılmış. Kanepe ve koltukların üzerinde bolca, konforu artıran önemli detaylardan biri olan yastık kullanılmış.

Evin yaşam alanınındaki koltukların tamamı farklı antikacılardan. Koltuk kumaşları Persan, damalı çaydanlık Mackenzie Childs, kilimler Didim Carpet. Orta sehpa Ebru Hanım’ın en yakın arkadaşının aile yadigarıymış, ev sahibine hediye etmiş.
Yaşam alanı ve kış bahçesinin ortak noktası evin mutfağı. Mutfak dolabı ham ağaç işleri ile uğraşan bir ustanın el emeği. Mutfakta kullanılan çiniler Kervansaray Çini, halı ise aile yadigarı.
Yatak Ikea’dan alınmış. Çiçekler English Home’dan, duvardaki Bodrum evleri Paşabahçe’den, sandalye antikacıdan, yatak örtüsü Tchibo’dan…
Çocuk odasındaki patchwork yorgan Zara Home’dan, kafes Paşabahçe’den alınmış. Komodini Ebru Hanım boyamış, Çocuk odalarındaki yataklar Ikea, nevresim takımı ve perdeler H&M Home. Kırlentleri Ebru Hanım örmüş.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: AHMET BEYAZIT/EBRU ALTIKULAÇ
Evim Dergisi 2019

Kartepe’nin eteklerinde Maşukiye’de sanat dolu bir yaşam