Kartepe’nin eteklerinde Maşukiye’de sanat dolu bir yaşam

Perihan ve Tarık Tüntaş’ın atölye evlerine konuk olduk. Sanatçı çift Perihan ve Tarık Tüntaş’ın Kartepe’nin eteklerinde, ağaçlar arasında konumlanan atölye evlerinde keyifli saatler geçirdik.

KARTEPE’NİN ETEKLERİNDE MÜSTAKİL BİR EV

Maşukiye’de Kartepe’nin eteklerinde ağaçlar arasında müstakil bir evdeyiz. Bu evin en güzel yanı bol ağaçlı bir bahçenin içinde ön cephesini Sapanca Gölü manzarasına verip sırtını dağlara yaslaması.

Ev toplam 350 metrekarede üç oda, bir salon, bir oyun ve spor alanına sahip. Perihan-Tarık Tüntaş çifti uzun bir süre önce İstanbul’u terk ederek yaşamlarına burada devam etmeye karar vermişler. Sanat ile ilgilenen çift burada atölyelerini kurarak huzurlu bir yaşama merhaba demişler.

Evin iç ve dış renklerinde sıcak gri ve bej tonları kullanılmış. Tüm odalarda sakin ve açık renkleri tercih edilmiş. Çiftin aydınlık ve gün ışığı merakı yüzünden yatak odaları dışında hiçbir odada perde kullanılmamış. Eşyaların çoğu çiftin tasarımı, hatta birçoğu Tarık Bey’in atölyesinde yaptığı mobilyalar; ahşap el oyması heykeller, dolaplar ve boy aynaları bu kıymetli parçalar arasında yer alıyor.

Salonda iki ayrı köşe oluşturulmuş. Biri şömine başında arkadaşlarla uzun sohbetlerin yapıldığı alan, diğeri ise cam kenarındaki iki kişilik keyif köşesi.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak alanının salon ile iç içe olması özellikle istenmiş. Yemek masası ve vitrin de bu alana yerleştirilmiş. Mutfak özel olarak yaptırılmış. Ev sahiplerinin isteği kır evi tarzına uygun Akdenizli bir mutfak olmuş. Bakır tencereler ise bu mutfağın olmazsa olmazları.

KIŞ BAHÇESİNDE ATÖLYE

Evin giriş katında yer alan kış bahçesini Tarık Bey atölye olarak kullanıyor. Bu alanda gemi model maketleri yapıyor. Ayrıca ahşap oymacılığı ile evi için ayna, baykuş gibi aksesuarlar tasarlıyor.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odası da evin diğer odaları gibi gün ışığından bolca faydalanıyor. Odadaki mobilyaların da bir çoğu çiftin kendi tasarımı.

HOBİ ATÖLYESİ

Perihan Hanım evin ikinci katında kendine bir atölye kurmuş. Yılda bir kez İstanbul’daki Seven Sanat Galerisi’nde sergi açıyor ve bu sergide yer alacak eserlerini bu sessiz ve huzurlu alanda gerçekleştiriyor.

BANYO DEKORASYONU

Banyo evin en özel ve farklı mekanı sayılabilir. Kendinizi adeta bir odaya girmiş gibi hissediyorsunuz. Cam kenarında çiçekler ve kuş kafesleri ile kadife rahat bir koltuk karşılıyor sizi. Banyo sonrasında bu koltuğa gömülüp bahçe manzarasına nazır kitap okumak ise ev sahibesi için büyük bir keyif.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞIŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

Ankara’da doğadan ilham alan ev: Mutluluk sebebi yeşil bitkiler