Tekstil dünyası da globalleşiyor

Dünyaya toplulukların ortak beğenilerinin yönlendirdiği globaleğilimler hakim olduğundan beri eğilimler de her coğrafyanınözelliklerini ve dokularını taşır hale geldi. Bu bağlamdadeğişen tekstil eğilimlerinin sunulduğu Heimtex TekstilFuarı öncesi, bora.herke.palmisano’nun öncülüğündekiTrendtable grubu da yeniliklere ışık tutuyor. 2012/2013 sezonununrenk, doku ve materyallerine yön veren bu eğilimlerMontage adı altında dört tema üzerinde yoğunlaşıyor:“Renklerin isyanı” (Colour Riot), “Koyu lüks” (Dark Lux),“El sanatları endüstrisi ” (Craft Industry) ve “Ayrışan netlik”(Split Clarity)… Ana temaların Montage başlığı altında toplanmasınınnedeni ise, var olan elementleri birbirleriyle karıştırarak,yepyeni ve herkesin kendine ait bir şeyler yaratmasıolarak açıklanıyor.

1.“RENKLERİN İSYANI” (COLOUR RİOT):Bu temanın öne çıkan renklerinde tonlar oldukça göz alıcı,cesur ve canlı. Parlak ve ışıltılı malzemeler, lame ve doreyansımalı dokular, esnek kumaşlar zeminde kullanılan monokromrenklerin canlılığını daha çok vurgulamak için tercihediliyor. Temanın dikkat çeken bir özelliği de janjanlı diye tabirettiğimiz ışığa göre renk değiştiren kumaşlar. Ayrıca tümtrendlerin ortak paydası doğal ve geri dönüşümlü malzemelerinsıkça tercih edilmesi. Trend tahminciye göre bu temanındesenleri ağırlıklı olarak çizgililer, grafik ve geometrik figürler.Dijital baskı ve desenlerdeki erkeksi etki canlı renklerlekullanılarak yumuşatılarak görsel denge sağlanıyor. Kumaşkalitesinde genel anlamda bir iyileşme öngörülüyor.Yüksek kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü materyaller bu temanınvazgeçilmesi.

2.“KOYU LÜKS” (DARK LUX):Gecenin doğada yarattığı efekt ve tonlardan ilham alınıraktasarlanan bu temaya derin siyahın koyu, mistik ve zarif renkkombinasyonları hakim. Gece dokusu ise özellikle parlak materyallerlebetimleniyor. Koyu ve derin renkler metalik şampanyatonları ve altın yansımalarla pekişirken canlı renklerle dedoğanın dengesi vurgulanıyor. Lüksü öne çıkartan parlak yüzeyler,kürk ve tüylü dokular yumuşak derilerle bir arada kullanılıyor.Seçenekler arasında bulunan ihtişamlı kumaşlar temanınmodern versiyonu. Parlak ve transparan özellikler hareketliyüzeylerle bir arada kullanılarak mistik bir hava yaratılıyor. Metalikışıltılar, payetler ve taşlar temanın karakteristik dekorasyonparçaları arasında.

3.“EL SANATI ENDÜSTRİSİ”(CRAFT INDUSTRY):Trendin kilit noktası geleneksel ve el işininendüstriyel ve mekanik dokularla buluşması.Renk serileri gökyüzü, dağlar, göllerve ormanların kısacası doğanın sıcak vecanlı tonlarıyla endüstriyel, metalik antrasit,bakır ve eski altın tonlarının birleşmesindenortaya çıkan zıtlık varyasyonlarındanoluşuyor. El sanatı endüstrisinde canlı yüzeylerigelişigüzel dokulu kumaşlar ve desenögeleri tanımlıyor. Vintage stili öne çıkartanotantik görünümlü malzemeler veeskitilmiş görünümler ön planda. Yaratıcılığınen üst noktalarını vurgulandığı temadakullanılan tekniklerle elde edilenşık desenler dikkat çekiyor. Alışılmışın dışındapatchwork dokumalar, çizgili, pililidesenler, kaba el işi dikişler ve ekoseninön planda olduğu sıcak bir tema.

4.“AYRIŞAN NETLİK”(SPLİT CLARİTY):“Less is more” yani “Az çoktur” felsefesindenyola çıkarak oluşturulan temadabasit, sade, fonksiyonel ve gereklimalzemelerden esinleniliyor. Bu trendinodak noktası sürdürülebilirlik, kalite,ileri teknoloji ve yeni materyaller.Net çizgiler, güçlü, modern formlar vefarklı estetik unsurlar temanın önemlibirkaç özelliği. Doğadan ilham alanrenklerle yansıtılan net çizgiler ve minimalkombinasyonların oluşturduğugüçlü etki çok yönlü malzemeler kullanılarakdaha da pekiştiriliyor. Diğer temalardada olduğu gibi yine metalikve yansımalı yüzeyler, sadeye yakın netdesenler ve şeffaf materyaller ön planda.Çizgisel, yüksek kontrastlı ve keskingrafik desenlerle vurgular artırılıyor.