Bir otel uzmanı yatağınızda tahtakurusu olup olmadığını bulmanın yolunu anlatıyor

Son güncelleme:

ABD merkezli otel ve seyahat uzmanı Halee, tahtakurusu varlığını kontrol etmek için yapılması gerekenleri anlattı, viral oldu. Otelcilik uzmanı 15 yıldır otel sektöründe çalışıyor ve konukların her zaman tahtakurularını kontrol etmeleri gerektiğini ifade ediyor.

Halee, tüm ışıkları kapatmaktan yatağınızın her köşesini kontrol etmeye kadar, yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak anlatıyor. Yatakta küçük kan lekelerini kontrol etmeniz ve herhangi bir belirti bulursanız fotoğraf çekmeniz ve otelin ‘diğer tarafında’ yeni bir oda talep etmeniz gerektiğini ekliyor. Pek çok kişi seyahat uzmanının videosu karşısında şoke oldu ve hatta birçoğu bu hileleri yıllardır kullandığını söyledi.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evinizde tahtakurusu olabilir! Tahtakurusu ısırması, belirtileri, alerjisi, teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

YATAKTA TAHTAKURUSU OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

 Otel Uzmanı Halee’den tahtakurusu olup olmadığını anlama ipuçları

  • Yatak böcekleri, insan ve hayvanların kanında yaşayan ve gece boyunca beslenen küçük böceklerdir. 
  • ‘Odaya yerleşmeden önce’ tahtakuruları kontrol etmeli, tüm ışıkları kapatmalı ve arama yaparken telefonunuzun fenerini kullanmalısınız. 
  • Yatağınızı, yatak pedinizi (alez vs) kaldırın, yatak köşelerini, kıvrımlarını, kanepe ve başlıklarını kontrol edin. 
  • Herhangi bir tahtakurusu görmüyorsanız, ancak kan lekeleri görüyorsanız, bu yakında yatak böceklerinin olduğunun göstergesidir. 

Tahtakuruları olan bir odada kaldıklarını iddia eden üç kişilik bir aileyi düdükleyen Halee, ‘Otel odanızı daha bavulunuzu açmadan bu şekilde kontrol etmelisiniz‘ başlıklı videosunda şu ifadeleri kullandı: 

“Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, odanızın karanlık olduğundan emin olmak: Işıkları kapatın, tüm perdeleri kapatın ve telefonunuzdaki el fenerini kullanın. Ve her şey kapalıyken, yorganın altına geleceksin… yatağın üzerindeki tüm kırışıklıkları kontrol edeceksin. Onlar [yatak böcekleri] genellikle köşelerde ve kırışıklarda takılmayı severler. Bir de şilte olup olmadığına dikkat edin. Yatak böceklerini karanlıkta kontrol etmenizin nedeni, onların ‘gececi olmaları, dolayısıyla dışarıda olmaya daha yatkın olmaları. Böcekleri görmeseniz bile, orada olmadıkları anlamına gelmez. Yatak böceklerinin belirtileri için ‘kan lekelerini’ kontrol etmeniz gerekir. Böcek görmeseniz bile, lekeleri kontrol ettiğinizden emin olun. Kan lekeleri de iyiye işaret değil. Kan lekeleri, böceğin kanla dolu dışkısıyla dolduğundan, yatağın etrafta olduğunun bir göstergesidir. “

TAHTAKURUSU NEDİR?

tahtakurusu

Peki, tahtakurusu nedir? Amerikan CDC’nin tahtakurusu ile ilgili bilgilendirmesi şöyle: Tahtakuruları uyurken sadece insan ve hayvanların kanlarıyla beslenen küçük, yassı, parazit böceklerdir. Kırmızımsı-kahverengi renktedir, kanatsızdır, 1 mm ila 7 mm arasında değişir.

TAHTU KURUSU EVDE NEREDE OLUR?

CDC’e göre tahtu kuruları evlerden otellere pek çok yerde bulunabilir. Otel ve tatil köylerinde de tahtakuruları bulunmuştur ve bunların varlığı bulundukları yaşam koşullarının temizliğine göre belirlenmez. Tahtakurusu istilası genellikle insanların uyuduğu alanlara yakın yerlerde olur.
Bu alanlar arasında apartmanlar, barınaklar, oteller, yolcu gemileri, otobüsler, trenler ve yurt odaları da bulunur. Gün içinde şilte, baza, karyola, yatak başlığı, şifonyer gibi yerlerde, çatlakların veya yarıkların içinde, duvar kağıdının arkasına veya yatağın etrafındaki diğer dağınıklık veya nesneler gibi yerlerde saklanırlar.

TAHTAKURUSU HASTALIK YAPAR MI?

Tahtakurularının hastalık yaydığı bilinmiyor. Ancak can sıkıcıdılar, çünkü kaşıntıya, uykusuzluğa neden olabilirler. Bazen de ikincil bir cilt enfeksiyonu olasılığını artırabilen aşırı kaşıntılara yol açabilirler.

TAHTAKURUSU İSTİLASININ BELİRTİLERİ NE?

Bir tahtakurusu istilasını tanımlamanın en kolay yollarından biri, uyurken yüz, boyun, kollar, eller veya vücudun diğer herhangi bir yerindeki belli belirsiz ısırık izleridir. Bununla birlikte, bazı insanlarda bu ısırık izlerinin gelişmesi 14 gün kadar sürebilir, bu nedenle tahtakurularının bir alanı istila edip etmediğini belirlerken başka ipuçları aramak önemlidir. Bu işaretler şunları içerir:

  • Deri değiştirmeden sonra tahtakurularının dış iskeletleri,
  • Şilte ve çarşafların kıvrımlarında tahtakuruları,
  • Şilte veya yakındaki mobilyalar üzerinde salgıladıkları kanla dolu dışkı maddeleri nedeniyle paslı renkli kan lekeleri ve
  • Tatlı bir küf kokusu.

TAHTAKURUSU ISIRIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Tahtakuruları ısırdığında, kişinin fark etmesini engelleyen bir anestezik ve antikoagülan enjekte ederler. Çoğu insan, ilk ısırıktan bir ila birkaç gün sonra herhangi bir yerde ısırık izleri görünene kadar ısırıldığını fark etmez. Isırık izleri bir sivrisinek veya pireninkine benzer – kaşınan ve tahriş edici olabilen hafif şiş ve kırmızı bir alan. Tahtakurusu ısırıklarının diğer belirtileri arasında uykusuzluk, kaygı ve ısırıkların aşırı kaşınmasından kaynaklanan cilt sorunları bulunur.

TAHTAKURUSU NEREDEN GELİR?

Tahtakuruları genellikle insanlar seyahat ederken bir yerden bir yere taşınır. Bavulların, çantaların, katlanmış giysilerin, yatak takımlarının, mobilyaların saklanabilecekleri dikişlerinde, kıvrımlarında bulunurlar.

Dantel böceği neden olur? Nasıl uzaklaştırılır?