2025 dekorasyon trendleri

Tasarımcıların 2025’te parlayacağını söylediği 5 aydınlatma trendi

Evinizin misafirlerinizi etkilemesini ve iyi aydınlatılmış olmasını istiyorsanız, yılın aydınlatma trendlerini bilmeye değer.

Bu yılın aydınlatma trendleri ve 2025’te neden popüler olacakları iç tasarımcılara soruldu. Nostaljik dokunuşlarla dikkat çeken aydınlatmalardan doğal ve organik malzemelere kadar birçok farklı seçenek mevcut.

Eğer yılın iç tasarım trendlerini kullandıysanız ve dekorasyonunuzu göz alıcı bir şekilde tamamlamak istiyorsanız, şık bir aydınlatma harika bir fikir olabilir.

2025’TE DENEYEBİLECEĞİNİZ HARİKA AYDINLATMA TRENDLERİ

Bu aydınlatma stilleri, evinizdeki pek çok odada mükemmel uyum sağlayacaktır. İster küçük oturma odası trendleri, ister küçük mutfak trendleri arıyor olun, ihtiyacınız olanı burada bulacaksınız.

Ayrıca, bu trendleri evinize taşımak isterseniz, güvenilir perakendecilerden yüksek puan alan seçenekleri de belirledim.

Aşağıdaki fiyatlar, bu makalenin yayınlandığı tarihte doğrudur.

1. EĞLENCELİ STİLLER

Evlere kişilik kazandırmak, bu yılın en önemli küçük alan trendlerinden biri. Giderek daha fazla insan, dopamin dekor etkisi yaratmak için sevdikleri parçalara yöneliyor.

Andrea Schumacher Interiors’ın kurucusu ve iç tasarımcısı Andrea Schumacher, “Eşsiz aydınlatma parçaları 2024 trendlerinin ön sıralarında yer alıyor” diyor. “Örneğin, renkli cam avizeler canlı ve göz alıcıdır; her odaya renk tonu ve zarafet katmak için mükemmeldir.”

Ayrıca, eğlenceli ve ilginç bir dokunuş katmak için disko topu şeklindeki aydınlatmayı kullanmayı öneriyor. Bu tarz aydınlatma, bir odayı retro bir hava ile canlı ve hareketli bir alana dönüştürebilir.

2. DOĞAL MALZEMELER

Doğal malzemeler şu anda her yerde; kıyıdaki büyükanne iç mekanlarından ahşap mutfak fikirlerine kadar pek çok alanda kullanılıyor.

Nina’s Home Design’ın baş tasarımcısı ve kurucusu Nina Lichtenstein, “Sürdürülebilirlik ve doğayla bağlantı, iç tasarımda önemli trendlerdir ve aydınlatma da bir istisna değildir” diyor. “Rattan, ahşap, bambu ve keten gibi doğal malzemelerden yapılan armatürler giderek daha popüler hale geliyor.”

Bu malzemeler, oturma odasına sıcaklık ve doku katarak rahat ve davetkar bir atmosfer yaratır.

3. ALTIN DUVAR APLİKLERİ

Cesur ve benzersiz aydınlatma modası yükselişte olsa da, altın dokunuşlu klasik duvar aplikleri hala popülerliğini koruyor ve dikkat edilmesi gereken önemli bir aydınlatma trendi olarak öne çıkıyor.

Andrea, “Klasik duvar aplikleri, zamana meydan okuyan çekiciliği ve çok yönlülüğü nedeniyle popüler olmaya devam ediyor” diyor. “Daha sade bir zarafeti tercih eden ancak yine de aydınlatmalarının etki yaratmasını isteyenler için mükemmeller.”

Andrea ayrıca, apliklerin gelenekselden moderne kadar çeşitli tasarım stilleriyle zahmetsizce uyum sağladığını ve bu nedenle iç tasarımın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini belirtiyor.

4. MİDİMALİZM AYDINLATMASI

Şık ve modern estetiği tercih edenler için midimalizm aydınlatma trendi armatürler mükemmel bir seçimdir.

Nina, “Temiz çizgiler, açık ampuller ve zarif formlarla karakterize edilen bu tasarımlar, biraz kentsel gelişmişlik katıyor” diyor.

Modern yaşam alanlarına uyum sağlayacak karakteristik bir görünüm elde etmek için siyah, pirinç ve bakır gibi metal kaplamaları tercih ettiğinizden emin olun.

5. KATMANLI AYDINLATMA

Tek bir tavan armatürüne güvenmenin günleri geride kaldı; artık iç tasarımcılar birden fazla aydınlatma trendini aynı anda kullanmayı tercih ediyor.

Nina, “Katmanlı aydınlatma, dinamik ve çok yönlü bir yaşam alanı yaratmak için çeşitli ışık kaynaklarını birleştirmeyi içeriyor” diyor.


En yeni aydınlatma trendlerinin tümü harika bir ilham kaynağıdır, ancak en önemlisi, yankı uyandıran ve evinizin dekoruna uyan trendleri bulmaktır.

Nina sözlerini şöyle bitiriyor: “Farklı aydınlatma türlerini dikkatli bir şekilde seçip katmanlayarak güzel bir şekilde aydınlatılan bir ev yaratabilirsiniz.”

Fotoğraflar: Istock