Küçük bir oturma odasını nasıl aydınlatmalısınız?

Son güncelleme:

Işıklandırmayı doğru yaparsanız küçük ve karanlık bir odayı olduğundan daha konforlu, daha aydınlık ve daha sıcak bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

Yetersiz bir aydınlatma odanızın karanlık ve ruhsuz görünmesine neden olur, üstelik küçük bir oturma odasında bu etki artarak mekanın çok daha fazla karanlık, kasvetli ve küçük görünmesini sağlar. Oysa iyi planlanmış bir aydınlatmayla fark yaratarak sıcak, konforlu ve davetkar bir odaya sahip olabilirsiniz.

KATMAN AYDINLATMASI

Ürünler, moons.co.uk.

Odanın her tarafına ışık katmanları yerleştirirseniz alanda görsel olarak da genişletme etkisi sağlarsınız. Ortam ışığı dikkat etmeniz gereken ilk katman. Buna pencerelerden gelen doğal ışığın yanı sıra sarkıt ve avizelerden gelen genel arka plan aydınlatması da dahil. Sadece tavan aydınlatması kullanmak sert bir ışık yaratabilir. Dimmer eklerseniz daha samimi bir his elde etmek için parlaklığın azaltılmasına ve yumuşatılmasına olanak sağlayabilirsiniz.

FARKLI KAYNAKLARDAN IŞIK ALIN

Sarkıtlar odada odak noktası oluşturmanın harika bir yolu olsa da ortam aydınlatmasını, aydınlatma planınızın sadece temeli olarak düşünün. Derinlik eklemek için ekstra ışık kaynaklarına ihtiyacınız olduğunu atlamayın. Işığı alan boyunca yaymak ve daha dengeli bir düzen oluşturmak için aydınlatma elemanlarını odanın köşelerine farklı seviyelerde konumlandırın. Küçük oturma odalarında lambaderler alternatif bir aydınlatma seçimi olabilir.

GÖREVLERİ DÜŞÜNÜN

Görev aydınlatmaları, okuma veya örgü örme gibi aktiviteler için doğru düzeyde ışık sağlar. Burada stratejik olarak konumlandırılmış lambalar, başlığı hareket eden lambaderler, masa lambaları, ayarlanabilir ışıklar veya yönlendirilmiş ray aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Görev aydınlatmalarında oturduğunuzda, ışık göz hizasının üzerinde olmalı.

TV İZLERKEN

Aydınlatmaları, ekranda parlamaya neden olacak yerlere yerleştirmekten kaçının. Ekranın parlaklığı ve bu noktanın odanın geri kalanıyla arasındaki büyük fark nedeniyle TV izlerken gözler genellikle yorulur. Televizyonun arkasındaki duvarı aydınlatmak, aydınlık- karanlık arasındaki belirgin kontrastı azaltır.

ÖZELLİKLERE DİKKAT ÇEKİN

Dramatik bir atmosfer elde etmek ya da odanıza bir karakter eklemek amacıyla mimari ayrıntılar, bitkiler ya da sanat eserleri gibi özellikleri ön plana çıkarmayı deneyin. Bunu yapmak için de vurgu aydınlatmaları kullanın. Tablo ışıkları, aplikler, gömme spotlar, şerit aydınlatmalar gibi armatürler ekleyin. Alanın kısıtlı olduğu durumlarda, yüzeylerin dağınıklığını önlemek için aplikleri kullanabilirsiniz.