Tarabya’da enerjisi yüksek, ışığı bol, dubleks bir dairedeyiz

Tarabya’da bir apartmanın en üst katında yer alan dubleks dairede, mimarın tasarımları ve ev sahibesinin fikir birliğiyle sükunet içinde bir yaşam alanı oluşturulmuş. Arjantin’li ressam Jorge Del Busto’nun tabloları ise evin her köşesinde karşımıza çıkıyor.

Antrenin zemininde Denizli traverteni olarak anılan özel kesim doğal taş kullanılmış. Üst kata çıkılan merdiven korkuluğu camdan tasarlanmış. Uzakdoğu esintili, bambu desenli üçlü tablo Mudo Concept’ten satın alınmış.

250 METREKARELİK DAİRE

İç mimar ve çevre tasarımcısı Ersin Özkardeşler’in tasarladığı dubleks daire Tarabya sırtlarında yer alan bir apartmanın en üst katı… Yaklaşık olarak 250 metrekarelik kullanım alanı olan dairenin giriş katında misafir salonu, mutfak, içinde giyinme bölümü olan yatak odası, misafir yatak odası, çalışma odası ve banyo yer alıyor. Bu katta girişe açık olan ve 50 metrekareye oturan mekân misafir salonu olarak kullanılıyor.

Salonun zeminine masif meşe parke kaplanmış. Kanepe, koltuklar ile meşe kaplama olup üzerine ‘wenge’ cila yapılmış TV dolabı mimarın tasarımı, atölyesinde yaptırmış. Orta ve yan sehpalar Mudo Concept. Arjantinli ressam Jorge del Busto imzalı “Golden Path-Altın Yol” başlıklı yağlı boya tabloda altın tozu kullanılmış.

Şöminenin bulunduğu duvarla, yemek bölümünün bir duvarına panel taş duvar; ‘Art Stone’ uygulaması yapılmış. Salonun bir duvarına ahşaptan tasarlanan ve içinde TV ünitesininde olduğu bir dolap yapılmış. Bir diğer duvara ise duvar kağıdı uygulanmış. Salon ve odalarda zeminde masif meşe kullanılmış. Mutfakta ise çini karo uygulaması yapılmış.

Alt kattaki salonun çok ışıklı bölümünde pencerelerde ahşap jaluziler kullanılmış. Dolapta ise yemek takımları yer alıyor.

EBEVEYN BANYOSU KALDIRILDI, GİYİNME BÖLÜMÜ EKLENDİ

Eski halinde ebeveyn yatak odasının içinde yer alan tuvalet kaldırılmış, yerine giyinme bölümü eklenmiş. Banyo  duvarları yıkılmış; yanındaki çalışma odasından alan katılarak banyo genişletilmiş.

Ebeveyn yatak odasında zemine masif meşe parke döşenmiş. ‘Growth’. Gelişme başlıklı tablo da ressam Jorge del Busto imzalı. Yatak ve komodinler Mudo Concept.
Ebeveyn banyosunun girişine ahşaptan oturma yeri ve alt bazasında saklama ünitesi düşünülmüş. Zemine İspanyol doğal taş dokulu seramik döşenmiş. Vitrifiyeler Vitra.

Yeni halinde evin, merdiven kovasının altı vestiyer olarak kullanılıyor. Üst kata masif ahşap kaplama merdiven ile çıkılıyor ve merdiven korkuluğu  camdan tasarlanmış. Üst kat iki genç kardeş tarafından kullanılıyor. Burada ortak kullanılan bir salon, iki yatak odası,  ortak kullanılan banyo ve mutfakçık-kitchnette, planlanmış. Geniş salondan iki taraflı uzanan terasa çıkılıyor. Bu kat gençlerin rahatça misafirlerini ağırlayabilecekleri şekilde düzenlenmiş. Alt kata göre daha modern bir görünüm sunuyor.

Klasikten moderne geçiş… Evin üst katında ailenin iki genç çocuğu için bir yaşam alanı oluşturulmuş. Bu katta ayrıca açık mutfaklı bir yaşam alanı daha bulunuyor.
Banyo iki kardeş tarafından kullanılacağı için iki ayrı lavabo düşünülmüş. Seramikler Vitra.
30 m2’lik bir alanı kaplayan genç erkek odası, TV ünitesi ve oyun konsolları ile kendi oturma bölümünü içeriyor. Zeminde masif meşe parke kullanılmış.
30 m2’lik bir alanı kaplayan genç erkek odası, TV ünitesi ve oyun konsolları ile kendi oturma bölümünü içeriyor. Zeminde masif meşe parke kullanılmış.

SALON VE MUTFAK

Salonun bir duvarına boydan boya parlak lakeden TV ünitesi ve Amerikan ceviz ağacı kullanılarak kitaplık tasarlanmış.  Mutfağa yakın kısımda ise hem bar tezgâhı olarak kullanılan, hem de günlük yemekler için masa bulunuyor; ‘dupont corian’ malzemeden tasarlanmış masanın ayakları parlak lakeyle boyanmış. Ayağın diğer tarafında ise çekmeceli bir dolap bulunuyor. Bu katta yer alan mobilyalarda mimarın tasarımı, Sin Mimarlık atölyesinde yaptırılmış.

Mutfakta zemine çini karo uygulaması yapılmış. Masa ve sandalyeler Mudo Concept.

Ev turu: Şehrin içinde ama yeşille iç içe geçmiş bir evdeyiz