Sürdürülebilir ev yaşamı için 20 adım

Son güncelleme:

Gezegeni korumak, doğaya saygılı evlerde yaşamak, sağlıklı evler kurgulamak… Hepsi çevre dostu, geri dönüştürülen, yeniden kullanılan, kısaca sürdürülebilir ürünler ve çözümlerle mümkün.

Natural History Museum Collection sürdürülebilir mango ağacı serisi, dunelm.com

Alışveriş alışkanlıklarımız çevreye daha duyarlı hale geldikçe ev yaşamı da değişime uğruyor. Sürdürülebilir bir hayata geçiş ilk etapta zor gibi gelse de küçük adımlarla başlayıp önemli ipuçlarını takip ederek ilerleyebilirsiniz. Ancak bu, sadece organik sebze satın almaktan ya da gardırobunuzu hayır kurumlarına bağışlamaktan çok daha ötesi. Hepimiz çevre üzerindeki etkimizi azaltan adımlar atmalı, geri dönüştürülmüş malzemeleri dekorasyona dahil etmeliyiz. Mesela işe plastik içermeyen ürünler kullanma, eldekileri atmadan yeniden değerlendirme fikrini benimsemek, mutfak ve banyoda tasarruflu ürünler ile yenilemek gibi temel birkaç adımla başlayabilir ve hatta sürdürülebilir yeni dekorasyon stillerine geçiş yapabilirsiniz.

1 ESKİLERE HAYAT VERİN

Mat bitişli hobi ve sanat kalemleri, Edding.

Çevreyi ve bütçeyi koruyan yaratıcı dönüşüm projeleri ile eskimiş, solmuş veya hasar görmüş mobilyalara yeni kimlikler kazandırın. Mobilya yüzeyini kumlama yöntemi ile temizleyip, zımparalayın ve cilalayın; eskiyen sandalyeleri, büfeleri boyayın, çekmece kulplarını yenileyin, hatta saksıları bile renkli hobi kalemleri ile boyayıp yaratıcılığınızı konuşturun.

2 KANEPENİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR OLSUN

Landskrona yüzde 90 geri dönüştürülmüş kumaş döşemeli kanepe, Ikea.

Yeni kanepe ve koltuk alırken geri dönüştürülmüş veya başka bir amaca uygun hale getirilmiş malzemeleri araştırın. Gerçekte sürdürülebilir olmak için döngüsel işleme uygun yani geri dönüşüme uygun materyallerden mi üretilmiş kontrol ederek işi bir adım daha ileri götürün. % 85-90 oranında geri dönüştürülmüş kumaşlar, atıklardan kazanılmış ve sürdürülebilir şekilde elde edilen ahşap, cam ve tekstil ürünleri hiçbir zaman % 100 çöp olmaz.

3 KUMAŞLARI DA BOYAYIN

Yenilerini almak yerine, çevre dostu olun ve solmuş nevresim veya yastık kılıflarını, rengi atmış beyaz havluları kumaş boyasıyla veya tekstil kalemleri ile dönüştürün. Pamuk, keten ve viskon gibi kumaşlar geri dönüştürülebilir boyalarla boyandığında mükemmel sonuç veriyor.

4 EKO-ÜRÜNLER, NEFES ALAN EVLER

toulemondebochart.fr

Yeni nesil geri dönüştürülmüş halı ve panjur sistemleri soğuğa ve artan elektrik faturalarına karşı bütçenizi düşürürken evde maksimum yalıtım sağlıyor. Örneğin eski kilim ve kumaş artıklarından üretilen geri dönüştürülmüş halılar ya da % 100 geri dönüştürülmüş plastik şişelerden çok daha düşük su ve enerji tüketimi kullanılarak üretilen eko-perdeler ile pencerelerinizi sürdürülebilir biçimde yenileyebilirsiniz.

5 GERİ KAZANIM METALLER

Dayanıklı, uzun ömürlü ve çabuk temizlenen metal, yeniden kullanılması en kolay malzemelerden. Tezgah arası, lavabo duvarınızı biyolojik olarak parçalanabilen, toksik olmayan ham maddelerden üretilen geri dönüştürülmüş alüminyum panellerle kaplayabilir, aydınlatmaları geri dönüştürülmüş metalden üretilenlerle değiştirebilirsiniz.

6 YÜZDE 100 KALİTE

Gelecek yıllarda bugün olduğu kadar iyi görünecek zamansız bir dekorasyon için nötr bir renk paleti, minimal desenler ve işlevsel tasarımlar tercih edin. Ancak işin asıl önemi malzemenin yıpranmaya dayanıklılığı ve tasarım ergonomisi. Oturma birimleri için belli ergonomi standartlarına uygun üretilen, gürgen, meşe, ceviz ve balsa gibi çok dayanıklı ahşap ürünler yıllar boyu sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunar.

7 İYİLEŞTİRİLMİŞ BANYOLAR

Temiz ve sürdürülebilir bir yaşam için özel yüzey teknolojisi ile banyoda mikropların çoğalmasını % 99,9 engelleyen vitrifiyeler kullanın, Seramiksan.

Ortalama su kullanımının yarıdan fazlasını oluşturan banyoda öncelik tasarrufta. İhtiyacınız olan su miktarının yarısını kullandıran çift sifonlu klozetlerden yer tasarrufu sağlayan lavabolara, su akışını düzenleyen bataryalardan taşma ve sıçramayı minimize eden klozet, lavabo ve duş teknelerine, sensörlü ve dijital teknolojiler ve ürünlerle yenilenin.

8 DOĞA SEVER MUTFAKLAR

Yüzde 100 yenilenebilir elektrik enerjisi ve minimum % 20 geri kazanılmış camla üretilen
HybriQ+ teknolojili Ethereal Collection, Cosentino.

Mutfağı yenileme zamanı geldiyse önce teşhir modellerine veya mağaza yenilerken kaldırılan kaliteli üniteleri inceleyin. Pek çok marka kampanya yaparak özel fiyattan satışa sunuyor. Buna alternatif % 100 geri dönüştürülmüş doğal malzemelerle ve sıfır atık prensibi ile üretilmiş seçeneklere yatırım yapın. Ayrıca Silestone Ethereal gibi su ve yenilenebilir elektrik enerjisi ile üretilen, yeniden kullanılabilen ve geri dönüştürülmüş koleksiyonları inceleyin.

9 RENKLENİRKEN DE KORU

Duvarlar için tercihiniz klasik bir krem ya da lezzetli portakal olsun, yeter ki boyanızın sürdürülebilir olduğundan emin olun. Düşük VOC, sıfır mikroplastik içeren ve su bazlı vegan boyalara yönelin. Dünyada pek çok marka boya israfını düşürmek ve gereksiz satın almayı engellemek için bir litrelik geri dönüştürülebilir ambalajları satışa sunuyor.

10 KÖKLERE DÖNÜŞ

Ahşaba talep hız kesmeden devam ediyor. Ancak alacağınız şeyin baştan sona üretim yolculuğunu takip edin. Çevre dostu ve sürdürülebilir alışveriş söz konusu olduğunda geri dönüştürülmüş veya kazanılmış seçenekler üst sıralarda yer alsa da yeni bir ürün arıyorsanız zamana karşı dayanıklı olanlara yatırım yapın.

11 YENİ MOTTO: ELVEDA PLASTİK

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve geri dönüştürülemeyen malzemeleri herkese yasaklayın. Plastik içermeyen, azaltılmış veya bitki bazlı ambalajlı ürünler satın alın. Kendinize bir çizelge hazırlayın ve her hafta bir şeyi değiştirin. Banyo malzemelerinde geri dönüştürülmüş veya bambu seçenekleri seçin, çevre dostu deterjanlar kullanın temizlik ürünlerini yeniden doldurulabilir kaplarda tutun.

12 ZARARSIZ SEÇİMLER

Duvarlara kişilik kazandıran duvar kağıtlarında korumaya çalıştığınız dünyaya zarar vermeyen, nötr karbonlu, zararlı gazlardan arınmış, VOC içermeyen, FSC sertifikalı kağıda basılan ve en önemlisi üretiminde kullanılan her ağaç için üç tane dikildiğini garanti eden markaları araştırıp, onları tercih edin.

13 DERECELENDİRİN

Kalesinterflex (porselen levha) teknolojili doğa dostu yüzey kaplaması, Kale Seramik.

Beyaz eşya ve tesisatları olabildiğince çevreci hale dönüştürün. Enerji açısından verimli seçenekler için derecelendirmelere göz atın. A’dan G’ye kadar geniş bir skalada derecelendirilen cihazlarda A+’dan A+++’ya aşamalı olarak geçiş yapılabiliyor. Maksimum enerji çeken buzdolabı ve dondurucudan sonra kurutucu, elektrikli ocak ve fırınlar geliyor. Ayrıca endüstriyel iplik atıkları ve eski plastik şişeler gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış cihazları da inceleyebilirsiniz.

14 KONTROL BİZİM ELİMİZDE

AB yeni benzinli ve dizel araçların 2035’e kadar kademeli olarak yasaklanmasını planlıyor. Yerine şarj edilebilir elektrikli araç kullanımı desteklenecek. Standart elektrik kaynaklarını kullanan elektrikli araç şarjları, dahili otomatik yönetim sayesinde bunu yoğunluk olmadığında yapabilir, yeşil enerji için güneş panellerinden de yararlanabilir. Elektrikli araç kullanımına hazırlanmak için üye ülkeler, alternatif yakıt altyapılarını (AFIR) hızlıca devreye sokmayı hedefliyor. Türkiye’de de emisyonların 2030 yılına kadar 2010 yılına göre % 45 oranında azaltılması ve CO2 emisyonlarının 2050 yılında, toplam sera gazı emisyonlarının ise 2070’de net sıfır seviyesine indirmek için çalışmalar sürüyor.

15 BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

  • Yaşam boyunca ortalama 10 ağaç değerinde tuvalet kağıdı kullanırız. Bunun yerine geri dönüştürülmüş kağıt veya bambu malzemelere geçiş yapın.
  • LED ampuller eski akkor lambalardan daha az enerji kullanırken, akıllı ampuller kullanılmayan odalarda ışık israfını önlüyor.
  • Elinizde artık duvar kağıtları varsa farklı amaçlar için değerlendirin. Mesela dolap ve çekmecelerin içlerini kaplayın.
  • Kapı, pencere ve evcil hayvan kapılarında kullanacağınız rüzgar kesiciler ve bantlarla hava akımlarını kesip enerji tüketimini önleyebilirsiniz.

16 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN ZAMANSIZ OLMAK

Tanımsal olarak “daimi” olma durumu olan sürdürülebilirliği iç mimari de iki farklı başlık altında toplayabiliriz. İlki kullanılan malzemenin sürdürülebilir olması, ikincisi de sürdürülebilir tasarım. Doğal ve doğada çözünebilir malzemelerin dışında malzeme üretim süreçlerinin de önemi büyük. Seçilen malzemelerin, mekanlar yeniden tasarlanırken farklı fonksiyona hizmet edebilmesi, yeni işlevler sunabilir özellikte olması gerekiyor. Örneğin, eski evin masif ahşap kapıları yeni tasarımda yatak başı olarak restore edilebilir. Tasarımda sürdürülebilirlik ise farklı tasarımların kullanıcı istekleri ile buluştuğu noktada başlıyor. Dekorasyonda modayı takip etmek önemli olsa da geleceğin evlerini olgunlaştırmak, şekillendirmek için bugünün kaliteli aksesuar ve tasarım ögelerini yaşam alanlarına katmak lazım. Bu taklit edilemez bir görsel sunarken zamansız tasarım anlayışını da mükemmelce yansıtır. Geleceğe yatırım yapmaktan çekinenlerdenseniz eskiciler ve antikacılarda ilginç çözümler bulabilirsiniz. Y. Mimar Can Küccük/ KüccüK Architects Kurucu.

17 SÜRDÜREBİLİRLİK İÇİN 6 ŞEYİ DEĞİŞTİRİN

Üretiminde suni gübre ve tarım ilacı kullanılamayan % 100 geri dönüşümlü Basic pamuk nevresim: (çift kişilik) 2.170,50 TL., Eco Comfort

1. Temizlik ürünleri: Plastik atığın azaltılmasına yardımcı olmak için doğal temizlik ürünlerinizi azaldığında yeniden doldurulabilir cam şişelerde saklayın.

2. Bambu pipetler: Plastik pipetleri yenilenebilir bir alternatifle değiştirerek doğaya saygılı olun. Bambu, cam ve metal pipetler temizlik fırçaları ve özel çantaları ile birlikte satılıyor.

3. LED ampuller: Yalnızca daha uzun süre dayanmakla kalmayan, aynı zamanda sıcak bir ışık veren led ampuller ile enerji kullanımınızı ve fatura miktarınızı azaltın.

4. Yıkanabilir seçenekler: Doğal antibakteriyel pamuk ve yüksek emicilikte bambudan üretilen tek kullanımlık bulaşık süngerlerini çamaşırlarla birlikte yıkayabilir ve eskidiğinde kompostunuzun içine atabilirsiniz.

5. Katı şampuan: Doğal yağlar ve bitki bazlı bileşenlerle üretilen ve her biri üç plastik şişe şampuan kadar uzun dayanan katı şampuanlar tercih edin.

6. Doğa dostu yataklar: Sağlıklı bir zihin ve vücut için iyi bir gece uykusu şart, ama çevre dostu olmak için konforunuzdan ödün vermeniz gerekmiyor. Pocked yay sistemli, geri dönüştürülmüş kumaş yataklar, terletmeyen, antiallerjik, organik pamuklu , % 100 doğal yastık ve yorganlarla daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

18 İŞİN İLK KURALI MEVCUT ÜRÜN KULLANIMI

FSC sertifikalı yüzde 100 doğal lateks yatak, Sui Sleep.

Sürdürülebilirlik denince aklınıza doğa dostu ürünlere geçiş yapmak gelse de işin ilk kuralı elimizde olan ürünleri değerlendirmek. Evinizdeki eşyaları yeniden kullanmak, mevcut kıyafetleri giymek, kozmetikleri kullanmak önceliğiniz olsun. Yeni ihtiyaçlar için doğa dostu, etik üretim yapan lokal ürünleri satın alın. Evsel atıkları ayrıştırmak ve tek kullanımlık plastikler kullanmamak sürdürülebilir ev yaşamının en kolay iki adımı. Gıda israfını engellemek, kalan yemekleri değerlendirmek, paketli gıdaları azaltmak, reçel, yoğurt, turşu gibi gıdaları evde üretmek, streç film, fırın kağıdı, kahve filtresi gibi çok kullanılanları uzun ömürlü, çevre dostu versiyonlarıyla değiştirmek akıllıca adımlar. Evsel atık azaldıkça doğaya da o kadar katkı sağlanır. Ayrıca doğal içerikli deterjanlar kullanabilir, giysileri terzide onarabilir, lostrada ayakkabıların ömrünü uzatabilir, ikinci el alışveriş yaparak döngüsel modaya katkıda bulunabilirsiniz. Gardıroba trendlerden bağımsız, zamansız parçalar eklemek de sürdürülebilir modanın önemli adımlarından… Gamze Biran Yenigün / Dijital İçerik Üreticisi

19 ISINMA TEKNOLOJİLERİ

Evdeki en büyük enerji tüketimlerinden biri de ısıtma. Az israf için kontrollü bir kullanım gerekiyor. Akıllı ısıtma teknolojisi, yalnızca ihtiyaç duyduğunuz zaman ve gerektiği yerde devreye girerek sizin yerinize düşünebiliyor. Bazı sistemlerde, bir odada kaç kişinin olduğunu belirleyip buna göre ısıyı değiştiren aktivite sensörleri de bulunuyor. Açık pencerelere, değişen hava koşullarına tepki veren ve eve geldiğinizde devreye giren sistemler de sürdürülebilir bir geleceğin değişmezlerinden.

20 ÇİFT CAM KONFORU

Hava akımının fazlasıyla içeri girmesine neden olan eski tip kapı ve pencereleri değiştirerek enerji verimliliğini artırın. Argon gazı, çift veya üç camlı sistemlerde camları ayırarak, hava soğukken ısıyı içeriye hapseder, sıcakken ise serin tutar. Böylece ısıtma ve klimaya daha az ihtiyaç kalır. Dış camları güneş enerjisi toplamak için bile özel tasarlanabilir. Sürdürülebilir kaynaklı ahşap veya cam elyaf pencereler satın alarak karbon ayak izini de azaltır. Eski pencere ve kapılanınız uygunsa geri dönüşüme göndermeyi ihmal etmeyin.

Banyonuzun stili klasik mi, modern mi? İki stilin artıları ve eksileri